SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

H&M pozywa Shein za kopiowanie jej projektów

Szwedzka sieć sklepów odzieżowych H&M złożyła pozew w sądzie w Hogkongu przeciwko chińskiej platformie Shein oskarżając ją o kopiowanie jej projektów. Chodzi m.in. o stroje kąpielowe i swetry.

H&M oskarża Shein o naruszenie praw własności intelektualnej w związku ze skopiowaniem kilku projektów szwedzkiej firmy. Chodzi m.in. o swetry i stroje kąpielowe.

H&M już w lipcu 2021 roku wezwał Shein do zaprzestania naruszania praw autorskich i znaków towarowych. Pierwsza rozprawa odbyła się już we wrześniu ub.r., a kolejna -  21 czerwca br. To właśnie podczas niej ujawniono szczegóły pozwu. H&M jako dowody przedstawił zdjęcia dziesiątek produktów, które zdaniem szwedzkiej firmy świadczą o tym, że chińska platforma skopiowała jej projekty, przez co naruszyła prawa autorskie.

H&M domaga się od Shein odszkodowania oraz nakazu sądowego do zaprzestania naruszania praw własności intelektualnej i znaków towarowych w sądzie w Hongkongu (pozwanym jest mający właśnie tam siedzibę były właściciel Shein, firma Zoetop Business Co). Następną rozprawę zaplanowano na najbliższy piątek, 31 lipca br.

- Uważamy, że Shein w wielu przypadkach naruszył nasze projekty i dlatego złożyliśmy ten pozew. Ponieważ sprawa jest nadal w toku, zdecydowaliśmy się nie komentować jej szerzej - poinformował rzecznik prasowy H&M.

'Są też inne pozwy przeciwko Shein

Pozew H&M przeciwko Shein ma miejsce niecałe dwa tygodnie po tym, jak chińska platforma została oskarżona przez niezależnych projektantów o działania wymuszające haracze związane z naruszeniem w pozwie RICO. W pozwie, który został złożony 11 lipca br. w sądzie federalnym w Kalifornii, stwierdzono, że Shein użył „tajnego algorytmu” do identyfikacji trendów w sztuce i rzekomo powielił projekty artystów na swojej stronie internetowej poświęconej szybkiej modzie.

- Marka zarobiła miliardy, tworząc tajny algorytm, który zdumiewająco determinuje rodzące się trendy w modzie – i łącząc go ze strukturą korporacyjną, w tym schematami produkcji i realizacji, które są perfekcyjnie wykonane  – stwierdzili artyści Krista Perry, Larissa Martinez i Jay Baron.

Powodowie złożyli również pozew RICO (prawo federalne mające na celu zwalczanie przestępczości zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych). Umożliwia ono osobom fizycznym lub organizacjom składanie roszczeń cywilnych przeciwko działaniom wymuszającym haracze jako trwające przedsięwzięcie przestępcze.

Zgodnie z pozwem artyści twierdzili, że „zagmatwana struktura korporacyjna” Shein pozwala firmie „unikać odpowiedzialności” w przypadku naruszenia własności intelektualnej, dodając, że „pierwsza linia obrony” marki w obliczu prawa autorskiego lub znaku towarowego ustała.

Dołącz do dyskusji: H&M pozywa Shein za kopiowanie jej projektów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl