SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Studi z 1 mln zł zysku, duży wzrost Foot Trucka. Aleksander Wandzel przejął część udziałów

Produkująca wideo na YouTube’a firma Studi (dawniej Abstra) w ub.r. przy spadku przychodów o 4,7 proc. do 8,3 mln zł osiągnęła wzrost zysku EBITDA z 0,43 do 0,99 mln zł. W firmie nie ma już kanału Abstrachuje, natomiast wpływy Foot Trucka zwiększyły się o 140 proc. - Śmiało można powiedzieć, że przeszliśmy kawał transformacji w ostatnich dwóch latach - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl szef firmy Aleksander Wandzel, który niedawno przejął mniejszościowy pakiet jej udziałów.

Aleksander Wandzel, prezes StudiArticle

Działalność Studi obejmuje trzy główne obszary: własne kanały youtube’owe, kanały tworzone dla marek i uruchomioną jesienią 2019 roku platformę podcastową Storia.

- Nasze główne gałęzie, tj. kanały dla marek i kanały własne zanotowały zbliżone lub nieznacznie niższe przychody w porównaniu do zeszłego roku, natomiast znacznie poprawiliśmy rentowność na poszczególnych projektach - przekazał prezes firmy Aleksander Wandzel w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl.

Studi bez Abstrachuje, skokowy wzrost Foot Trucka

Z kanałów własnych spółki zdecydowanie największy wzrost osiągnął w ub.r. Foot Truck, którego przychody poszły w górę o 140 proc. (wiosną 2020 roku, po wybuchu epidemii, prawie wszystkie rozgrywki sportowe zawieszono na dwa miesiące). Kanał, tworzony od jesieni 2018 roku przez Łukasza Wiśniowskiego i Jakuba Polkowskiego, ma obecnie 182 tys. subskrybentów, a opublikowane tam ponad 180 materiałów zanotowało łącznie 37,5 mln odtworzeń.

- Z tym projektem wiążemy bardzo duże nadzieje i na pewno będzie naszym priorytetem w nadchodzącym roku - podkreśla Aleksander Wandzel. - Warto zwrócić uwagę na rozwój Do Roboty (skokowy wzrost przychodów, większa rentowność oraz więcej wyświetleń y/y) oraz na trzymanie wysokiego poziomu przez Dla Pieniędzy (wysokie przychody, bardzo wysoka rentowność) - dodaje.

Natomiast ze Studi pożegnali się twórcy kanału Abstrachuje, którzy przed paru laty pełnili też w firmie funkcje menedżerskie. Z kanałem wiosną ub.r. rozstał się Rafał Masny, a Robert Pasut i Cezary Jóźwik w styczniu br. ogłosili, że odkupili kanał i odchodzą ze spółki. W połowie ub.r. firma przyjęła nazwę Studi, wcześniej funkcjonowała jako Abstra.

- Jeżeli chodzi o kanały dla marek to bardzo cieszy wysoki współczynnik powracalności klientów (większość klientów z 2020 roku zdecydowała się przedłużyć współpracę w 2021) oraz pojawienie się nowych partnerów w osobach InPost oraz JustJoin.IT - opisuje prezes Studi.

- Nie jesteśmy natomiast zadowoleni z wyników Storia, tu zanotowaliśmy największy spadek przychodów - zaznacza.

Aleksander Wandzel podkreśla, że największym osiągnięciem firmy jest duża poprawa rentowności. - Śmiało można powiedzieć, że przeszliśmy kawał transformacji w ostatnich dwóch latach. Jest to źródłem bardzo dużej satysfakcji - przyznaje. Do 2019 roku spółka była na dużym minusie: w 2018 roku przy 7,95 mln zł wpływów miała 2,26 mln zł straty netto, rok później zanotowała 9,36 mln zł wpływów i 3,39 mln zł straty netto, natomiast w 2020 roku przy 8,71 mln zł przychodów osiągnęła 71,9 tys. zł zysku netto.

Aleksander Wandzel mniejszościowym udziałowcem

Trzy lata temu w firmę zainwestowali prawnik Bogusław Leśnodorski i przedsiębiorca Maciej Wandzel, przez kilka lat współwłaściciele i zarządzający Legią Warszawa. Gdy spółka była mocno pod kreską, dokapitalizowali ją.

Obecnie 26,5 proc. udziałów Studi należy do spółki Padrone Capital (jej udziałowcami są Wandziel i Leśnodorski), 27,4 proc. do Aulos 1 (kontrolowanej przez Macieja i Małgorzatę Wandzlów), 21,9 proc. bezpośrednio do Macieja Wandzla, a po jednej trzeciej pozostałych walorów mają Rafał Masny, Robert Pasut i Cezary Jóźwik.

Niedawno pakiet należący do Macieja Wandzla przejął Aleksander Wandzel. - Transakcja dotyczyła wewnętrznych rozliczeń między wspólnikami. Nie planujemy informować o jej dokładnych parametrach - przekazał nam szef Studi.

Dołącz do dyskusji: Studi z 1 mln zł zysku, duży wzrost Foot Trucka. Aleksander Wandzel przejął część udziałów

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl