SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Motorola nie zmienia planów co do Polski mimo opóźnienia Tetry

Opóźnienie rozpoczęcia realizacji projektu o łącznej wartości 1,6 mld USD związanego z systemem Tetra nie zmienia planów strategicznych Motoroli Inc związanych z Polską.

Powiedział agencji ISB wiceprezes Motoroli Inc. na Europę Środkowo-Wschodnią Richard Lada.

„Fakt, że projekt budowy ogólnokrajowego systemu łączności specjalnej dla służb porządku i ratownictwa nie będzie zrealizowany w tym roku, nie zmienia naszych strategicznych planów rozwojowych co do Polski. Zdajemy sobie sprawę, że tak duży projekt jak Tetra musi trwać dłużej. Dlatego nadal pracujemy wspólnie nad tym systemem z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji” – powiedział ISB Lada.

System Tetra stworzony w oparciu o rozwiązania Motoroli działa już w czterech miastach Polski (Warszawa, Łódź, Szczecin, Kraków). Przy budowie systemu na skalę krajową miały również uczestniczyć inne polskie spółki z branży IT (ComputerLand, Prokom Software, Exatel).

Według Lady, jeżeli dojdzie do realizacji tego projektu na skalę krajową w ramach offsetu, to Motorola, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami m.in. z rządem polskim, rozpocznie produkcję urządzeń (stacji bazowych) i 140 tys. radiotelefonów w spółce Radmor.

Inwestycja w spółkę Radmor oraz związany z tym transfer technologii i know-how stanowi większą część offsetu, wycenionego w tym projekcie na 400 mln USD, wynegocjowanego pomiędzy rządem polskim a Lockheedem Martinem jako rozwiązanie towarzyszące dostawie samolotów LM dla polskiej armii. Oznacza to, że Motorola jako jeden z udziałowców konsorcjum wciąż jest zobowiązana do zachowania na obecnym etapie tajemnicy handlowej.

„Możemy jednak ujawnić, że jeśli dojdzie do inwestycji w Radmorze, to spodziewamy się, iż zatrudnienie tam będzie musiało wzrosnąć o około 100 pracowników. Uważamy, że po zaspokojeniu potrzeb polskiego projektu produkcja z tej spółki może być wysyłana na eksport. Z kolei cały projekt wymagać będzie współpracy ok. 50 firm zaangażowanych w budowę, co w sumie stworzy ok. 2500 nowych miejsc pracy” – powiedział Lada.

Według niego, dzięki realizacji projektu Tetra, Polska stałaby się jednym z nielicznym krajów, w których Motorola miałaby jednocześnie własne centrum oprogramowania i centrum produkcyjne.

„Do końca tego roku zatrudnienie w krakowskim centrum oprogramowania – które działa od 1998 roku i specjalizuje się w technolgiach CDMA/UMTS i TETRA – wzrośnie z 500 do 700 osób. Z tej liczby 400 inżynierów będzie pracowało już teraz na potrzeby projektów związanych z Tetrą na całym świecie” – powiedział wiceprezes.

„Motorola na całym świecie posiada łącznie 20 centrów oprogramowania. Kraków jest trzeci na świecie i pierwszym w Europie pod względem liczby zatrudnionych osób” – dodał Lada.

NOWE CENTRA

Według Lady, Polska jest bardzo pozytywnie postrzegana przez specjalistyczne działy Motoroli w USA, które w ramach koncernu samodzielnie podejmują decyzję na przykład o utworzeniu odpowiedniego centrum oprogramowania bądź usług w danym kraju.

„Podobnie, jak wcześniej Kraków wygrał z wieloma lokalizacjami dla naszego nowego centrum oprogramowania, tak całkiem niedawno na podobnych zasadach w tym mieście udało nam się otworzyliśmy centrum usług zakupowych dla potrzeb całego koncernu Motoroli na Europę, Afrykę i Bliski Wschód” – powiedział Lada.

Dodał, że nie należy wykluczać, iż w przyszłości w Polsce zostanie uruchomione kolejne specjalistyczne centrum zatrudniające dobrze wykształconych mieszkańców kraju.

„Technika telekomunikacyjna, szczególnie mobilna, bardzo szybko się rozwija. Już w tej chwili w Motorolii Inc. prowadzone są prace nad tym, aby wszystkie systemy telefonii [stacjonarnej tradycyjnej, VoIP czy mobilnej – przyp. ISB] znajdujące się na przykład w domu były w pełni zsynchronizowane z jednym urządzeniem przenośnym np. telefonem komórkowym ” – powiedział Lada.

Pierwsze pokazy tego typu rozwiązań o nazwie Seamless Mobility zostały już przedstawione przez Motorolę.

„Naszym celem jest spowodowanie, by użytkownik korzystający z komórki poza domem czy biurem w momencie wejścia do pomieszczenia mógł być płynnie przełączany na innym system bez przerywania połączenia” – dodał wiceprezes.

Motorola Inc. w 2004 roku zanotowała zysk netto wynoszący 1,5 mld USD przy przychodach na poziomie 31,3 mld USD (wzrost o 35% r/r). Obroty koncernu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej przekroczyły 500 mln dolarów, a łącznie z Rosją ponad miliard USD.

Dołącz do dyskusji: Motorola nie zmienia planów co do Polski mimo opóźnienia Tetry

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl