SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVN czeka na przedłużenie koncesji od siedmiu miesięcy

Na ostatnim z lipcowych posiedzeń członkowie KRRiT mogą zająć się sprawą przedłużenia koncesji dla TVN - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Wnioskować o to będzie prof. Tadeusz Kowalski. Jego zdaniem nie ma już żadnych przeciwwskazań, by sprawa trafiła pod obrady. Nadawca czeka na decyzję już od siedmiu miesięcy.

TVN SA czeka nie tylko na przedłużenie koncesji głównego swojego kanału (wygasa ona 14 kwietnia 2024 roku), lecz także TVN International (koniec praw nadawania: 10 lutego przyszłego roku), TVN Turbo (koncesja do 12 kwietnia). Spółka zabiega o przedłużenie praw do nadawania tych kanałów na kolejnych 10 lat, zaś wnioski (zgodnie z przepisami) złożone być musiały najpóźniej rok przed wygaśnięciem praw.

Już pod koniec ub. roku do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafiły wnioski o przedłużenie koncesji nadawczej dla TVN, TVN International i TVN Turbo. Mimo to członkowie KRRiT nie zajęli się jeszcze nimi. Zapytaliśmy Krajową Radę skąd zwłoka w głosowaniu nad rekoncesją dla głównego kanału TVN, a także na jakim etapie są prace nad nim w radzie, ale nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.

"Wierzymy, że stanie się to niezwłocznie"

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl kilkanaście dni temu mówił, że raczej nie ma szans, by sprawa koncesji TVN stanęła na którymś z lipcowych posiedzeń Rady.

- To, co na pewno będę starał się zrobić przed urlopem, to na jednym z posiedzeń lipcowych wróci na agendę omówienie monitoringu TOK FM - powiedział. Tak się też stało - w ub. tygodniu koncesja dla TOK FM została przedłużona. Rada opublikowała wówczas także wnioski płynące z monitoringu stacji.

TVN SA jest zdania, że sprawa koncesji dla TVN powinna zakończyć się szybko: - Wniosek o przedłużenie koncesji dla kanału TVN złożyliśmy w listopadzie ubiegłego roku, zatem od ponad siedmiu miesięcy czekamy na decyzję KRRiT w tej sprawie. Wierzymy, że stanie się to niezwłocznie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, szefowa ds. komunikacji korporacyjnej TVN Warner Bros. Discovery.

Powodem zwłoki w podejmowaniu decyzji ma być niejasna dla KRRiT struktura własnościowa nadawcy - słyszymy w Radzie. Jednak zdaniem prof. Tadeusza Kowalskiego, członka Rady, nie ma w tej chwili żadnych przeciwwskazań dla tego, by nie zajmować się koncesją dla TVN. – Nadawca spełnił już wszystkie warunki, łącznie z tym, że złożył nam sprawozdania finansowe. Dlatego na posiedzeniu 25 lipca będę wnioskował, aby zająć się niezwłocznie tą sprawą - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Kowalski. Zdaniem naszego rozmówcy - nie ma też reguły w kwestii tego, jak długo nadawcy czekać powinni na rekoncesjonowanie: - Niektórzy czekają trzy tygodnie, inni jak widać siedem miesięcy - podkreśla.

Świrski: "Członkowie Rady zaniepokojeni"

Jeszcze w marcu br. prof. Kowalski wnioskował – w kontekście koncesji dla innej stacji z portfolio TVN, HGTV – by nadawca przysłał do KRRiT dokument opisujący przejrzyście strukturę właścicielską. To o tę strukturę bowiem chodzi w przypadku przedłużenia każdej koncesji dla TVN SA. - Moim zdaniem wszystko w strukturze własnościowej TVN jest jasne, ale skoro ta rzecz wstrzymuje wydanie koncesji, wyszedłem z inicjatywą, by TVN sporządziła dokument opisujący tę strukturę i nadesłała do Rady. Może to skróci proces przedłużania koncesji – mówił nam wówczas prof. Tadeusz Kowalski.

Jednak podczas czerwcowego spotkania z przedstawicielami sejmowej komisji kultury i środków masowego Maciej Świrski mówił, iż do członków Rady dochodzić mają też "medialne informacje o powiązaniach z Rosją spółek z konsorcjum właścicielskiego nadawcy”. Koncern Warner Bros. Discovery faktycznie nadawał swoje międzynarodowe stacje w Rosji, ale w ubiegłym roku opuścił ten kraj. Świrski podkreślał, że KRRiT zwróciła się do TVN, z pytaniem, kto jest właścicielem i zarządzającym "całego łańcuszka firm pomiędzy TVN w Polsce a Warner Bros. Discovery w Stanach Zjednoczonych".

- TVN odmówił udzielenia tych informacji. Dlatego postępowanie trwa długo. Wysłałem do zarządu TVN żądanie ujawnienia, kto jest w strukturze. Oni przysłali dość bezczelną odpowiedź. Sprawdzamy teraz, kto jest kim i jakie są powiązania - mówił Świrski, podkreślając, że kolejne żądanie „ujawnienia struktury właścicielskiej” zostało już wysłane.

Jak było z koncesjami dla TVN

Należąca do TVN stacja HGTV Polska dostała przedłużenie koncesji o kolejnych 10 lat dopiero pod koniec kwietnia br., po dziesięciu miesiącach oczekiwania. Udzielając praw do nadawania, KRRiT podkreśliła jednocześnie, że nadal analizuje strukturę własnościową nadawcy kanału. Podkreślono też, że TVN od 8 kwietnia 2022 r. należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, powstałego w wyniku fuzji spółek WarnerMedia i Discovery. Wyjaśniono, że "prowadzone w tej sprawie (struktury – JK) postępowanie ma na celu zbadanie zgodności składu kapitałowego TVN S.A. z przepisami prawa medialnego".

Na koncesję dla TVN24 nadawca czekał z kolei 19 miesięcy. Przyznano ją we wrześniu 2021 roku, ale regulator w uchwale ocenił, iż kanał nie powinien jej dostać oraz wyraził potrzebę wprowadzenia nowych przepisów i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Grupa TVN w amerykańskich rękach jest od połowy 2015 roku, gdy przejął ją Scripps Networks Interactive, trzy lata później przejęty przez koncern Discovery. Natomiast wiosną br. Discovery sfinalizowało warte 40 mld dolarów przejęcie WarnerMedia od koncernu telekomunikacyjnego AT&T. Przez lata bezpośrednim właścicielem TVN była spółka Polish Television Holding zarejestrowana w Amsterdamie. Od połowy ub.r. nadawca należy do Discovery Communications Benelux.

Dołącz do dyskusji: TVN czeka na przedłużenie koncesji od siedmiu miesięcy

61 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WściekłyChopin
Nie dla TVN w Polsce. TVN to zaprzeczenie dziennikarstwa. Zero prawdy, tylko pogarda dla Polski i Polaków.
odpowiedź
User
Shrek
No to se jeszcze poczeka.
0 0
odpowiedź
User
Kamil
Reżim pisowski chce zniszczyć wszystkie wolne i niezależne media w Polsce.
0 0
odpowiedź