SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleksy eksperymentalne wracają? Nadawca prywatny ze zgodą UKE

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na powrót multipleksu eksperymentalnego TVS w Katowicach. Pozwolenie na nadawanie w DVB-T2/HEVC obowiązuje do końca lipca 2023 roku. W ostatnich tygodniach UKE zastanawiał się czy po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej MUX-y testowe powinny funkcjonować.

Article

TVS na stronie internetowej poinformowała, że jej multipleks będzie dostępny na 30 kanale (do maja nadawał na 42). W skład MUX-u eksperymentalnego, który wznowi działalność 1 sierpnia br. wchodzić będą TVS, Radio Silesia, TV Republika, Polsat i TV Okazje. Multipleks w województwie śląskim działa od 2016 roku. Emisję zawieszono pod koniec czerwca. - Informujemy, że decyzją UKE z dnia 26.06.2022 r. kanał TVS nie będzie dostępny w telewizji naziemnej. Jesteśmy dostępni na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych - tłumaczył wówczas nadawca w mediach społecznościowych.

Co z pozostałymi multipleksami testowymi?

Multipleksy eksperymentalne powstały, aby przygotować odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej na standard nadawania DVB-T2/HEVC. Pod koniec czerwca w całym kraju nadawały w nim już MUX-1, MUX-2 i MUX-4, w których skład wchodzi większość stacji komercyjnych (m.in. TVN, Polsat, TV Puls, TV Trwam). Przed zakończeniem tego procesu prezes UKE Jacek Oko stwierdził, że działalność multipleksów testowych straci sens. Urząd regularnie przedłuża jednak zgody na funkcjonowanie multipleksu eksperymentalnego Telewizji Polskiej, choć główne kanały TVP dzięki decyzji UKE z marca br. mogą nadawać w starym standardzie naziemnym do końca 2023 roku.

Przy okazji przejścia na DVB-T2/HEVC UKE postanowił ocenić czy dalsze funkcjonowanie multipleksów testowych ma sens. Zwrócił się w tej sprawie z zapytaniem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Pismo w tej sprawie wpłynęło do nas na przełomie czerwca i lipca. Mamy więc czas do końca miesiąca na odpowiedź. Jest wola ze strony przewodniczącego KRRiT na ponowne uruchomienie testowych multipleksów - zdradziła nam Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT.

Problem nie dotyczy tylko multipleksu TVS w Katowicach, ale także multipleksów związanej z Polsatem firmy BCAST w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście (Polsat HD, Nowa TV HD, TV Republika, EWTN Polska, TV Okazje, Stars.TV, TV Regionalna.pl) i multipleksu Grupy MWE w Szczecinie (Filmax, Junior Music, Nuta Gold, Nuta.TV, Power TV, Stars.TV,  XtremeTV). Czy multipleksy eksperymentalne powrócą? Pełniący obowiązki rzecznik UKE Witold Tomaszewski zapewnia, że regulator poinformuje o tym w najbliższych dniach. Zgoda na wznowienie emisji TVS może oznaczać, że decyzja w tej sprawie już zapadła.

Nadawcy obecni na MUX-ach testowych chcą wznowić emisję naziemną

Niedawno o tym, że BCAST chce przywrócić nadawanie multipleksów eksperymentalnych mówiła przedstawicielka Cyfrowego Polsatu. - Emisje eksperymentalne BCAST w Warszawie i Wrocławiu dobiegły końca, spółka wystąpiła z odpowiednimi wnioskami o możliwość ich przedłużenia. Nadawcy biorący w nich udział również są bardzo zainteresowani przedłużeniem testów i sprawdzeniem możliwości emisji w warunkach współpracy z pozostałymi multipleksami w technologii DVBT-2/HEVC. Na podobne testy już wcześniej zgodę dostała telewizja publiczna - stwierdziła w rozmowie z  Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu.

Wrócić do multipleksów testowych chce m.in. TV Republika. Jeden z jej szefów zasugerował, że przerwa w emisji naziemnej jest tylko chwilowa.  - W związku z procesem przyznawania koncesji operatorom lokalnych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej przez KRRIT i UKE, sygnał TV Republiki na (MUX) w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku będzie czasowo niedostępny - stwierdził w rozmowie z portalem tvrepublika.pl dyrektor generalny stacji Radosław Dobrzyński.

Dołącz do dyskusji: Multipleksy eksperymentalne wracają? Nadawca prywatny ze zgodą UKE

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl