SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Testowy multipleks DAB+ w kolejnym mieście

W Szczecinie rozpoczął działalność multipleks testowy firmy DABCOM. Do cyfrowego eteru stolicy województwa zachodniopomorskiego dołączyło tym samym 7 rozgłośni. Wśród nich cieszące się popularnością młodych słuchaczy Muzyczne Radio z Jeleniej Góry.

Dołącz do dyskusji: Testowy multipleks DAB+ w kolejnym mieście

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Dlatego trudno to coś nazywać następcą FM (często wręcz mamy regres w postaci stacji nadających MONO czy stacji nadających z bitrate 64-72 kbps).

tu nie chodzi o ilość, bo co można więcej dać, jak to co już mamy? Stacje profilowane? pokaż mi stacje na FM nadające wyłącznie jeden gatunek muzyki np Jazz. RMF Classic też nadaje różnie, Te więcej to idzie w kierunku reklamodawców a nie przeciętnego słuchacza
odpowiedź
User
xxx
tu nie chodzi o ilość, bo co można więcej dać, jak to co już mamy? Stacje profilowane? pokaż mi stacje na FM nadające wyłącznie jeden gatunek muzyki np Jazz. RMF Classic też nadaje różnie, Te więcej to idzie w kierunku reklamodawców a nie przeciętnego słuchacza


W teorii może tak. Bardzo nawet chciałbym, aby podobnie jak za granicą były stacje z muzyką poważną, jazzem czy tzw. muzyką "oldies" (lata 60,70,80). Póki co w naszym polskim DAB+ (w ramach eksperymentalnych multipleksów regionalnych) takich stacji z Jazzem nie ma. Na razie mamy stacje z muzyką disco i tzw. "popularną" (czyli niczym nie różni się to od "rąbanki" znanej z obecnych stacji FM), są ogólnotematyczne stacje regionalne i tematyczne katolickie.

Poza tym co mi ze stacji z jazzem, skoro nie ma gwarancji iż będzie się to dało normalnie słuchać. Wystarczy popatrzeć do czego doszło w UK, gdzie co prawda jest wiele stacji tematycznych w cyfrowym radiu naziemnym, ale nadają one w parszywej jakości (np. Jazz FM w 32kbps, Magic Chilled - 32 kbps, Heart 70s - 40 kbps, bardzo dużo stacji nadaje w ogóle w mono). Nadaje się to tylko do słuchania na tych radiobudzikach w pojedynczym małym głośniczkiem.

FM nie dawał możliwości takiej manipulacji jakością dźwięku - wszystkie stacje miały "pełną" jakość. I pod tym względem (ze względu na praktyczny sposób wykorzystywania standardu DAB+ na świecie i realnie oferowaną jakość) uważam DAB+ za regres w stosunku do FM. Dlatego śmieszą mnie czasami oficjalne komunikaty zapewniające o jakości płyty kompaktowej czy możliwościach oferowania nawet dźwięku 5.1 w ramach DAB+, gdzie praktyka pokazuje, iż nie możemy nawet liczyć na jakość obecnego FM. A wypadałoby, aby nowy standard był lepszy od poprzedniego.
odpowiedź
User
anonim
co za żłob pisze te artykuły. we wrześniu przyznano kolejne koncesje na dab w poznaniu a autor cały czas wymienia te stacje które już były. żenada.
odpowiedź