SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dwie trzecie Polaków spędza więcej czasu przed komputerem w pandemii

Dwie trzecie Polaków przyznaje, że spędza więcej czasu przed komputerem w porównaniu do okresu sprzed pandemii, a w niemal połowie przypadków czas spędzany przed ekranem wydłużył się o przynajmniej 3 godziny dziennie - wynika z badania Ipsos na zlecenie Huawei. Siedem na dziesięć osób z tej grupy przyznaje, że jest to przyczyna pogorszenia kondycji ich oczu.

fot. Shutterstock.comArticle

Ponad dwie trzecie badanych (67 proc.) respondentów zadeklarowało, że czas spędzany przed komputerem wydłużył się w porównaniu z okresem przed pandemią, czyli przed marcem 2020. Największa grupa (40 proc. badanych) wskazała na wydłużenie tego czasu o 1-2 godziny dziennie. Kolejna istotna grupa badanych (31 proc.) twierdzi, że czas wydłużył się aż o 3-4 godziny na dobę, natomiast 16 proc. wybrało opcję „o 4 godziny i więcej” – to oznacza, że grupa, dla której czas przed komputerem wydłużył się o przynajmniej 3 godziny, stanowi aż 47 proc. badanych.  

Tylko 11 proc. respondentów odpowiedziało, że dodatkowy czas przed komputerem to maksymalnie jedna godzina.

Pogorszenie wzroku przez pracę i naukę zdalną

Pytani o główną przyczynę tego wydłużenia, badani podzielili się na dwie równe grupy: 50 proc. wskazało pracę i naukę zdalną jako wiodący powód, zaś druga połowa wskazała „zajęcia niezwiązane z pracą czy nauką”. W tej drugiej grupie najczęstszymi przyczynami wydłużenia jest przeglądanie stron internetowych (24 proc.), oglądanie filmów i seriali (20 proc.), zakupy online (13 proc.) i media społecznościowe (11 proc.).

Zdecydowana większość badanych (70 proc.) dostrzega negatywny wpływ wydłużonego czasu korzystania z komputera na kondycję ich wzroku.

Najczęściej doświadczanymi objawami są: zmęczenie oczu (62 proc.), pogorszenie ostrości widzenia (40 proc.), łzawienie i pieczenie (40 proc.) oraz suchość oka (39 proc.). Co piąta osoba (20 proc.) wskazała też na pogłębienie już istniejącej wady wzroku.

Jak chronić wzrok w pracy

Aż 43 proc. Polaków nie wykonuje żadnych czynności mogących poprawić kondycję wzroku, mimo, że dostrzegają oni zależność między dłuższym czasem korzystania z komputera a zdrowiem oczu. Na pytanie o powód tej bezczynności, 45 proc. przyznało, że nie wie, jak to robić, a co trzeci respondent (34 proc.)  stwierdził, że nie przywiązuje do tego wagi lub nie czuje potrzeby. 16 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma na to czasu w ciągu dnia.  

W grupie, która deklaruje podejmowanie czynności wspomagających oczy i wzrok (57 proc. badanych), najczęściej stosowanymi metodami są: robienie przerw w pracy (67 proc.), wyjście na spacer na zewnątrz (61 proc.), nawilżanie oczu kroplami (58 proc.) i odpoczywanie z zamkniętymi oczami (54 proc.). Najmniej popularną czynnością są natomiast ćwiczenia wzmacniające oczy (22 proc.).

Niemal co trzeci badany (27 proc.) przyznał, że w okresie pandemii skorzystał z pomocy okulisty. Ponad połowa (56 proc.) twierdzi, że zamierza skorzystać z niej w najbliższej przyszłości. W grupie badanych noszących okulary lub soczewki korygujące wzrok ten odsetek był wyższy – 36 proc. skorzystało już z porady w okresie pandemii, 65 proc. zamierza to zrobić niebawem. Podobny wynik dotyczy grupy respondentów pracujących zdalnie – 35 proc. skorzystało, a 66 proc. zamierza to zrobić.

Badanie Ipsos zostało zrealizowane na zlecenie Huawei w marcu 2021 roku na reprezentatywnej grupie Polaków (N=800) metodą CAWI.

Dołącz do dyskusji: Dwie trzecie Polaków spędza więcej czasu przed komputerem w pandemii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl