SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wynik Orlenu zmaleje o miliardy. Przyczyną odpisy

Grupa Orlen w sprawozdaniu finansowym za ub.r. uwzględni odpisy aktualizujące wartość aktywów jej segmentu wydobycia. W konsekwencji wynik firmy zmaleje o ponad 3 mld zł.

W komunikacie Orlenu podano, że w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym firmy za ub.r. pojawią się odpisy w kwocie 3,1 mld zł aktualizujących wartość aktywów trwałych koncernu w segmencie Wydobycie.

Natomiast w jednostkowym sprawozdaniu Orlenu uwzględniony zostanie odpis w wysokości 0,8 mld zł aktualizującego wartość udziałów w spółce zależnej Orlen Upstream.

Zaznaczono, że utrata wartości tych aktywów „wynika głównie ze zmiany otoczenia makroekonomicznego, dokonanej weryfikacji zasobów wydobywczych oraz wpływu kluczowych aktów prawnych wchodzących w skład pakietu regulacji mających na celu przeciwdziałanie nadmiernemu wzrostowi cen energii elektrycznej i gazu ziemnego na rynku polskim”. Odpisy są obecnie badane przez biegłego rewidenta i mogą się zmienić.

Orlen zaznaczył, że trwają analizy wartości pozostałych aktywów jego grupy kapitałowej. W przypadku uprawdopodobnienia się odpisów aktualizujących lub odwróceń odpisów, wpływających istotnie na dane finansowe za 2023 rok, spółka przekaże taką informację.

Jednostkowy i skonsolidowany raport finansowy Orlenu za cały ub.r. zostanie opublikowany 25 kwietnia.

CZYTAJ TEŻ: 80 osób chce wejść do zarządu Polska Press

Grupa Orlen, do której należą też przejęte w ostatnich latach Energa, PGNiG i część aktywów Grupy Lotos, w czwartym kwartale ub.r. zanotowała 112,32 mld zł przychodów i 10,45 mld zł zysku netto, wobec 101,32 mld zł przychodów i 14,35 mld zł zysku netto rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Wynik Orlenu zmaleje o miliardy. Przyczyną odpisy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl