SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Delikatesy Centrum czytelniami, będą otwarte w niedziele niehandlowe

Część sklepów Delikatesy Centrum, zarządzanych przez Firmę Rogala jako franczyzobiorcę, będzie otwarta w niedziele niehandlowe. Mogą wtedy działać, bo wydzielono w nich czytelnie dla klientów. Grupa Eurocash podkreśla, że to autonomiczna decyzja franczyzobiorcy.

Czytelnie zostały wydzielone w prawie 100 sklepach należącej do Eurocashu sieci Delikatesy Centrum. Placówkami zarządza, w ramach franczyzy, Firma Rogala.

- To inicjatywa własna Firmy Rogala, która zdecydowała się rozwinąć działalność w formie czytelni w ramach prowadzonej działalności, odpowiadając w ten sposób na potrzeby kulturalno-społeczne swoich klientów. Jako franczyzobiorca Firma Rogala może, w ramach przewidzianej zasady przedsiębiorczości, dostosowywać ofertę do lokalnych warunków i oczekiwań społeczności - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash.

- Robi to m.in. współpracując z lokalnymi producentami i rolnikami, a także sponsorując inicjatywy takie jak festyny szkolne, rodzinne, szkolne itd. Decyzję o uruchomieniu czytelni spółka podjęła samodzielnie i niezależnie od pozostałych franczyzobiorców sieci Delikatesy Centrum - opisał.

Eurocash ma 1,5 tys. Delikatesów Centrum

W Firmie Rogala 50 proc. udziałów ma Eurocash. Spółka działa od 2015 roku, według ostatniego dostępnego sprawozdania finansowego w 2021 roku osiągnęła wzrost przychodów o 19,3 proc. do 749 mln zł i zysku netto z 6,51 do 9,06 mln zł. Zatrudniała wtedy 2 175 osób.

Na koniec ub.r. działały łącznie 1 483 sklepy Delikatesy Centrum, o 83 mniej niż rok wcześniej. Przychody placówek funkcjonujących w modelu franczyzowym (działa tak ok. tysiąca sklepów) zwiększyły się w ub.r. o 2,7 proc. do 2,72 mld zł, a wszystkich supermarketów własnych i partnerskich - o 5,8 proc. do 3,69 mld zł.

Czy czytelnie mogą pojawić się w kolejnych sklepach pod szyldem Delikatesy Centrum lub placówkach innych sieci Eurocashu (należą też do niej m.in. Lewiatan, abc, Groszek, Euro Sklep)? - Grupa Eurocash nie ma wiedzy co do planów innych franczyzobiorców tej i innych sieci w zakresie wprowadzania podobnych rozwiązań - stwierdził rzecznik firmy.

W lutym ub.r. niewielkie czytelnie dla klientów utworzono w niektórych sklepach Intermarché, a jeden z nich uzyskał status dworca autobusowego z poczekalnią. Dzięki temu mogły być otwarte w niedziele niehandlowe mimo uszczelnienia przepisów dotyczącego sklepów świadczących usługi pocztowe. Wcześniej zakaz handlu nie dotyczył wszystkich takich placówek, a od lutego ub.r. - tylko tych, gdzie usługi pocztowe zapewniają minimum 40 proc. obrotów.

W niedziele niehandlowe mogą być też czynne placówki oferujące wypożyczanie sprzętu sportowego. Potwierdził to niedawno Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, umarzając sprawę wytoczoną właścicielowi lokalnego sklepu.

Sklepy Duży Ben w pełni samoobsługowe

Natomiast inny sposób na działanie w niedziele niehandlowe jest wykorzystywany przez Grupę Eurocash w części sklepów alkoholowych Duży Ben. W kilkudziesięciu placówkach zainstalowano kasy samoobsługowe, w niedziele w sklepie jest tylko ochroniarz sprawdzający, czy klienci są pełnoletni i trzeźwi oraz czy płacą za zakupy.

- Nie mamy precyzyjnych planów związanych z rozwojem sklepów samoobsługowych. Na razie testujemy te rozwiązania - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Florkiewicz, dyrektor zarządzający sieci Duży Ben.

Dołącz do dyskusji: Delikatesy Centrum czytelniami, będą otwarte w niedziele niehandlowe

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TR
Po tylu latach PiS nie potrafi załatać dziur w ustawie, którą sam napisał. Żałosne. Tak to jest jak za pisanie prawa biorą się dyletanci.
odpowiedź
User
Piotr
Głupie prawo powoduje głupie sytuacje, zakaz handlu w niedzielę do zniesienia.
odpowiedź
User
taka prawda
PiS ich dojedzie. Polskie firmy są przez PiS niszczone od 8 lat. A zagraniczne po 8 latach rządów PiS nadal spokojnie wyprowadzają zyski za granicę.
odpowiedź