SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio: W 2024 roku kolejnych 26 stacji nadawczych DAB+

Polskie Radio poszerza zasięg swojego multipleksu DAB+. Proces zakończy się do 1 października 2024 roku. Monika Kuś, rzeczniczka prasowa nadawcy publicznego informuje Wirtualnemedia.pl, że docelowo nawet 93 proc. mieszkańców Polski będzie mogło odebrać dodatkowe rozgłośnie radiowe.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio: W 2024 roku kolejnych 26 stacji nadawczych DAB+

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rumburak
Zapraszam do Szczecina przy dobrej pogodzie odbieram ok 100 stacji w DAB+ oczywiście większość z Niemiec , nie chcecie takiego wyboru stacji ?

Zapraszam do Internetu, odbieram ok. 30 000 stacji. Nie chcecie mieć takiego wyboru?
A poważniej. Stacje radiowe nie utrzymują się zasysając powietrze. Nie ma szansy, aby 100 stacji utrzymało się finansowo w Polsce i jednocześnie miało coś więcej do zaoferowania słuchaczom, niż muzykę z puszki.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Odpowiedz mi na proste pytanie czy przy słabym zasięgu i złej pogodzie da się słuchać? Tak czy nie?
W analogowym - tak, chociaż będzie szumieć da się słuchać. Czy tak jest też w DAB+?

Piszesz bzdury. Żaden normalny konsument nie słucha radia szumiejącego. Tego stacje na miejskich częstotliwościach nie zrozumiały. Dla tego RMF FM ma odpowiedni wynik w Radio Tracku. Jesteś DXerem i akceptujesz szum. Po co słuchać stacje szumiejące, jeżeli za pomocą DAB+ lekko 70 stacji mógłbyś odbierać w całej Polsce. Tylko stacje tego nie chcą. Oni nie chcą docierać do słuchaczy w dobrej jakości.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Zapraszam do Internetu, odbieram ok. 30 000 stacji.

Mam nadzieję, że nie słuchacz 30.000 stacji jednocześnie na raz. Nie musisz nas przekonywać do radia internetowego. Pytanie, ile root name serwerów jest zlokalizowanych w Polsce? Ile stacji korzysta ze streamingu zagranicznego?
Jeżeli radio chce pozostać na rynku jako osoby gatunek i czerpać zyski z reklam – co jeszcze dobre 10 - 15 lat ma być możliwe – to właśnie ten gatunek medialny musi się rozwijać dalej. Na razie rozwoju nie widzę. Radio internetowe istnieje od lat 1990-tych a nadal UKF jest najpopularniejszy. Konwersja FM do internetu związana byłaby z wielką utratą starszych słuchaczy, głównych klientów tego medium. DAB+ jest technologią pomostową, ale istnieją też długie mosty. Zobaczymy czy konwersja tego medium do internetu się uda.

Nie chcecie mieć takiego wyboru?

Ludzie mają wybór, ale kiedy kataklizmy niszczyły światłowody do stacji bazowych telefonii mobilnej radio nadal grało, bo porządni nadawcy mają backup. Radioodbiornik kupujesz, włączasz, ona sam przeszukuje pasmo i wyświetla ci wykaz stacji. Odbiornik WiFi chce abyś wpisał hasło albo wykorzystał WPS. Wytłumacz to twojej babci albo prababci.

Stacje radiowe nie utrzymują się zasysając powietrze. Nie ma szansy, aby 100 stacji utrzymało się finansowo w Polsce

Dokładnie te same argumenty przedstawiały stacje radiowe na zachodzie. Kiedy zachodnie odpowiedniki naszego KRRiT ogłaszały konkurs, chętnych nie brakowało. Tak samo było w Polsce w przypadku multipleksów lokalnych i ogólnokrajowych. Zawsze znaleźli się chętni. Otwórzmy rynek a on się sam ureguluje.
odpowiedź