SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Będzie zakaz udziału farmaceutów w reklamach i płatnej promocji w social mediach

Krajowy Zjazd Aptekarzy przyjął nowelizację Kodeksu Etyki Aptekarza RP. Zmiany wprowadzają zakaz reklamowania przez farmaceutów asortymentu aptecznego, zakaz udziału w innych reklamach, które mogłyby naruszać godność tego zawodu. Zabraniają też współpracy reklamowej w social mediach. 

Shutterstock.com Shutterstock.com

Jak podał serwis mgr.farm, 28 stycznia Krajowy Zjazd Aptekarzy przyjął zmiany w Kodeksie Etyki Aptekarza RP, którego nazwę zmieniono na Kodeks Etyki Farmaceuty RP. Wśród wprowadzonych zmian są te regulujące działania farmaceutów pracujących poza aptekami. 

Do tej pory w Kodeksie było zapisane, że „aptekarz nie reklamuje siebie oraz swoich usług. Nie uczestniczy w reklamie usług farmaceutycznych, jak i ich promocji niezgodnej z prawem lub dobrymi obyczajami”. 

Wprowadzona pod koniec stycznia nowelizacja doprecyzowuje te przepisy. Przede wszystkim określono, że reklamy nie stanowią informacje na temat farmaceuty, takie jak adres wykonywania zawodu, rodzaj i zakres wykonywanej działalności, posiadane tytuły zawodowe i naukowe oraz odbyte formy ustawicznego rozwoju zawodowego. 

Do Kodeksu Etyki Farmaceuty wprowadzono paragraf, z którego wynika, że “zakazane jest reklamowanie przez farmaceutę produktów leczniczych, wyborów medycznych, suplementów diety, a także żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego”. 
Ponadto farmaceuta nie może też uczestniczyć w każdej innej reklamie, która mogłaby naruszać godność zawodu farmaceuty lub podważać zaufanie do tego zawodu. 

Dotychczas Kodeks Etyki Farmaceuty nie regulował w żaden sposób aktywności farmaceutów w social mediach, a ci czasami nawiązywali “płatne współprace” z różnymi markami aptecznymi. Reklama leków czy wyrobów medycznych była zabroniona, ale suplementów diety czy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego już nie. Nowelizacja Kodeksu zabrania farmaceutom płatnej współpracy reklamowej w social mediach także w odniesieniu do suplementów diety i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Za złamanie zakazu grozi postępowanie dyscyplinarne. 

Przepisy nowego Kodeksu Etyki Farmaceuty RP wejdą w życie 14 dni po publikacji uchwały w Biuletynie Informacji Publicznej Naczelnej Izby Aptekarskiej. 

Dołącz do dyskusji: Będzie zakaz udziału farmaceutów w reklamach i płatnej promocji w social mediach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl