SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawcy pism kulturalnych apelują do Piotra Glińskiego o zmianę reguł dotacji. „Program nie stanowi wsparcia”

Przedstawiciele 36 pism kulturalnych z całej Polski złożyli na ręce ministra kultury Piotra Glińskiego petycję, w której domagają się m.in. zmiany formuły przyznawania dotacji na działalność w ramach ministerialnego programu „Czasopisma”, podwyższenia ogólnej kwoty na ten program i powołanie rady konsultacyjnej, stojącej na straży wydawania pieniędzy. „Program w swym obecnym kształcie nie stanowi wystarczającego wsparcia dla czasopism w Polsce” - przekonują sygnatariusze apelu.

Prof. Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu / fot. akpaArticle

Minister Piotr Gliński w tym roku przyznał blisko 3,6 mln zł na dofinansowanie 45 projektów w programie „Czasopisma", którego celem jest – jak podkreślono – „wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach". Dotacje w tym roku przyznano m.in. wydawcy „Kronosa”, „Wyklętych”, „Wpis” i „Kuriera Wnet.

Wydawcy: Program wymaga naprawy

Redakcje i wydawcy 36 pism uznali, że ministerialny program wymaga uszczelnienia, nowych, jasnych reguł i naprawy. W związku z tym zainicjowali Ogólnopolski Apel Czasopism i złożyli w MKiDN oficjalny list środowiska do ministra kultury. Zaproponowali w nim konkretne zmiany, jak np. zakończenie przyznawania dotacji w dotychczasowej formule konkursowej, podwyższenie ogólnej kwoty przeznaczonej na program do około 15 mln zł, a także uruchomienia programu w formie dotacji stałej, opartej o dwustopniową waloryzację.

Kolejnym postulatem przedstawionym ministrowi jest powołanie rady konsultacyjnej, złożonej z redaktorów i redaktorek czasopism oraz urzędników ministerstwa. Jej celem ma być stworzenie nowego regulaminu przyznawania dotacji. - Program ten w swym obecnym kształcie nie stanowi wystarczającego wsparcia dla czasopism w Polsce, nie prezentuje jasnych kryteriów według których wnioskodawcy otrzymują punkty w poszczególnych kategoriach. Nie wiadomo, co wpływa na wysokość przyznanych dotacji. W efekcie absolutna większość czasopism w Polsce działa w stanie fundamentalnej niepewności – przekonują redakcje podpisane pod listem.

Dotacje nie pokrywają potrzeb

Jak wyliczyli autorzy listu, średnia kwota dotacji, wynosząca 44 tys. zł, pokrywa 17,44 proc. realnych potrzeb czasopism. „Wskaźnik ten pokazuje skalę problemu: dla większości czasopism ministerialna dotacja jest jedynym (bądź głównym) źródłem finansowania, co w praktyce przekłada się na ogromną ilość nieopłacanej przez nikogo pracy” – czytamy.

Pod listem otwartym podpisali się m.in. przedstawiciele miesięcznika „Znak”. Kwartalnika „Twój Blues”, miesięcznika „Akant”, „Pisma”, „Pamiętnika Literackiego” czy „Tygodnika Spraw Obywatelskich”.

W tym roku grantów ministerialnych nie otrzymali m.in. wydawcy czasopism „Pismo”, „Znak”, „Przekrój”, „Kultura Liberalna”, „W drodze”, „Pixel”, Klub Inteligencji Katolickiej (na magazyn „Kontakt”), dwie organizacje zrzeszające Romów w Polsce oraz Fundacja Instytut Wolności (na czasopismo „Polska w Praktyce”.

Największe granty na 2022 rok otrzymały: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego (135 tys. zł), Oficyna wydawnicza „Mówią wieki” (105 tys. zł na magazyn „Mówią wieki”), Biały Kruk (105 tys. zł na wydawanie miesięcznika kulturalnego „Wpis - Wiara, Patriotyzm i Sztuka”), Instytut im. Jerzego Grotowskiego (104,5 tys. zł na wydanie sześciu numerów w czasopisma teatralnego „Didaskalia” oraz jednego numeru anglojęzycznego), Wnet (104,3 tys. zł na wydawanie „Kuriera Wnet”) oraz Fundacja Kwartalnika „Wyklęci” (101,5 tys. zł na wydawanie czasopisma „Wyklęci”).

Dołącz do dyskusji: Wydawcy pism kulturalnych apelują do Piotra Glińskiego o zmianę reguł dotacji. „Program nie stanowi wsparcia”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ccc
"kronos" na pewno nie narzeka na obecną formułę ;-)
odpowiedź
User
Brix
Przecież o to chodzi PiSowi żeby było nieprzejrzyście (jak z każdym elementem państwa).
Dofinansowanie mają dostać "swoi"... tj. czasopisma z linią redakcyjną zbieżną z polityką rządu i bliskie ultraprawicowemu światopoglądowi reprezentowanemu przez p. ministra.
odpowiedź
User
j7nk
Próżny trud.
odpowiedź