SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd popiera 41 proc. Polaków, ale prawie połowa niezadowolona z Tuska jako premiera

Według lutowego sondażu CBOS jako zwolennicy rządu Donalda Tuska deklaruje się 41 proc. badanych. Natomiast liczba przeciwników obecnego rządu miesiąc do miesiąca zmalała z 39 do 34 proc. Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Tusk jest 43 proc. badanych; natomiast przeciwnego zdania jest 47 proc.

Donald Tusk, fot. screen z TVP1 Donald Tusk, fot. screen z TVP1

41 proc. Polaków (wzrost o 3 pkt proc.) zadeklarowało w badaniu, że jest zwolennikami rządu, a 34 proc. (o 5 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu) - że są jego przeciwnikami. 22 proc. badanych określiła się jako obojętni wobec rządu (wzrost o 3 pkt proc. w porównaniu z badaniem ze stycznia), 3 proc., podobnie jak w poprzednim miesiącu, nie miała w tej sprawie zdania.

Działalność rządu dobrze ocenia 45 proc. badanych (wzrost o 5 pkt proc.), źle - 41 proc. (spadek o 1 pkt proc.). 14 proc. respondentów - o 4 pkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu - wybrało opcję "trudno powiedzieć".

Tuska jako premiera chcą wykształceni, dobrze zarabiający i z lewicowymi poglądami

Nieco lepszy niż przed miesiącem jest odbiór samego premiera. Zadowolonych z tego, że to Donald Tusk stoi na czele rządu, jest 43 proc. badanych (o 2 pkt proc. więcej niż w styczniu). Dezaprobatę wobec szefa rządu wyraża 47 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.). 10 proc. badanych nie ma zdania w sprawie (bez zmian).

Tusk, podobnie jak cały rząd, jest najlepiej odbierany przez osoby o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym: z wyższym wykształceniem (60 proc.), o miesięcznych dochodach per capita wynoszących od 3000 zł do 3999 zł (60 proc.) lub więcej (59 proc.), mieszkańców największych miast (67 proc.). Zadowolenie z premiera najczęściej deklarują kadra kierownicza i specjaliści (62 proc.), średni personel, technicy (64 proc.) właściciele firm (58 proc.) oraz uczniowie i studenci (58 proc.).

CZYTAJ TEŻ: Zjednoczona Prawica o włos przed Koalicją Obywatelską w nowym sondażu

Dezaprobatę wobec premiera najczęściej wyrażają osoby w wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (66 proc.) oraz zasadniczym zawodowym (61 proc.), badani źle sytuowani, szczególnie deklarujący miesięczne dochody per capita poniżej 1500 zł (74 proc.), mieszkańcy wsi (57 proc.) oraz badani w wieku 65+ (55 proc). Niezadowoleni z premiera szczególnie często są rolnicy (76 proc.), a także większość ankietowanych robotników (62 proc.), emerytów (54 proc.) i rencistów (64 proc.) oraz osób bezrobotnych lub niepracujących z innych powodów (61 proc.).

Według CBOS zadowolenie z premiera wyraża większość osób deklarujących lewicowe przekonania polityczne (70 proc.), ale także ponad połowa określających swoje poglądy jako centrowe (52 proc.). Dezaprobatę wobec szefa rządu wyraża natomiast trzy czwarte badanych o orientacji prawicowej (75 proc.). Ponadto, wskazano w sondażu, im rzadszy udział w praktykach religijnych, tym częstsza aprobata premiera - i odwrotnie.

"Donald Tusk jako premier cieszy się poparciem większości wyborców ugrupowań rządzącej koalicji, zwłaszcza Koalicji Obywatelskiej. Krytyczni wobec niego są zwolennicy ugrupowań opozycyjnych, szczególnie Prawa i Sprawiedliwości" - zauważa CBOS.

Więcej Polaków liczy na poprawę gospodarczą

Podkreśla, że polepszyły się opinie o polityce gospodarczej rządu. Perspektywy poprawy sytuacji gospodarczej w wyniku działań rządu dostrzega blisko połowa ankietowanych (49 proc., o 3 pkt proc. więcej niż w styczniu). Efektywność polityki gospodarczej rządu kwestionuje 39 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.). 12 proc. respondentów, o 2 pkt proc. mniej niż w styczniu, wybrało opcję "trudno powiedzieć".

"W ciągu ostatniego miesiąca stosunek do rządu zauważalnie się poprawił. W opiniach o rządzie przeważają oceny pozytywne, natomiast w odbiorze samego premiera nadal nieco częściej wybrzmiewa krytycyzm niż aprobata" - zaznacza CBOS.

CZYTAJ TEŻ: Kolejny sondaż prezydencki. Stanowski z 3,2 proc. poparcia, Gawryluk poniżej 1 proc.

"Początek funkcjonowania nowej koalicji rządowej był dość nietypowy ze względu na wyjątkowo duże napięcia polityczne towarzyszące zmianie władzy oraz kontrowersje, jakie wzbudziły już pierwsze działania rządzących (np. w sprawie mediów publicznych). Obecnie temperatura sporu politycznego nieco opadła, a społeczny odbiór rządzącego gabinetu poprawił się. W ostatnich tygodniach zmniejszył się odsetek przeciwników rządu i poprawiły się oceny jego działań. Polepszyły się także notowania samego premiera. Nadal jednak Donald Tusk, inaczej niż cały rząd, ma nieco większą grupę przeciwników niż zwolenników" - podsumowuje CBOS.

Zaznacza, że rząd jest "względnie najlepiej" postrzegany przez osoby o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym oraz przez mieszkańców dużych miast. Krytyczni wobec niego są przede wszystkim respondenci słabiej wykształceni i sytuowani oraz mieszkańcy wsi, w tym przede wszystkim rolnicy.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 8 do 18 lutego 2024 r. na próbie liczącej 994 osób (w tym: 60,7 proc. metodą CAPI, 24,9 proc. – CATI i 14,4 proc. – CAWI).
 

Dołącz do dyskusji: Rząd popiera 41 proc. Polaków, ale prawie połowa niezadowolona z Tuska jako premiera

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
analityk
To, że jakaś partia osiąga 41% poparcia na 994 osobowej grupie badawcze powinno Was skłonić do tego aby olać te badania. Takie liczbowe manipulacje powinny być prawnie uregulowane. Promil randomów daje Wam podstawy insynuować, że 0,002643617021% ludności całej polski daje realną próbę??? I jeszcze ten dopisek sugerujący, że jeśli nie popierasz to jesteś debil bez szkoły albo dzieciak :)

Dezaprobatę wobec premiera najczęściej wyrażają osoby w wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (66 proc.) oraz zasadniczym zawodowym (61 proc.), badani źle sytuowani, szczególnie deklarujący miesięczne dochody per capita poniżej 1500 zł (74 proc.), mieszkańcy wsi (57 proc.) oraz badani w wieku 65+ (55 proc). Niezadowoleni z premiera szczególnie często są rolnicy (76 proc.), a także większość ankietowanych robotników (62 proc.), emerytów (54 proc.) i rencistów (64 proc.) oraz osób bezrobotnych lub niepracujących z innych powodów (61 proc.).
Serio??? A to przypadkiem gimnazjów już nie ma od kilku lat? Poza tym po cholerę takie osoby Wam ankiecie? Czy one Wam budują PKB???? Matko co się dzieje z tym serwisem....
8 2
odpowiedź
User
rudy 102
Rudy rudy rydz a później nic 👎
1 2
odpowiedź
User
;-)
Mógłby być gwiazdą programu "The Traitors"
1 1
odpowiedź