SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa rezerwowe Polski wynoszą 165,2 mld euro

Na koniec maja 2023 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 165,2 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 176,2 mld dolarów – podał w środę NBP.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Na koniec maja 2023 r. wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski w przeliczeniu na euro wyniosła 165,2 mld euro i była wyższy o 3,2 mld euro niż na koniec kwietnia 2023 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zmniejszył się o 1,9 mld USD i osiągnął poziom 176,2 mld USD – podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie.

Bank centralny wyjaśnił, że zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak „priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności”.

„NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 71,1 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym” – stwierdzono w komunikacie NBP.

Dołącz do dyskusji: Aktywa rezerwowe Polski wynoszą 165,2 mld euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl