SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kto wygra wybory do Sejmu? PiS - 34,4 proc., PO - 29,1 proc., Konfederacja - 13,4 proc.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 34,4 proc. ankietowanych, na PO - 29,1 proc., a na Konfederację - 13,4 proc. - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia Zet. Chęć wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało 60,4 proc. badanych.

Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24 Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24

Jak wykazał sondaż poparcie dla PiS "prawie się nie zmienia w porównaniu do poprzedniego badania".

"Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego mogłoby liczyć na 34,4 proc. głosów (w marcu było to 34,3 proc.). Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska, która mogłaby liczyć na 29,1 proc. głosów. Tu wzrost poparcia jest wyraźny, bo ugrupowanie Donalda Tuska zyskało prawie 3 punkty procentowe (w marcu 26,4 proc.). Najwięcej zyskuje Konfederacja, która z wynikiem 13,4 proc. stałaby się trzecią siłą polityczną w kraju (w poprzednim badaniu 7,4 proc)" - podano.

Tracą Hołownia i PSL

Z sondażu wynika, że "największy spadek w sondażu notuje koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-u". "Jeszcze w marcu głosowanie na wspólną listę tych dwóch ugrupowań deklarowało 14,2 proc. ankietowanych. Teraz 9,4 proc. (spadek o 4,8 punktu procentowego). Nieznacznie pogorszyły się też notowania Nowej Lewicy. Teraz głos na Lewicę chce oddać 8,6 proc. pytanych przez IBRiS (to o 0,6 punktu procentowego mniej niż w marcu). AgroUnia osiągnęła wynik na granicy błędu statystycznego — to zaledwie 0,2 proc. głosów. Wciąż sporo jest niezdecydowanych wyborców. Prawie 5 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo zagłosuje" - czytamy.

Chęć wzięcia udziału w wyborach deklaruje 60,4 proc. badanych.

Na pytanie: +Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to czy wziąłby Pan/i w nich udział?+ - 50,7 proc. pytanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 9,7 proc. "raczej tak". Do urn nie poszłoby 37,2 proc. respondentów (22,9 proc. zdecydowanie by nie poszło, 14,3 proc. raczej by nie poszło). Niezdecydowanych jest tylko 2,4 proc.

Sondaż przeprowadzono 4 czerwca metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 respondentów.

Dołącz do dyskusji: Kto wygra wybory do Sejmu? PiS - 34,4 proc., PO - 29,1 proc., Konfederacja - 13,4 proc.

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mati
Pamiętajcie - Konfederacja to nie "fajny" Mentzen. To oszołomy Braun i Korwin. To katokonserwatywne poglądy i wartości rodem ze średniowiecza. To ludzie którzy dali Kai Godek miejsce na swoich listach wyborczych.
To nie jest fajna partia i fajni ludzie. To trochę lepiej ubrane zło.
0 0
odpowiedź
User
Sowa
Badanie zrealizowano jeszcze przed efektem Wielkiego Marszu. Wiarygodniejsze są dane z nowego sondażu Kantara.
12 8
odpowiedź
User
Kujawiak
Tego Pana nie obsługujemy i Panie Mietku na gablotę, na gablotę, proszę ja Ciebie.
9 7
odpowiedź