SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Elon Musk pozywa OpenAI i jego szefa Sama Altmana. Zarzuca stawianie zysków nad dobro ludzkości

Miliarder i jeden ze współzałożycieli OpenAI Elon Musk pozwał tę firmę i jej szefa Sama Altmana, zarzucając im, że sprzeniewierzyli się założycielskiej misji, stawiając zyski nad dobro ludzkości. Według Muska związana z Microsoftem firma w praktyce stworzyła już ogólną sztuczną inteligencję (AGI) i jest warta 80 mld dol.

Elon Musk / fot. Shutterstock.com Elon Musk / fot. Shutterstock.com

Jak donosi "Wall Street Journal", w pozwie złożonym w czwartek wieczorem w sądzie w San Francisco szef Tesli zarzuca Altmanowi i OpenAI złamanie umowy, niedochowanie obowiązków powierniczych i nieuczciwe praktyki biznesowe. Zwrócił się do sądu, by rozkazał OpenAI otwarcie dostępu do swojej technologii, a także by zmusił Altmana i OpenAI do oddania wszystkich zysków z działalności prowadzonej wbrew misji firmy.

Pozew Muska ma źródło w początkach OpenAI jako ośrodka non profit, którego misją miało być stworzenie ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), tj. systemu AI potrafiącego rozumować na poziomie podobnym lub przewyższającym człowieka, w sposób otwarty i korzystny dla ludzkości. Musk był początkowo jednym z największych fundatorów inicjatywy, która miała być otwartą alternatywą dla ówczesnego lidera w branży AI, Google'a.

Miliarder z RPA w późniejszych latach zrezygnował ze wspierania OpenAI w wyniku sporu z jego szefem, Samem Altmanem. Głównym partnerem spółki stał się Microsoft, zaś po sukcesie modelu ChatGPT firma poszła w stronę komercjalizacji produktu i zamkniętych źródeł. W efekcie Microsoft w ubiegłym roku przejął kontrolę nad OpenAI, korzystając z konfliktu między Altmanem i członkami zarządu firmy, zaniepokojonymi jego nastawioną na zyski polityką; spór ostatecznie wygrał Altman.

"OpenAI Inc. został przekształcony w opartą na zamkniętych źródłach faktyczną filię największej firmy technologicznej na świecie, Microsoftu" - napisano w pozwie. "Pod rządami nowego zarządu nie tylko rozwija, lecz w rzeczywistości udoskonala AGI, by zmaksymalizować zyski Microsoftu zamiast działać na korzyść ludzkości" - dodano.

Obecnie Altman i Musk są rywalami w branży, po tym jak w ubiegłym roku firma tego drugiego wypuściła konkurencyjny model i chatbota AI, Groka.

Altman wielokrotnie publicznie ostrzegał o potencjalnie katastrofalnych skutkach rozwoju AI, ale też o gigantycznych potencjalnych korzyściach i potrzebie odpowiedzialnego podejścia do sprawy. Odpowiadając na zarzuty o zbyt szybkie tempo rozwoju technologii, zapewniał, że dba o bezpieczeństwo.

Dołącz do dyskusji: Elon Musk pozywa OpenAI i jego szefa Sama Altmana. Zarzuca stawianie zysków nad dobro ludzkości

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gabas
Tak! Samodzielna AI będzie pracowała dla człowieka i dobra ludzkości.


A potem wszyscy żyli długo i szczęśliwie..
7 0
odpowiedź
User
malgorzata
Elon Musk dba o dobro ludzkości. Dowcip roku.
4 0
odpowiedź
User
malgorzata
Elon Musk dba o dobro ludzkości. Dowcip roku.
1 0
odpowiedź