SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Darmowy VPN – czy warto?

Jaki VPN zainstalować – darmowy czy płatny? Czym mogą różnić się te dwie wersje? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed pobraniem aplikacji VPN.

Co warto wiedzieć o darmowych usługach VPN?
 
Użytkownicy szukający gwarancji prywatności i bezpieczeństwa w Internecie nierzadko łapią się na tak zwany darmowy VPN, czyli usługę, która obiecuje spełnienie ich oczekiwań całkowicie nieodpłatnie. Czy na pewno? Dowiedz się, z czym powinieneś się liczyć, zanim zainstalujesz program do zmiany IP za darmo na swoim urządzeniu.

VPN darmowy – co to jest?

Zanim dowiesz się, czym są darmowe VPN, powinieneś poznać definicję samej technologii. Usługa VPN to pewnego rodzaju pośrednik między Tobą a resztą świata. W dużym uproszczeniu: gdy Twoje urządzenie łączy się z Internetem – a konkretnie z jakimś serwerem (usługą, witryną internetową) – wysyła do niego prośby o kontakt i przesłanie danych w odpowiedzi. Tak działa sieć bez żadnych dodatków – Ty oraz inni jej członkowie wymieniacie się ze sobą informacjami.

Jakie są wady takiego rozwiązania? Otóż, gdy korzystasz z usług internetowych czy odwiedzasz swoje ulubione witryny, ich właściciele zyskują pewne dane na Twój temat – na przykład adres IP Twojego urządzenia, który jest w stanie poinformować ich o Twojej przybliżonej lokalizacji. Między innymi dlatego coraz więcej użytkowników sieci zwraca uwagę na VPN.

VPN, czyli Wirtualna Sieć Prywatna, to serwer pełniący funkcję pośrednika znajdującego się między Tobą a docelowym serwerem, z którym się kontaktujesz. Gdy łączysz się z Internetem za pomocą VPN, najpierw wysyłasz zapytanie do pośrednika, a on kieruje je dalej. Właściciel witryny, którą odwiedzasz, widzi dane serwera VPN, z którego zostało wysłane żądanie, a nie Twoje. To dlatego zwolennicy korzystania z VPN-ów często wskazują prywatność jako główną zaletę tej technologii.

Tu pojawia się pytanie: jaki VPN wybrać? Na rynku istnieje bowiem mnóstwo produktów VPN, a każdy usługodawca z oczywistych przyczyn wskazuje swój jako najlepszy. Chociaż zasada działania wszystkich VPN-ów jest taka sama, to poszczególne sieci prywatne różnią się między sobą podejściem do prywatności swoich klientów, ceną, dodatkowymi funkcjami i nie tylko. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny produkt – darmowy czy też płatny – powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed wyborem.

Czy VPN za darmo jest bezpieczny?
 
Każdy, kto decyduje się na konkretny program VPN, powinien mieć na uwadze przede wszystkim swoje bezpieczeństwo. Większość użytkowników Internetu jest na tyle świadoma, by wiedzieć, że nie warto pobierać plików z nieznanych źródeł. Problem w tym, że takie źródła aktualnie bywają trudne do wykrycia. Wiele osób nabiera się na liczne oferty w stylu „VPN darmowy download”. Strony reklamujące tego typu rozwiązania nie zawsze wyglądają jak podręcznikowe oszustwa naszpikowane kolorowymi, migającymi bannerami – wiele z nich w ogóle nie budzi wątpliwości na pierwszy rzut oka.

Jakie niebezpieczeństwa kryją się za takimi darmowymi programami od nieznanych producentów?
●    Złośliwe oprogramowanie. Pobierając bezpłatny VPN na komputer z podejrzanego lub nowopowstałego źródła, niestety możesz zyskać malware w pakiecie. Jeśli to tylko stosunkowo nieszkodliwy adware (oprogramowanie wyświetlające uporczywe reklamy) – być może sobie z nim poradzisz, ale problem pojawi się wtedy, gdy wraz z „VPN-em” pobierzesz oprogramowanie szpiegujące, wykradające hasła do kont bankowych czy złośliwego wirusa.
●    Kradzież danych personalnych. Podając swoje dane bezpłatnej, lecz nieznanej usłudze VPN, tak naprawdę nie wiesz, komu je udostępniasz. Być może „oferta” to tak naprawdę rozbudowany sposób na zdobycie wrażliwych informacji o „klientach”.
●    Brak rzeczywistej prywatności. Darmowy klient VPN rzadko jest tak naprawdę darmowy. Każdy usługodawca udostępniający swoje serwery musi pozyskać na nie środki – jeśli nie z abonamentów użytkowników, to na przykład ze sprzedaży ich danych. O tym, komu i dlaczego mogą zostać udostępnione informacje o Tobie, przeczytasz w dalszej części artykułu.
Warto zaznaczyć, że powyższe informacje nie oznaczają automatycznie, że każda bezpłatna oferta VPN musi być nastawiona na oszustwo. Dobry VPN może być darmowy choćby dlatego, że renomowane, bezpieczne firmy oferują bezpłatne okresy próbne czy też pakiety o ograniczonej funkcjonalności.

Płatny czy darmowy VPN na komputer?

