SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PIIT chce wyższych kar za niszczenie masztów komórkowych. Minimum rok więzienia

W związku z powtarzającymi się incydentami niszczenia w Polsce masztów telefonii komórkowej przez przeciwników budowy sieci 5G, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji apeluje o zdecydowane działania wobec przestępców zagrażających działaniu infrastruktury telekomunikacyjnej. Organizacja zaleca kampanię informacyjną, a także proponuje podwyższenie minimalnej kar za takie czyny, z sześciu miesięcy do roku więzienia.

Article

Budowa w Polsce sieci 5G wymaga rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej, co z kolei skutkuje oporem ze strony autorów teorii spiskowych, według których maszty komórkowe 5G mają emitować szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i życia promieniowanie.

Grupy tego typu nie poprzestają na wyrażaniu swojego zdania, ale podejmują też akcje mające na celu zniszczenie elementów infrastruktury. Takie wydarzenia miały miejsce masowo np. w Wielkiej Brytanii, zdarzają się także w Polsce.

Wyższe kary dla przestępców

Kolejnym przykładem działań uderzających w infrastrukturę 5G są wydarzenia z początku kwietnia br. Chodzi o zniszczenie masztu telefonii komórkowej znajdującego się między Gołubiem a Sikorzynem w gm. Stężyca, które sprawiło, że bez kontaktu oraz, co najważniejsze, bez dostępu do systemów ratunkowych, pozostało wielu okolicznych mieszkańców.

Czytaj także: Ataki na nadajniki sieci 5G. „Odpowiadamy akcjami edukacyjnymi i poprzez działania służb”

Swoje stanowisko związane ze zjawiskiem zamachów na infrastrukturę komórkową w Polsce wyraziła w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

- Niespełna dwa lata temu, tuż po wybuchu pandemii, byliśmy świadkami agresji skierowanej przeciwko infrastrukturze telekomunikacyjnej – przypomina organizacja. - Przypadki podpaleń masztów w Polsce i Europie pokazały wówczas, jak wiele złego może przynieść obojętność na szerzącą się dezinformację. Według naszej, i nie tylko, wiedzy fake newsy o 5G i szkodliwym wpływie pola elektromagnetycznego w dużej mierze rozprzestrzeniają te same grupy, które udostępniają nieprawdziwe treści na temat szczepionek oraz wojny na Ukrainie.

PIIT apeluje do rządu oraz organów ścigania o zdecydowane działania w związku z kryminalną działalnością zakłócającą funkcjonowanie technologii, od której zależy życie i zdrowie obywateli, a także funkcjonowanie państwa, oraz o ewentualne zmiany w kodeksie karnym, które zaostrzyłyby wysokość kar za ten czyn, np. poprzez podniesienie dolnej granicy z 6 do 12 miesięcy pozbawienia wolności (art. 254a kk).

- Do właścicieli platform społecznościowych oraz mediów apelujemy z kolei o wsparcie w edukacji oraz podjęcie stanowczych kroków przeciwko stronom internetowym oraz autorom szerzącym dezinformację – zaznacza PIIT. - „Zamach na urządzenie infrastruktury”, a za taki należy uznać działanie nieznanych póki co sprawców, jest nie tylko moralnie niedopuszczalny oraz skrajnie nieodpowiedzialny, ale też zagrożony karą nawet do 8 lat więzienia wraz z odpowiedzialnością za negatywne następstwa, które może wywołać.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zachęca także do czerpania wiedzy ze sprawdzonych źródeł oraz weryfikowania udostępnianych treści, zarówno przez użytkowników, jak i właścicieli popularnych platform.

W związku z licznymi fake newsami w temacie oddziaływania pola elektromagnetycznego na człowieka i środowisko, PIIT przygotował w formie ulotki 10 kluczowych faktów, wskazujących na to, że wszystkie stacje bazowe powstające na terenie naszego kraju są pod kontrolą właściwych organów i jako takie są w pełni bezpieczne.

Czytaj także: Wielka Brytania pozwoli na budowę wyższych masztów sieci komórkowych. Chodzi o większy zasięg i rozwój 5G

Dołącz do dyskusji: PIIT chce wyższych kar za niszczenie masztów komórkowych. Minimum rok więzienia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl