SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Meta Platforms przywróci pracę stacjonarną. Przez trzy dni w tygodniu

Meta Platforms przekazał swoim pracownikom, że od września będą musieli przez trzy dni w tygodniu pracować w trybie stacjonarnym.

Zmiana modelu pracy w Meta Platforms nie będzie dotyczyła osób, które przez ostatnie dwa lata dołączyły do zespołu firmy i pracują przede wszystkim w modelu zdalnym.

- Jesteśmy przekonani, że ludzie mogą wywierać znaczący wpływ zarówno z biura, jak i z domu. Jesteśmy również zobowiązani do ciągłego udoskonalania naszego modelu, aby wspierać współpracę, relacje i kulturę niezbędną pracownikom do jak najlepszej pracy - podkreślił rzecznik koncernu w oświadczeniu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Model umożliwiający w pełni zdalną pracę został wprowadzony na stałe przez Meta Platforms w połowie 2021 roku. Mark Zuckerberg przekonywał wtedy, że „dobra praca może być wykonywana w dowolnym miejscu”, a jego zdaniem „praca zdalna na dużą skalę jest możliwa, zwłaszcza w miarę rozwoju zdalnej obecności wideo i rzeczywistości wirtualnej”.

Natomiast w marcu br. Zuckerberg przedstawił inne stanowisko, zapowiadając zmiany dotyczące trybu pracy w oparciu o przeprowadzone w koncernie analizy.

- Wstępna analiza dotyczących wydajności wskazuje, że programiści, którzy pracowali stacjonarnie, a potem pozostali w biurach lub przeszli na tryb zdalny, osiągali średnio lepsze wyniki niż osoby, które od początku pracowały zdalnie - stwierdził. - Analiza ta pokazuje też, że programiści na wcześniejszym etapie kariery osiągają średnio lepsze wyniki, gdy pracują z innymi osobami stacjonarnie przynajmniej trzy dni w tygodniu - dodał.

Meta Platforms zwolnił 21 tys. pracowników

W listopadzie ub.r. Meta Platforms pożegnał się z 11 tys. pracowników, czyli 13 proc. swojego globalnego zespołu. Każdemu zapewniono pensję jeszcze przez minimum 16 tygodni. Ponadto koncern do końca marca br. wydłużył okres, w którym nie zatrudnia nowych osób („z niewielką liczbą wyjątków”) oraz zmniejszył budżety na podróże służbowe, dodatki pracownicze i wynajem biur, wprowadzając w miejsce stałych stanowisk pracy model tzw. gorących krzeseł.

Zwolnienie dalszych 10 tys. osób Meta Platforms zapowiedział w marcu, ostatnią turę tych redukcji rozpoczęto pod koniec maja.

W pierwszym kwartale br. Meta Platforms zwiększył przychody o 3 proc. do 28,64 mld dolarów, a jego zysk zmalał, m.in. wskutek 4 mld dolarów straty wygenerowanej przez pion metawersum i 1,1 mld dolarów kosztów zwolnień. Facebook zbliżył się do poziomu 3 mld użytkowników. Wpływy reklamowe zwiększyły się rok do roku z 27 do 28,1 mld dolarów, głównie dzięki wzrostowi w USA i Kanadzie (z 12,02 do 12,71 mld) oraz w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej (z 2,95 do 3,23 mld). Natomiast w Europie nieznacznie zmalały - z 6,36 do 6,27 mld.

Liczba osób zatrudnionych w koncernie w minionym kwartale zmalała z 86,5 do 77,1 tys.

Dołącz do dyskusji: Meta Platforms przywróci pracę stacjonarną. Przez trzy dni w tygodniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl