SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekonomiści JP Morgan ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami zmian klimatu

Sieć BBC ujawniła szczegóły raportu opracowanego przez koncern finansowy JP Morgan. Jego ekonomiści ostrzegają w nim przed skutkami zmian klimatycznych i wieszczą, że „los ludzkości jest zagrożony”.

JP Morgan to największy na świecie bank inwestycyjny finansujący firmy z branży paliw kopalnych ostrzegł klientów, że kryzys klimatyczny zagraża przetrwaniu ludzkości. Dotarła do niego sieć BBC, która ujawniła zawarte w nim wnioski.

Raport JP Morgana na temat ryzyka gospodarczego związanego z globalnym ociepleniem spowodowanym przez człowieka mówi, że polityka klimatyczna musi się zmienić, bo inaczej świat stanie przed nieodwracalnymi skutkami.

Badanie uwypukla rosnące obawy głównych instytucji z Wall Street dotyczące ryzyka finansowego i reputacyjnego związanego z dalszym finansowaniem sektorów odpowiedzialnych za wysoką emisję dwutlenku węgla, takich jak ropa i gaz.

Ucierpi gospodarka, ludzie, planeta

Badania przeprowadzone przez ekonomistów JP Morgana, Davida Mackiego i Jessikę Murray, wskazują, że kryzys klimatyczny wpłynie na gospodarkę światową, zdrowie ludzi, dostęp do wody,  migrację i przetrwanie innych gatunków na Ziemi.
„Nie możemy wykluczyć katastrofalnych skutków, w których zagrożone jest ludzkie życie” - napisano.

W oparciu o obszerną literaturę akademicką i prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC), w dokumencie zauważono, że globalne ocieplenie osiągnie 3,5 ° C powyżej poziomów z okresu przedindustrialnego do końca wieku. Mówi się, że większość szacunków dotyczących prawdopodobnych kosztów ekonomicznych i zdrowotnych jest zdecydowanie zbyt mała, ponieważ nie uwzględniają utraty bogactwa, stopy dyskontowej i możliwości zwiększenia klęsk żywiołowych.

Potrzebna nowa polityka klimatyczna

Autorzy twierdzą, że decydenci polityczni muszą zmienić kierunek działania, ponieważ dotychczasowa polityka klimatyczna „prawdopodobnie zepchnęłaby Ziemię w miejsce, którego nie widzieliśmy przez wiele milionów lat”, z rezultatami, których odwrócenie może być niemożliwe. „Chociaż dokładne prognozy nie są możliwe, jasne jest, że Ziemia zmierza w niezrównoważonym kierunku. W pewnym momencie coś będzie musiało się zmienić, jeśli rasa ludzka przetrwa ”m- napisano w raporcie.

JP Morgan twierdzi, że zmiana klimatu „odzwierciedla globalną niedoskonałość rynku w tym sensie, że producenci i konsumenci emisji CO2 nie płacą za powstałe szkody klimatyczne”. Aby to odwrócić, bank podkreśla potrzebę globalnego podatku od emisji dwutlenku węgla, ale ostrzega, że ​​„nie nastąpi to w najbliższym czasie” z powodu obaw o zatrudnienie i konkurencyjność. Autorzy twierdzą, że „prawdopodobnie sytuacja klimatyczna będzie się nadal pogarszać, być może bardziej niż w jakimkolwiek scenariuszu IPCC”.

Autorzy raportu JP Morgan podkreślają, że zmiany muszą zajść na poziomie mikro, co wiąże się ze zmianami w zachowaniu osób, firm i inwestorów, ale jest to mało prawdopodobne bez udziału organów podatkowych i finansowych.

W zeszłym roku analiza opracowana dla „The Guardian” przez Rainforest Action Network, amerykańską organizację zajmującą się ochroną środowiska, wykazała, że ​​JP Morgan była jedną z 33 potężnych instytucji finansowych, które dostarczyły około 1,9 miliarda dolarów na sektor paliw kopalnych między 2016 i 2018.

Rzecznik JP Morgan powiedział BBC, że zespół badawczy odpowiedzialny za raport był „całkowicie niezależny od firmy jako całości”.

Raport miał powstać 13 stycznia, a autorem pliku był Gabriel de Kock, dyrektor wykonawczy JP Morgan .

Dołącz do dyskusji: Ekonomiści JP Morgan ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami zmian klimatu

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
​​"JP Morgan była jedną z 33 potężnych instytucji finansowych, które dostarczyły około 1,9 miliarda dolarów na sektor paliw kopalnych między 2016 i 2018."

Lenin miał racje.
Kapitaliści sami sprzedadzą sznurek, na którym będą wieszani.
odpowiedź
User
privat
Największym zagrożeniem dla świata, które jest praźródłem większości innych zagrożeń, jest ta wąska elita, w której rękach jest m.in. JP Morgan, FED itd.
odpowiedź
User
czarne fakty
Komedia: kasandryczna manipulacyjna broszura, której wstydzili by się opublikować normalnie "wyciekła do mediów" żeby spowodować zachowania na rynkach, na których zarobią. Powtarzanie, że zmiany klimatu są spowodowane przez człowieka też już trochę nudzi, bo naukowcy twierdzą że tylko kilka procent tego ocieplenia można wiązać z cywilizacja ludzka. Reszta to naturalny proces. Zamiast zastanawiac się jak się dostosować, zarabia się na strachu pomieszanym z pycha, że człowiek jest w stanie kontrolować klimat...
odpowiedź