SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podano datę pogrzebu Jerzego Urbana

Ostatnie pożegnanie Jerzego Urbana odbędzie się w Warszawie we wtorek 11 października - podał Tygodnik "Nie".

Informacje o śmierci Jerzego Urbana podano w poniedziałek przed południem na profilu Tygodnika "Nie". Twórca tygodnika, dziennikarz, publicysta i rzecznik rządu w okresie PRL miał 89 lat.

Pogrzeb Jerzego Urbana odbędzie się 11 października (wtorek) o godzinie 13:00 w Domu Pogrzebowym Powązki  Wojskowe przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie - podano na profilu Tygodnika "Nie" na Facebooku.

Jerzy Urban miał 89 lat

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi w rodzinie o korzeniach żydowskich, od pokoleń zasymilowanej. Jego ojciec był redaktorem "Głosu Porannego" związanego z PPS. Po wybuchu wojny uciekając przed Niemcami wraz z rodzicami przedostał się do Lwowa. Po zajęciu miasta przez Niemców w 1941 r. jego rodzina ukrywała się na tzw. aryjskich papierach. Po wojnie wróciła do Łodzi, a po kilku latach przeniosła się do Warszawy, gdzie Jerzy Urban w Liceum im. Stanisława Staszica zdał maturę.

 

Jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej związał się z tygodnikiem "Nowa Wieś". W 1951 r. rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, których jednak nie ukończył. W 1955 r. przeniósł się z "Nowej Wsi" do redakcji "Po prostu", gdzie pracował do 1957 r. W latach 1957-61 oraz 1964-69 objęty zakazem druku, publikował pod pseudonimami (m.in. Jan Rem, Jerzy Kibic). Od 1961 do 1981 r. kierował działem krajowym w tygodniku "Polityka". W sierpniu 1981 r. został rzecznikiem prasowym rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Funkcję tę pełnił w kolejnych gabinetach do 1989 r.

 

Od 1986 r. wspólnie ze Stanisławem Cioskiem i szefem wywiadu MSW gen. Władysławem Pożogą opracowywał dla gen. Jaruzelskiego analizy polityczne i propozycje działań. Został członkiem powołanego przez Biuro Polityczne sztabu, mającego nadzorować przygotowania do Okrągłego Stołu i jego przebieg. W trakcie obrad Okrągłego Stołu pełnił funkcję rzecznika prasowego strony koalicyjno-rządowej.

Uczestniczył również w obradach podstolika ds. środków masowego przekazu. W roku 1989 (od kwietnia do września) był przewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, następnie do maja 1990 r. dyrektorem i redaktorem naczelnym Krajowej Agencji Robotniczej. W roku 1990 wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej pozostawał bezpartyjny.

Od jesieni 1990 r. był wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika "Nie".

Jednego z ostatnich obszernych wywiadów Jerzy Urban, dotyczącego także jego życia zawodowego i prywatnego, udzielił w połowie ub.r. Monice Jaruzelskiej.

 

Dołącz do dyskusji: Podano datę pogrzebu Jerzego Urbana

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wysłac pociągiem...
... do moskwy
odpowiedź
User
Krasawica
Co, koorwa?! Ten goebbels komunistów na Powązkach wojskowych?! No żesz Trzaskowski...
odpowiedź
User
Klizt
Nie płakałem po urbahu
odpowiedź