SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

429 zł miesięcznie za wszystkie czołowe serwisy streamingowe w Polsce. Rocznie ponad 5 tys. zł

Jeśli Polak chce mieć dostęp do wszystkich najważniejszych serwisów streamingowych z filmami, serialami, dokumentami, sportem i kanałami telewizyjnymi, to musi wydawać 428,95 zł miesięcznie. Z analizy portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że rocznie to ponad 5 147 zł. Oszczędności są możliwe, jeśli niektóre usługi opłacimy na 12 miesięcy „z góry” lub skorzystamy z ofert łączonych.

Reklama samochodu w systemie operacyjnym od Google (fot. Reddit) Reklama samochodu w systemie operacyjnym od Google (fot. Reddit)

Według raportu firmy doradczej Arthur D. Little na zlecenie Piksel - Polskiej Fundacji Wspierania Rozwoju Komunikacji, w naszym kraju tradycyjne pakiety płatnej telewizji kosztują od 3 do 19 euro, czyli równowartość 13,43 zł - 85 zł. Średnia cena to 11 euro, czyli około 49,26 zł. Oczywiście w tym przedziale cenowym nie obejrzymy zbyt dużej liczby kanałów filmowych i sportowych typu premium. Są oferowane za dodatkową opłatą, dlatego  atrakcyjny pakiet z Canal+, HBO, Eleven Sports, Polsat Sport Premium kosztuje przeważnie 100-180 zł. Kiedyś taka suma wystarczała, żeby cieszyć się pełną ofertą. Rozwój serwisów streamingowych doprowadził do rozdrobnienia praw. 

Aby oglądać na ekranie telewizora filmowe nowości, nie wystarczą już tylko abonamenty Canal+ i HBO. Podobnie jest ze sportem, który wymaga kilku subskrypcji. Na szczęście można je zmieniać co miesiąc. Jeśli w danym okresie nie ma interesujących nas filmów, seriali czy rozgrywek piłkarskich, to płacić nie musimy. To przewaga streamingu nad tradycyjnymi dostawcami płatnej telewizji, którzy przeważnie chcą, żebyśmy związali się z nimi dwuletnią umową. W Stanach Zjednoczonych przez serwisy streamingowe sieci kablowe i platformy cyfrowe mierzą się ze stałym ubytkiem baz abonenckich. Także w Polsce ten trend może niebawem się nasilić.

Fani samego sportu płacą najmniej

Jeśli zrezygnowaliśmy z oferty tradycyjnego dostawcy płatnej telewizji i chcemy oglądać wszystkie rodzaje treści w streamingu w 4K, to musimy za to słono zapłacić. Sam pakiet Netfliksa w tej jakości to 60 zł miesięcznie. Dochodzą do niego HBO Max (29,99 zł), Disney+ (28,99 zł, a od 6 grudnia 37,99 zł), SkyShowtime (24,99 zł), Viaplay Total (55 zł), Canal+ online (54 zł), Canal+ online Fun&News z kanałami tematycznymi (20 zł), Amazon Prime Video (10,99 zł), Apple TV+ (34,99 zł), Player z reklamami, Eurosportem Extra i kanałami telewizyjnymi (40 zł), Polsat Box Go Sport (40 zł) i Polsat Box Go Premium z kanałami i premierowymi serialami (30 zł). To 428,95 zł miesięcznie, czyli  5 147 zł, nie uwzględniając grudniowej podwyżki Disney+. 

Fani filmów, seriali, dokumentów i kanałów telewizyjnych o różnych tematykach zapłacą nieco mniej, bo 298,95 zł miesięcznie, czyli 3 587,4 zł rocznie. To suma subskrypcji Netfliksa (4K), HBO Max, Disney+, SkyShowtime, Canal+ Filmy i Seriale (29 zł), Canal+ online Fun&News, Amazon Prime Video, Apple TV+, Playera z reklamami i kanałami (30 zł) i Polsat Box GO Premium. Jeszcze mniej, bo 169 zł, czyli 2028 zł w ciągu 12 miesięcy kosztują wyłącznie wiodące subskrypcje sportowe. W tej sumie jest Canal+ online (54 zł), Player z reklamami, Eurosport Extra (20 zł), Viaplay Total, Polsat Box Go Sport. W większości gospodarstw domowych mieszka więcej niż jedna osoba, więc sam sport może nie wystarczyć, żeby zaspokoić rodzinne potrzeby rozrywkowe.

