SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zarząd Polska Press będzie większy. Rusza nowa rekrutacja

Rozpoczęło się kolejne postępowanie kwalifikacyjne na członka zarządu wydawnictwa Polska Press należącego do Orlenu. W zeszłym tygodniu, w efekcie poprzedniej rekrutacji, prezesem spółki został Zenon Nowak, a członkinią zarządu Elżbieta Żuraw.

Siedziba Polska Press, fot. PAP/Marcin Obara Siedziba Polska Press, fot. PAP/Marcin Obara

Zasady nowego postępowania kwalifikacyjnego do zarządu Polska Press są analogiczne jak w poprzednim. Wskazano, że osoba na tym stanowisku będzie odpowiadać za współzarządzanie działalnością wydawnictwa, współtworzenie i realizację jego strategii oraz efektywną współpracę w ramach grupy kapitałowej Orlen.

Od kandydatów oczekiwane jest doświadczenie w zarządzaniu pracą zespołów, umiejętność pracy pod presją czasu i w sytuacjach kryzysowych oraz dodatkowe kompetencję: wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, organizacyjne i etyczne oraz dyspozycyjność. Jako mile widzianą określono znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym bezpośrednie kontakty biznesowe.

Kandydaci muszą też mieć minimum pięć lat doświadczenia zawodowego (w tym przynajmniej trzy lata na stanowiskach kierowniczych, samodzielnych lub w ramach własnej działalności gospodarczej). Nie mogą być zatrudnieni w partiach politycznych ani biurach w poselskich, senatorskich czy europoselskich, a także być we władzach organizacji pracowniczych.

Zgłoszenia będzie można przesyłać do najbliższego poniedziałku 18 marca.

Dwie nowe osoby w zarządzie Polska Press

Poprzedni konkurs na członków zarządu Polska Press ogłoszono pod koniec lutego. Początkowo dano jedynie trzy dni na przesyłanie zgłoszeń, potem wydłużono termin do ponad tygodnia.

Zgłosiło się 80 osób, m.in. były prezes Grupa FM Marek Dworak. W zeszły piątek rada nadzorcza Polska Press podała, że na stanowisko prezesa został powołany Zenon Nowk, a na członkinię zarządu - Elżbieta Żuraw. Oboje od wielu lat są związani z wydawnictwem.

Orlen, którego skład zarządu zmienił się w lutym, nie ogłosił jeszcze decyzji co do przyszłości Polska Press. Pełniący obowiązki prezesa koncernu Witold Literacki stwierdził, że firma dostała dwie niewiążące oferty kupna wydawnictwa.

- Prowadzimy analizy wielowymiarowe w sensie ekonomiki i opłacalności biznesu. Po tym czasie będziemy mogli się wypowiedzieć, jakie podejmiemy kroki - zapowiedział.

Bortkiewicz i Kania zwolnieni z Polska Press

23 lutego rada nadzorcza Polska Press odwołała ze skutkiem natychmiastowym wszystkich członków zarządu spółki. Zdymisjonowani zostali prezes Stanisław Bortkiewicz, Dorota Kania, Miłosz Szulc i Łukasz Greszta.

Do pełnienia obowiązków prezesa Polska Press została oddelegowana z rady nadzorczej Magdalena Skowyrska, zasiadająca też w radach nadzorczych kilku innych spółek zależnych Orlenu. 

CZYTAJ TEŻ: Orlen z 4,3 tys. automatów paczkowych, ubyło 250 kiosków Ruchu

Jedynym udziałowcem Polska Press od początku 2021 roku jest państwowy koncern Orlen, w którym roszady w zarządzie przeprowadzono w pierwszej połowie lutego. Zdymisjonowano prezesa Daniela Obajtka, a także Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata i Iwonę Waksmundzką-Olejniczak, a rezygnacje złożyli Patrycja Klarecka, Jan Szewczak, Armen Artwich i Roman Róg,

W czwartek Literacki na konferencji prasowej dotyczącej wyników Orlenu w zeszłym kwartale powiedział, że firma dostała dwie wstępne, niewiążące oferty kupna Polska Press. - Trochę za wcześnie mówić, co zrobimy z Polska Press. Prowadzimy analizy wielowymiarowe w sensie ekonomiki i opłacalności biznesu. Po tym czasie będziemy mogli się wypowiedzieć, jakie podejmiemy kroki - stwierdził.

Polska Press przez dwa lata z ponad 50 mln zł strat

Orlen przejęcie Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau ogłosił pod koniec 2020 roku, a sfinalizował - po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK - wiosną 2021 roku. Wydawnictwo zostało wtedy wycenione na 210 mln zł: 131 mln zł wartości przedsiębiorstwa i 79 mln zł nadwyżki środków pieniężnych.

- W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - opisał Orlen w sprawozdaniu.

W połowie 2022 roku Orlen wartość swojej inwestycji w udziały Polska Press obniżył o 33 mln zł do 193 mln zł, uzasadniając, że po przeprowadzeniu testu na utratę wartości stopę dyskonta podwyższono do 10,89 proc.

Przez pierwsze dwa lata z nowym właścicielem wydawnictwo notowało ujemną rentowność. W 2021 roku co prawda nieznacznie zwiększyło przychody - z 314 do 314,5 mln zł, ale koszty operacyjne wzrosły o 3 proc. do 330,3 mln zł. Do tego doszedł spadek uzyskanych dotacji i ponad 20 mln zł odpisów, w konsekwencji spółka zanotowała 30,8 mln zł straty netto (wobec 4,1 mln zł zysku rok wcześniej)

Z kolei w 2022 roku przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł strata netto wyniosła 23 mln zł.

Spadki w prasie, zamknięto dwie drukarnie

Na przełomie 2022 i 2023 roku Polska Press zamknęła większość z prawie 100 swoich tygodników lokalnych. W 2022 roku zamknęła drukarnię w Koszalinie, a wiosną ub.r. - w Poznaniu.

Portfolio prasowe Polska Press obejmuje ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”) i kilkadziesiąt tygodników lokalnych.

W ub.r. zdecydowana większość dzienników wydawnictwa zanotowała spadki sprzedaży wynoszące od 10 do 25 proc. Liderem była „Gazeta Pomorska” z 12 350 egz. średniej sprzedaży ogółem, o 16,6 proc. mniej niż przed rokiem (dane Polskich Badań Czytelnictwa).

Dołącz do dyskusji: Zarząd Polska Press będzie większy. Rusza nowa rekrutacja

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
GW
Klika Grasia i Tuska domyka system.
17 3
odpowiedź
User
Ric
Za mało tam jeszcze ludzi z PZPR.
8 1
odpowiedź
User
Katarzyna
No tak, zarząd musi być większy. Tuskowi muszą się gdzieś nachapać.
7 0
odpowiedź