SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Artyści coraz bliżej wywalczenia tantiem z internetu. Jest zapis w ustawie

Po konsultacjach publicznych w projekcie nowelizacji prawo autorskie pojawił się zapis otwierający drogę do uzyskiwania tantiem z wykorzystywania dzieł audiowizualnych w internecie, w tym w streamingu. 

Rząd pracuje właśnie nad nowym kształtem ustawy prawo autorskie. Legislacja od ponad 2,5 roku jest spóźniona pod względem zaimplementowania dyrektywy DSM (Digital Service Market), dostosowującej prawo do nowoczesnego rynku cyfrowego.

Jednym z punktów zapalnych nowego prawa autorskiego jest kwestia wynagrodzenia twórców w przypadku streamingu utworów audiowizualnych. Zwłaszcza polscy filmowcy konsekwentnie walczą o to, by tantiemy obejmowały sprawiedliwie artystów biorących udział w produkcjach dostępnych na platformach streamingowych. Inne stanowisko reprezentuje np. Netflix, twierdząc, że wystarczający jest zaproponowany przez nich samych system wynagrodzeń.

Projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw opublikowano 15 lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pracując nad nowym projektem ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zdecydowało się wykreślić zapisy o tantiemizacji na rzecz twórców utworów publikowanych w Internecie, np. na platformach streamingowych.

Zobacz: Spotify reaguje na słowa ministra kultury. Sugeruje podwyżkę cen

Artyści coraz bliżej tantiem ze streamingu

1 marca minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił: - Implementujemy prawo do korzystania z tantiem w internecie i wpisujemy do ustawy prawo do pobierania tantiem dla twórców i wykonawców audio-wideo.

"Mam nadzieję, że najdalej za dwa tygodnie do trzech to nowe prawo pójdzie do parlamentu. Chcemy uzyskać w finale sytuację w Sejmie, w której rząd, większość parlamentarna i twórcy będą stali ramię w ramię za tym nowym prawem" - podkreślił Bartłomiej Sienkiewicz.

We wtorek 12 marca Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się raport z konsultacji publicznych dotyczących prawa autorskiego. Do ustawy swoje uwagi przedstawiły m.in. środowiska filmowe i muzyczne, środowiska telewizyjne, audio-video, cyfrowe (w tym podmioty zagraniczne), organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, instytucje oświatowe i naukowe, instytucje kultury – wymieniono.

Zobacz: Spór o tantiemy dla twórców. Lewica chce szybko je wprowadzić, rząd mówi o “dwóch aktach”

Ustawodawca wskazał, że większość zgłoszonych w konsultacjach uwag dotyczyła właśnie kwestii tantiemizacji. I był to problem podnoszony zarówno przez twórców audiowizualnych, jak i muzyki.

Liczne podmioty podniosły, że obecna regulacja art. 70 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, gwarantująca niezbywalne i wykonywane za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawo twórców i wykonawców do dodatkowego wynagrodzenia za eksploatację utworu audiowizualnego na określonych polach eksploatacji (nadawanie, wyświetlanie w kinach, najem itd.), nie jest dostosowana do aktualnych uwarunkowań rynkowych, gdyż nie uwzględnia najszybciej rozwijającego się obecnie sektora VOD / streamingu” – czytamy w dokumencie, opublikowanym w Rządowym Centrum Legislacji.

Zgłoszone uwagi skłoniły resort do uzupełnienia ustawy o przepisy ustanawiające wynagrodzenia za korzystanie z utworów w internecie. Do artykułu 70., dotyczącego tantiemów, dodaje się punkt: „Współtwórcy utworu audiowizualnego oraz artyści wykonawcy są uprawnieni do: „5) stosownego wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym”.

Do artykułu 86. dodaje się dodatkowy artykuł, mówiący o wypłacie wynagrodzenia „ za pośrednictwem właściwej organizacji zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi do artystycznych wykonań”. Dodano też punkt, o tym że artysta „może w umowie z korzystającym zrzec się pośrednictwa organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi”.

Teraz ustawa musi przejść przez ścieżkę legislacyjną i zostać podpisana przez prezydenta.

Dołącz do dyskusji: Artyści coraz bliżej wywalczenia tantiem z internetu. Jest zapis w ustawie

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
Następni którym ciągle mało. Zarabiają dziennietyle ile inni przez rok jak nie więcej i ciągle im źle
15 9
odpowiedź
User
PK
Artyści mogą negocjować swoje wynagrodzenie ze swoim pracodawcą. Ale lepiej przykleić się do portfela obywatela i ciągnąć z niego z pomocą i ochroną rządu.
15 7
odpowiedź
User
Marek
Następni którym ciągle mało. Zarabiają dziennietyle ile inni przez rok jak nie więcej i ciągle im źle
Kilka procent z czołówki owszem, tak. Ale większość artystów zarabia średnio lub mało. Chciałbyś, żeby twoje dziecko było artystą czy prawnikiem albo lekarzem? Nie bez powodu rodzice pchają dzieci do stabilniejszych, bardziej pewnych zawodów...
6 4
odpowiedź