SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcje właściciela Biedronki i Zary na GPW. Trafią na rynek GlobalConnect

We wtorek 18 kwietnia br. na rynku akcji zagranicznych GPW - GlobalConnect - zadebiutują akcje Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka oraz firmy Inditex, właściciela marek odzieżowych jak Zara, Massimo Dutti, Bershka czy Stradivarius. 

fot. YouTubefot. YouTube

Akcje wprowadzanych spółek wchodzą w skład indeksu giełdowego: STOXX Europe 600 Index (SXXP). Wejdą do obrotu na GlobalConnect na wniosek, który złożył Wprowadzający Animator Rynku - Santander Biuro Maklerskie.  

- Obecnie, w pilotażowej fazie GlobalConnect w obrocie dostępne są akcje pięciu spółek niemieckich: Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens i Volkswagen. Planowane jest dalsze, sukcesywne rozbudowywanie oferty. W późniejszym okresie planowane jest także poszerzenie oferty o dostępność akcji wybranych spółek amerykańskich. Zakres i tempo poszerzania oferty GlobalConnect jest uzależnione od zainteresowania inwestorów oraz od gotowości Wprowadzającego Animatora Rynku - podano w komunikacie GPW. 

GlobalConnect to nowy rynek GPW, który ruszył w listopadzie 2022 r. Na tym rynku notowane są akcje wprowadzane do obrotu przez Wprowadzającego Animatora Rynku (WAR) bez zgody emitenta. Dzięki nowemu rynkowi inwestorzy mogą kupować i sprzedawać na GPW akcje największych i najbardziej znanych spółek zagranicznych. Na ten moment jedynym WAR, który wprowadza akcje spółek zagranicznych do obrotu na GlobalConnect, jest Santander Biuro Maklerskie.

Nowy rynek funkcjonuje w Alternatywnym Systemie Obrotu (ASO) GPW. Notowania odbywają się w trakcie sesji giełdowej na GPW - od poniedziałku do piątku w godzinach 09.05-17.05. Akcje zagranicznych spółek są kwotowane w polskich złotych. Wybór spółek wprowadzanych do obrotu na GlobalConnect leży w gestii WAR. WAR odpowiada także za zapewnienie płynności na wprowadzanych walorach.   

Jak kupić akcje właściciela Biedronki?

Inwestorzy mogą składać zlecenia poprzez istniejący lub nowy rachunek w krajowych biurach maklerskich, które są podłączone do GlobalConnect. Opłaty pobierane od Członków Giełdy, działających na tym rynku są identyczne jak opłaty pobierane na Głównym Rynku GPW. Posiadaczom akcji notowanych na GlobalConnect będą przysługiwały pożytki w postaci np. dywidend.

Przychody grupy Jeronimo Martins w czwartym kwartale ub.r. wzrosły o 23 proc. do 6,99 mld euro a zysk EBITDA - o 14,8 proc. do 506 mln euro. W całym ub.r. EBITDA grupy wzrosła o 17 proc. rok do roku do 1,85 mld euro przy przychodach na poziomie 25,39 mld euro (wzrost o 21,5 proc.). Zysk netto jednostki dominującej wyniósł 590 mln euro (wzrost o 27,5 proc.).

Dołącz do dyskusji: Akcje właściciela Biedronki i Zary na GPW. Trafią na rynek GlobalConnect

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl