SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bank Pekao S.A. w filmie „Okiem liryka” przybliża historię obrazu „Bitwa pod piramidami” autorstwa Wojciecha Kossaka

Galeria Sztuki Banku Pekao S.A. przedstawia film pt. „Okiem liryka”, który przybliża historię namalowanego przez Wojciecha Kossaka obrazu „Bitwa pod piramidami”. Materiał powstał dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

fot. Armando Alvarado fot. Armando Alvarado

„Bitwa pod piramidami” to obraz namalowany przez Kossaka w 1900 roku. Zrealizowane na płótnie o wymiarach 15 × 115 m dzieło przedstawia scenę batalistyczną. Obraz do dziś robi wrażenie i jest obiektem analiz wielu badaczy.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

W filmie „Okiem liryka”, poznajemy historię monumentalnego malowidła, podzielonego niegdyś przez artystę na fragmenty, które obecnie znajdują się w różnych zbiorach. Posiadaczem jednego z nich jest Bank Pekao S.A. Kolejną część panoramy możemy odnaleźć m.in. w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Porównaliśmy obraz banku z tym, który został zakupiony przez bratanicę Wojciecha Kossaka w 1936 roku.

- Obraz „Bitwa pod piramidami" kryje w sobie niezwykłą historię, która stanowi ciekawą lekcję dla widzów. Bank Pekao S.A. jest posiadaczem jednego z fragmentów tego wyjątkowego dzieła. Nasz obraz był eksponowany na wystawie „Koloryt rozmaitości” w Pałacu Czapskich w Warszawie wiosną ubiegłego roku. Jego walory artystyczne i niezwykła opowieść za nim stojąca skłoniły nas do podjęcia dalszych kroków w celu popularyzacji tego dzieła. Postanowiliśmy bowiem zrealizować film poświęcony jego historii. W ten sposób chcemy przybliżyć i dzielić się z szerokim gronem odbiorców naszym zbiorem dzieł sztuki - mówi Marta Szygenda, Dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.

Wojciech Kossak był niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. „Bitwa pod piramidami” była po „Bitwie pod Racławicami” oraz „Panoramie Berezyńskiej” (stworzonej wspólnie z Julianem Fałatem), trzecim dziełem tego typu. Obraz nawiązuje do wydarzeń historycznych, które miały miejsce podczas kampanii napoleońskiej w Egipcie, w latach 1798-1801. Wybitny malarz wykreował pełną dynamizmu scenę. Uwagę widza przyciągają rozpędzone sylwetki koni, ukazane w dynamicznych pozach. Sporo miejsca artysta poświęcił również na analizę postaci ludzkich oraz kłębów unoszącego się piaskowego kurzu. Całość pobudza wyobraźnię i pozwala poczuć atmosferę minionych wydarzeń.

Zrealizowany film „Okiem liryka” jest kolejną produkcją mającą na celu popularyzację sztuki przez Bank Pekao. Wszystkie produkcje powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

fot. Armando Alvarado

Pierwsza z nich pt. „Wyspiański w Londynie’’ opowiada o wystawie „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890-1918”, na której zaprezentowano ,,Bratki’’ Stanisława Wyspiańskiego należące do banku. Z kolei, w grudniu 2023 roku, bank wyprodukował film o niezwykle utalentowanym artyście z okresu Młodej Polski - Józefie Mehofferze. W styczniu bieżącego roku powstała trzecia produkcja, w której mogliśmy się przenieść do malowniczego świata współczesnego artysty, Franciszka Maśluszczaka.

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Miłośników sztuki, zapraszamy do odwiedzenia wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. W swoich zasobach bank posiada niespełna 1000 dzieł sztuki, z czego część jest dostępnych na stronie wirtualnej Galerii Sztuki. Znajdują się w niej obiekty klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł, znajdują się także prace takich artystów jak: Tadeusz Dominik, Franciszek Maśluszczak, Henryk Ożóg czy Bożenna Biskupska. Zbiór bankowej kolekcji zawiera również rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku.

Dołącz do dyskusji: Bank Pekao S.A. w filmie „Okiem liryka” przybliża historię obrazu „Bitwa pod piramidami” autorstwa Wojciecha Kossaka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl