SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Organizacje związkowe w Solarisie: załoga nie przyjmuje propozycji zarządu

Załoga nie przyjmuje propozycji zarządu – poinformowały w środę organizacje związkowe, organizatorzy strajku w zakładach Solarisa. Nową ofertę podwyżek płac władze spółki Solaris Bus & Coach przedłożyły stronie związkowej we wtorek.

Solaris Urbino 12, fot. SolarisArticle

Przewodniczący OM OPZZ "Konfederacja Pracy" Wojciech Jasiński powiedział PAP, że oferta władz spółki została potraktowana jako obraźliwa i od początku było oczywiste, że nie może być przyjęta. Spółka na razie nie skomentowała decyzji strony związkowej.

Strajk w zakładach wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji publicznej trwa czwarty tydzień, jego organizatorami są "Solidarność" i OPZZ "Konfederacja Pracy". Strajkujący domagają się wzrostu wynagrodzenia w wysokości 800 zł brutto dla każdego pracownika.

Przedstawiona we wtorek stronie związkowej propozycja pracodawcy dotyczyła m.in. wzrostu płac dla pracowników produkcji od początku tego roku o 8,5 proc.

"Działając w imieniu obydwu związków zawodowych wspólnie oświadczamy, że załoga nie przyjmuje propozycji pracodawcy przekazanej na spotkaniu 15 lutego. Propozycja pracodawcy sprowadza się do podniesienia niektórym pracownikom podstawy wynagrodzenia o 50 zł brutto. Załoga odbiera taką propozycję jako obraźliwą prowokację" – napisały obie organizacje związkowe w opublikowanym w środę wieczorem oświadczeniu.

Jednocześnie liderzy organizacji związkowych wyrazili gotowość do "poważnych rozmów", które - ich zdaniem - powinny się odbyć jeszcze w tym tygodniu.

Przewodniczący OM OPZZ "Konfederacja Pracy" Wojciech Jasiński powiedział PAP w środę, że przedstawiona przez zarząd oferta od samego początku była nie do przyjęcia.

"Kiedy zarząd firmy opublikował tę propozycję i załoga odczytała komunikat, ludzie się zagotowali. Poczuli się obrażeni tą propozycją. Po trzech tygodniach strajku zarząd proponuje 50 zł, części z nich nie proponuje nic. To jest skandal i eskalowanie konfliktu" - powiedział.

Dodał, że czekano z publikacją oświadczenia do środy, dając czas "Solidarności" na przeprowadzenie zapowiadanych wcześniej konsultacji propozycji pracodawcy wśród załogi w zakładach spółki.

Propozycja zarządu dziesięciokrotnie niższa

Jasiński podkreślił, że propozycja zarządu "jest dziesięciokrotnie niższa, niż kwota, która musiałaby się pojawić, aby zostały zaspokojone nasze roszczenia". Przypomniał, że strajkujący oczekują, że podwyżka będzie wynosiła 800 zł – 400 zł za 2021 r., 400 zł za 2022 rok.

"Jeżeli firma wdrożyła podwyżki w wysokości 270 zł, nie czekając na porozumienie z nami, to teraz powinna dać 530 zł. Spółka zaproponowała 50 zł. Więc proszę się nie dziwić reakcji ludzi – ludzie byli wściekli" - powiedział.

Pytany o to, czy obecnie rozważana jest możliwość zaostrzenia strajku przyznał, że pod uwagę brane są różne opcje.

W styczniu firma, przyznała wszystkim pracownikom firmy podwyżki w wysokości 5 proc. wynagrodzenia, przy zachowaniu minimalnej podwyżki 270 zł brutto, co z premiami oznacza około 340 zł brutto. Grupa około 800 pracowników produkcyjnych otrzymała dodatkową podwyżkę.

"Nowa oferta oznacza wzrost płac dla pracowników produkcji od początku tego roku o 8,5 proc. oraz dodatkowy jednorazowy bonus. Ponadto nowe porozumienie płacowe oznaczałoby także wypracowanie mechanizmu podwyżek na rok 2023, który wyniósłby 0,5 punktu procentowego ponad średnioroczną inflację za rok 2022. Szczegóły oferty, która może być wdrożona już od 1 marca 2022, zostały przedstawione na spotkaniu z przedstawicielami strony związkowej. Oferta jest ważna do 18 lutego" - poinformował we wtorek Figaszewski.

Według władz Solarisa, żądania płacowe w wysokości 800 złotych brutto dla każdego pracownika "są absolutnie nierealne do spełnienia".W środę PAP nie uzyskała komentarza przedstawicieli władz spółki.

Dołącz do dyskusji: Organizacje związkowe w Solarisie: załoga nie przyjmuje propozycji zarządu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl