SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grozi nam brak żywności i napojów? Branża apeluje do premiera o interwencję

Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego list z apelem o pilną interwencję w sprawie braków ważnych komponentów w produkcji żywności i napojów.

Mateusz Morawiecki, fot. KPRM Article

W tym tygodniu państwowe spółki - Grupa Azoty i należący do Orlenu Anwil ogłosiły ograniczenie produkcji nawozów azotowych, co skutkuje wstrzymaniem dostaw komponentów niezbędnych w wielu zakładach przemysłowych. Chodzi o brak skroplonego dwutlenku węgla i tzw. suchego lodu, kwasu azotowego niezbędnego do zachowania higieny linii produkcyjnych, wodorotlenku sodu używanego m.in. do produkcji wyrobów ługowanych, czy związków amonu stosowanych do wypieków pieczywa.  

Braki wymienionych substancji wynikają z drastycznych podwyżek cen gazu ziemnego.

Rynek szybko zareagował na ruch państwowych spółek - w czwartek piwowarska grupa Carlsberg Polska (właściciel marek Okocim czy Harnaś) ogłosiła zawieszenie produkcji piwa.

Producenci żywności i napojów apelują do premiera

W piątek apel o interwencję w zakresie dostaw potrzebnych przemysłowi substancji wystosowała do Mateusza Morawieckiego  Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców.

"Jednoczesne zatrzymanie produkcji nawozów azotowych, a w konsekwencji dostaw surowego dwutlenku węgla przez głównych dostawców spowoduje, że na rynku polskim i europejskim wystąpi niedobór obu finalnych produktów tj. ciekłego dwutlenku węgla i suchego lodu, krytycznych m.in. dla branży mięsnej, mleczarskiej, przetwórstwa owocowo-warzywnego, napojowej, wodnej, piwowarskiej i pośrednio wielu innych, powodując nawet konieczność wstrzymania produkcji, rozerwanie łańcuchów chłodniczych i poważne zaburzenia w dystrybucji żywności w Polsce" - piszą przedsiębiorcy.

PFPŻ alarmuje, że niedobory mogą doprowadzić do braków w sklepach, "co wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe całego polskiego społeczeństwa".

Organizacje sektorowe i branżowe apelują do premiera Mateusza Morawickiego o natychmiastowe wznowienie przez Grupę Azoty i Anwil produkcji nawozów sztucznych, dwutlenku węgla, suchego lodu i kwasu azotowego, niezbędnych do utrzymania ciągłości produkcji rolnej oraz przetwórstwa żywności, wód i napojów w Polsce.

Pod listem podpisały się m.in. Związek Polskie Mięso, Polska Federacja Producentów Żywności, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, Krajowa Rada Drobiarstwa, Krajowa Unia Producentów Soków, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego.

Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców zrzesza takich producentów jak Maspex, Colinan, Mondelez, Hochland, Cargill, Ferrero Polska, Danone Polska, Hoop, Mars, Nestle, PepsiCo, Żywiec Zdrój, Frito Lay, Coca-Cola, Unilever.

Dołącz do dyskusji: Grozi nam brak żywności i napojów? Branża apeluje do premiera o interwencję

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl