SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Netflix i scenarzyści porozumieli się ws. płacy minimalnej. Pierwszy raz w historii

Netflix po raz pierwszy zawarł umowę z Writers Guild of Great Britain (WGGB) w sprawie seriali fabularnych. Obejmuje ona także globalną współpracę giganta streamingu ze stowarzyszeniem Personal Managers Association.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Porozumienie weszło w życie z datą wsteczną 1 lutego. Rzecznik PMA nazwał je „pionierskim” i stwierdził, że „odchodzi ono od przyznawania platformom streamingowym praw autorskich na stałe i wprowadza strukturę bieżących płatności”.

Warunki, opublikowane na stronie internetowej WGGB, przewidują, że scenarzyści otrzymają minimalną płacę w wysokości 17 tys. funtów (21 700 dolarów) za jednorazowy 60-minutowy program i 15 tys. funtów za serial. Początkowa opłata za scenariusz obejmuje sześciomiesięczną eksploatację w serwisie Netflix (na całym świecie) oraz prawa do dystrybucji pozakinowej i do podejmowania działań promocyjnych. Umowa przewiduje także, że scenarzyści otrzymają 5,6 proc. przychodów brutto, jeśli ich produkcja zostanie wykorzystana poza Netfliksem.

Warto zauważyć, że scenarzyści otrzymują obowiązkową zaliczkę na późniejsze wykorzystanie filmu (SUA) w wysokości 125 proc. uzgodnionej opłaty za scenariusz, którą należy uiścić autorowi odcinka pierwszego dnia zdjęć głównych. Razem z opłatą za scenariusz, pakiet SUA wynoszący 125 proc. obejmuje zakup w przedsprzedaży na 10 lat dla Netfliksa i za dodatkową opłatą można go przedłużyć na kolejne dekady. Umowa ma zatem podobny zakres do tej, jaką BBC i Disney+ podpisało ze scenarzystami serialu „Doktor Who”.

Ellie Peers, sekretarz generalna WGGB, powiedziała: „Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii prawa pisarzy pracujących dla globalnego giganta streamingu będą zapisane w porozumieniu i będą mogli cieszyć się lepszymi warunkami finansowymi. Jesteśmy zachwyceni osiągnięciem porozumienia z Netfliksem”.
 

Dołącz do dyskusji: Netflix i scenarzyści porozumieli się ws. płacy minimalnej. Pierwszy raz w historii

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
No to gildio scenarzystów polskich - do dzieła, jest już przykład, co masz osiągnąć.
2 0
odpowiedź
User
widix
No to gildio scenarzystów polskich - do dzieła, jest już przykład, co masz osiągnąć.


Nie ma szans. Polski Netflix to obraz nędzy i rozpaczy.
0 0
odpowiedź