SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmarł pisarz i dziennikarz Ernest Bryll

Nie żyje Ernest Bryll - pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz i krytyk filmowy. Zmarł w sobotę w wieku 89 lat. Ernest Bryll pracował m.in. w Teatrze Telewizji, „Współczesności” i Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Ernest Bryll, fot. screen z youtube'a Ernest Bryll, fot. screen z youtube'a

O śmierci Ernesta Brylla poinformowało w niedzielę rano Stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. 1 marca Bryll skończył 89 lat.

Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 r. w Warszawie. W czasie okupacji był Zawiszakiem - członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Po wojnie krótko konspirował w podziemnym skautingu, maturę zdał jako szesnastolatek. Po krótkim epizodzie robotniczym w gdyńskiej elektrowni portowej dostał się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Wychowany w tradycji patriotycznej II Rzeczypospolitej – ojciec Stanisław był przedwojennym wojskowym - bez większych skrupułów odnalazł się jednak w powojennej rzeczywistości. Był dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem i dyplomatą (w latach 1991-1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Irlandii).

Przede wszystkim był jednak cenionym poetą, który zadebiutował w 1958 r. utworem "Wigilie wariata". Opublikował prawie 40 tomów wierszy, m.in.: "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent".

 

Był również autorem często wystawianych dramatów: "Rzecz listopadowa", "Kurdesz" i "Wieczernik". Napisał również oratorium "Kolęda-Nocka" oraz teksty do widowisk "Po górach, po chmurach" i "Na szkle malowane".

"Niektórzy krytycy powiadają, że jego poezja ociera się o grafomaństwo. Inni uważają go za wieszcza. Tymczasem nakłady książek Ernesta Brylla sięgają tysięcy, co jest nieosiągalne dla wydawanej współcześnie twórczości poetyckiej. A na spotkaniach z autorem bywa po kilkaset osób" – napisał Mateusz Wyrwich w tekście "Poety życiorys nieprosty". "Jego poezja kształtowała gusta estetyczne Polaków" - ocenił.

Ernest Bryll pracował w Teatrze Telewzji

W latach 1963-1967 Ernest Bryll pracował jako kierownik literacki w Teatrze Telewizji. Potem szefował zespołowi filmowemu Kamera, był kierownikiem w Teatrze Polskim w Warszawie (w latach 1970-1974) oraz dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie (1974–1978). Pracował też czasopismach społeczno-kulturalnych, m.in. „Współczesności”.

Mimo że nie było to jego zamiarem, Bryll stał się autorem tekstów kilku popularnych piosenek – m.in. "Psalmu stojących w kolejce", który - w wykonaniu Krystyny Prońko - stał się przebojem Karnawału Solidarności w latach 1980-81. Jego utwory śpiewali także, m.in.: Maryla Rodowicz, Halina Frąckowiak, Stan Borys i Jerzy Połomski. Jego teksty wykonywały również tak popularne zespoły, jak: Skaldowie, 2 plus 1 oraz Myslovitz.

"Nigdy nie pisałem specjalnie tekstów piosenek, bo jak się za to zabierałem, zawsze były do chrzanu" - mówił Bryll. "Jeden kompozytor powiedział mi kiedyś: nie pisz piosenek, nie myśl o tym; pisz wiersze i pozwalaj nam, muzykom, w nich buszować" - wyjaśniał.

Od 2012 roku Ernest Bryll pracował w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, m.in. jako kierownik działu literackiego.

 

Ernest Bryll został odznaczony Orderem Kawalera Irlandzkiego Rodu Królewskiego O'Conor (1995) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Był laureatem szeregu nagród literackich, m.in.: Nagrody Czerwonej Róży (1961), Nagrody im. W. Broniewskiego w dziedzinie poezji (1964), Nagrody im. Stanisława Piętaka za tom poezji "Mazowsze" (1968) oraz Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (2009).

W 2010 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2023 r. - Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

Dołącz do dyskusji: Zmarł pisarz i dziennikarz Ernest Bryll

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
RIP
10 0
odpowiedź
User
MDR
Poezję pisał taką sobie. Umiał wytworzyć wokół siebie atmosferę wielkości, autorytetu. Szacunek za piosenkę "Za czym kolejka ta stoi".
5 2
odpowiedź
User
nawet
NIe py tam,którzy to ci niektórzy krytycy;zarzut z kosmosu,ale fakt,były róne opinie i to stwierdzenie fakt u.NIe do końca "wy korzystany"w medaich w ost.latach,choć i tak sporo wywiadów,audycji,kapitalnych,do których warto wracać,no ale kto dziś do takich aud.wraca,zresztą raczej nie obecne władze PR;długie życie,ogromna szkoda.Pamiętajmy.
0 0
odpowiedź