Canal+ agregatorem innych usług

Jeśli dysponujemy oszczędnościami, to możemy za niektóre usługi zapłacić za rok „z góry” lub wykupić subskrypcję na kilka serwisów na przykład przez Canal+. Pakiet obejmujący wszystkie stacje Canal+, Eleven Sports, Polsat Sport Premium kosztuje 648 zł rocznie, czyli równowartość 54 zł miesięcznie. W przypadku miesięcznych opłat taki pakiet kosztowałby 74 zł miesięcznie, więc oszczędzamy 20 zł co 30 dni. Dzięki tej inwestycji będziemy mieli dostęp m.in. do meczów PKO BP Ekstraklasy, Ligi Mistrzów, Serie A, La Ligi, Ligue 1 i wybranych spotkań Premier League.

Za pośrednictwem Canal+ opłaca się również wykupić Netfliksa czy HBO Max. Jeśli nie jesteśmy fanami sportu, to wystarczy nam pakiet Canal+ Filmy i Seriale za 29 zł miesięcznie. Wówczas za plan premium Netfliksa dopłacimy 47 zł, a nie 60 zł, jak bezpośrednio. W przypadku zakupu przez partnera zewnętrznego, nie ma jednak możliwości dokupienia dostępu dla dodatkowych osób spoza gospodarstwa domowego. Nie możemy więc dzielić się opłatami. Subskrypcja HBO Max przez Canal+ online kosztuje 20 zł zamiast 29,99  zł bezpośrednio. Canal+ zależy, żeby klienci decydowali się na roczne pakiety, dlatego wspomniana paczka z filmami i serialami po wpłacie 228 zł, kosztuje równowartość 19 zł miesięcznie.

Roczne subskrypcje taniej

Pakiety 12-miesięczne promują też inni gracze. W Amazon Prime Video to 49 zł rocznie zamiast 131,88 zł, które wyszłoby z opłat 10,99 zł co miesiąc. W Disney+ roczny abonament kosztuje 289,90 zł zamiast 347,88 zł z opłat miesięcznych. To 12 miesięcy w cenie 10. W HBO Max opłata roczna wynosi 234,99 zł, co oznacza 34 proc. oszczędności (359,88 zł). W Viaplay roczny rabat to 20 proc. Do niedawna subskrypcje 12-miesięczne oferował też Player. Ostatnia promocja dotyczy zakupu pakietu na pół roku. 180-dniowa paczka z reklamami kosztuje 40 zł (6 miesięcy w cenie 4), natomiast bez reklam 80 zł.

Jednym z droższych serwisów streamingowych jest Netflix. Jeśli chcemy zaoszczędzić, to nie musimy wykupować opcji 4K. Opłata za Full HD wynosi 43 zł miesięcznie. W tej opcji możemy za 9,99 zł dokupić dostęp dla jednej osoby z poza gospodarstwa domowego. Wówczas opłata wyniesie 52,99 zł. Po podziale na dwie osoby to niecałe 26,5 zł. W planie za 60 zł, możemy dokupić dostęp dwóm osobom z innych gospodarstw. To łącznie 79,98, czyli 26,66 zł na jedno gospodarstwo. 

Dołącz do dyskusji: 429 zł miesięcznie za wszystkie czołowe serwisy streamingowe w Polsce. Rocznie ponad 5 tys. zł

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Na bezrobociu lub na L4 to tak bo normalnie kiedy to oglądać...
47 5
odpowiedź
User
dixx
Tylko po co wszystkie jak część powtarza się wszędzie. Ja biorę jeden na dwa trzy miesiące, oglądam wszystko co mnie interesuje ivpozniej rezygnuje i przechodzę na inny. Nielogiczne jest branie wszystkich na raz.
0 0
odpowiedź
User
Anonim M
Ja mam jeden I mi w zupełności wystarczy i tak oglądam kiedy mogę najczęściej na weekend .
20 2
odpowiedź