Jak wspomniano wcześniej, istnieje coś takiego jak najlepszy darmowy VPN spośród licznych dostępnych opcji. Nie każda bezpłatna usługa jest bowiem nastawiona na oszustwo – trzeba tylko zachować rozwagę podczas poszukiwań i wiedzieć, że nieprawdopodobne oferty gwarantujące niezwykłą funkcjonalność są najpewniej fałszywe lub skrywają ukryte koszty w postaci złośliwego oprogramowania czy braku gwarancji bezpieczeństwa danych.

Najlepszy VPN, który jest jednocześnie dostępny za darmo, to zazwyczaj pakiet oferowany przez renomowaną firmę świadczącą swoje usługi również w ramach abonamentu. Takie nieodpłatne usługi mają oczywiście swoje wady, dla przykładu:
●    mało dostępnych serwerów (np. tylko kilkanaście spośród kilku tysięcy zarezerwowanych dla płacących klientów);
●    ograniczoną przepustowość łącza;
●    limit transferu danych przesłanych za pośrednictwem VPN;
●    brak niektórych funkcji dostępnych w płatnej wersji (np. brak możliwości pobierania plików poprzez sieć P2P).
Jak widać, darmowy VPN jest dostępny, ale nie jest to najlepsza opcja – tą jest mimo wszystko wybranie płatnej usługi VPN.

Czy warto wybrać VPN – darmowy program?
 
Dlaczego nie istnieje bezpłatny VPN oferujący te same funkcje, co rozwiązania dostępne w abonamencie? Powód jest prosty: koszty ponoszone przez firmę. Musisz mieć świadomość tego, że jeśli chcesz korzystać z tysięcy serwerów rozmieszczonych na całym świecie, a do tego mieć szybkie łącze i pobierać nieograniczoną ilość danych – ktoś musi za to zapłacić. Renomowani dostawcy VPN pokrywają swoje koszty właśnie dzięki abonamentom użytkowników.

Co, jeśli firma takiego abonamentu nie pobiera? Możesz mieć pewność, że czerpie zysk w inny sposób. Jedną z popularniejszych metod na pokrycie kosztów utrzymania serwerów jest sprzedaż danych klientów osobom trzecim – na przykład reklamodawcom.
Kiedy uzyskujesz na przykład polskie IP za granicą za darmo, wysyłasz swoje dane serwerowi VPN, a ten kontaktuje się z docelową witryną, którą odwiedzasz. Płatni, polecani usługodawcy prowadzą tak zwaną politykę no-log, co oznacza, że nie gromadzą danych klientów – nie mogą ich więc nikomu udostępnić, bo po prostu ich nie przechowują. Bezpłatne serwisy zazwyczaj nie mogą się pochwalić taką polityką prywatności, a więc są w stanie sprzedawać informacje swoich użytkowników (adresy IP, lokalizacje) tym, którzy o nie poproszą. Mogą również przekazać Twoje dane organom rządowym bez Twojej wiedzy i zgody.

Jeśli więc zastanawiasz się, jaki VPN wybrać – postaw na płatną usługę albo przynajmniej taki darmowy pakiet, który jest świadczony przez godnego zaufania dostawcę oferującego również płatne subskrypcje. Miej jednak świadomość tego, że będzie on obarczony licznymi ograniczeniami funkcjonalności.

Jeżeli nadal nie wiesz, z której oferty dostępnej w Internecie skorzystać, wybierz NordVPN zamiast darmowego VPN – to jedna z najlepszych usług na rynku polecana przez rzesze internautów. Jej głównymi zaletami są: silne szyfrowanie przesyłanych danych, polityka no-log, funkcje blokujące reklamy i potencjalnie niebezpieczne witryny oraz wiele więcej.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące darmowych VPN-ów

Czy korzystanie z VPN jest legalne?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w naszym kraju używać VPN. Polska nie przewiduje żadnych kar za korzystanie z tej usługi w legalnych celach – w końcu to tylko narzędzie. Pozostałe państwa mogą jednak inaczej traktować VPN. Pobierz program po zapoznaniu się z prawem obowiązującym w kraju, do którego podróżujesz.

Jakie są najpopularniejsze programy VPN?
Na rynku działa wiele firm oferujących Wirtualne Sieci Prywatne. Warto sprawdzić porównanie VPN dostępne w sieci, by przekonać się, jakie są wady i zalety każdej z usług.

Jaki darmowy VPN jest najbezpieczniejszy?

Najbezpieczniejszą opcją jest wybranie darmowej usługi świadczonej przez renomowaną firmę, która swój „bezpłatny” VPN utrzymuje dzięki abonamentom opłacanym przez pozostałych klientów. Trzeba jednak pamiętać, że taki pakiet zawsze będzie ograniczony pod względem funkcjonalności. Można również zainstalować bezpłatny VPN w ramach darmowego okresu próbnego płatnej usługi.

Dlaczego warto postawić na płatny VPN?

Każdy – nawet rzekomo darmowy – VPN korzysta z serwerów i infrastruktury, których utrzymanie jest kosztowne. Ponoszenie tych opłat jest możliwe dzięki płatnym subskrypcjom za VPN. Najlepszy dostawca dzięki temu nie musi szukać alternatywnych źródeł dochodu (np. ze sprzedaży danych klientów).

  • Więcej informacji:
  • VPN

Dołącz do dyskusji: Darmowy VPN – czy warto?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl