SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

900 tys. kar od UOKiK za pokazy handlowe, grzywna także dla szefa firmy

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ok. 916 tys. zł grzywien na cztery podmioty za naruszenia praw konsumentów związane ze sprzedażą na pokazach handlowych. W przypadku jednej ze spółek ukarano także jedynego członka jej zarządu. - Menedżer, który umyślnie dopuścił do nieuczciwych praktyk wobec konsumentów, powinien osobiście ponosić za to odpowiedzialność - podkreśla Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKArticle

- Ukarani przedsiębiorcy – co szczególnie naganne - wykorzystywali obawy konsumentów o zdrowie albo manipulowali cenami tak, aby uczynić zakup niezbędnym lub atrakcyjnym. Wprowadzali także w błąd co do niemożności odstąpienia od umowy lub stosowali niedozwolone klauzule, które utrudniały rozwiązanie kontraktu - opisuje Tomasz Chróstny w komunikacie prasowym.

- Konsekwentnie eliminujemy patologie, do jakich dochodzi podczas pokazów handlowych, a których ofiarami często są seniorzy - podkreśla.

Szef firmy oszukującej klientów ma zapłacić 250 tys. zł kary

Na firmę Magforte, organizującą pokazy, na których sprzedaje urządzenia do magnetoterapii, prezes UOKiK nałożył 433,6 tys. zł grzywny. Ukarał też jedynego członka jej zarządu Roberta Jaromina, ma on zapłacić 250 tys. zł.

- Menedżer, który umyślnie dopuścił do nieuczciwych praktyk wobec konsumentów, powinien osobiście ponosić za to odpowiedzialność. Dlatego zdecydowałem o nałożeniu 250 tys. zł kary na jedynego członka zarządu spółki Magforte. Zatwierdzał on treści ulotek z zaproszeniami na badania, szkolił handlowców i nadzorował sposób prowadzenia przez nich pokazów - tłumaczy Tomasz Chróstny.

UOKiK zarzucił Magforte, że rozpowszechniane przez nią ulotki z zaproszeniami na „Scan układu krążenia” sprawiają wrażenie informacji o niekomercyjnych badaniach medycznych. Ponadto według Urzędu spółka wprowadza konsumentów w błąd co do stanu ich zdrowia po to, aby namówić ich na zakup kosztownych urządzeń, które miały stanowić remedium na wszelkie dolegliwości.

- „Badania” są przeprowadzane, a potem ich wyniki interpretowane przez handlowców, a więc osoby bez wykształcenia medycznego. Co więcej, odbywają się one przy wykorzystaniu przyrządu, który nie jest wyrobem medycznym, tylko – jak wynika z jego instrukcji – służy do doboru diety i kosmetyków - opisano w komunikacie UOKiK.

Robert Jaromin został ukarany za „ukarany za umyślne dopuszczenie do nieuczciwych praktyk wobec konsumentów”. UOKiK o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli Magforte zawiadomił prokuraturę, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

180 tys. grzywny dla firmy sprzedającej drogie pakiety medyczne

Z kolei na firmę Geriamedica prezes UOKiK nałożył 138,4 tys. zł kary za klauzule niedozwolone stosowane w umowach i 46,1 tys. zł brak współpracy z Urzędem. UOKiK podał, że dostał wiele skarg na firmę.

Geriamedica spotkaniach z konsumentami sprzedawała pakiety medyczne kosztujące nawet 14,2 tys. zł.

- Spółka zastrzegała sobie prawo do zmiany wykazu placówek, przy czym konsumenci nie mogli w takiej sytuacji zrezygnować z jej usług bez ponoszenia kosztów. Tymczasem dla starszych osób przychodnia blisko domu lub z dobrym dojazdem mogła być jednym z powodów zakupu pakietu. Ponadto spółka automatycznie przedłużała umowy, jeśli konsument 3 miesiące wcześniej nie zadeklarował, że nie jest tym zainteresowany. Wymagała więc pamiętania o terminie i podjęcia dodatkowych działań przez osoby, które nie chcą dalej korzystać z jej usług - wyliczono w komunikacie UOKiK.

- Trzecia klauzula zawierała wysokie kary umowne dla konsumentów, którzy chcieli rozwiązać kilkuletnią umowę przed terminem, nawet jeśli z góry zapłacili za cały okres jej trwania. Natomiast dla siebie spółka nie przewidywała żadnych kar w przypadku niewywiązywania się z umowy - dodano.

Geriamedica połowy 2020 r. przestała odbierać listy z UOKiK oraz udzielać żądanych wyjaśnień. Prezes Urzędu zawiadomi prokuraturę o możliwości naruszenia przez członków zarządu spółki obowiązków w zakresie sprawozdań finansowych.

Organizatorka i promotor pokazów mają zapłacić 48 tys. zł

UOKiK nałożył też grzywny na dwie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Łukasz Sadowski z działalnością gospodarczą pod nazwą Panaceum Zdrowia umawia konsumentów na pokazy organizowane przez Magforte.

Urząd zarzucił mu, że nie informował konsumentów o handlowym celu pokazów. - Konsumentom, którzy zadzwonili na numer z ulotki, telemarketerzy przedsiębiorcy sugerują, że mają do czynienia z infolinią placówki medycznej i zapisują się na badania. Podczas rozmów z „ogólnopolską rejestracją” są informowani o przeciwskazaniach i zaleceniach co do diety przed badaniem, nie ma natomiast żadnej wzmianki o handlowym celu spotkania - opisano.

Łukasz Sadowski ma zapłacić 18,4 tys. zł grzywny

Grzywnę w wysokości 30 tys. zł nałożono na Natalię Bal prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą Homexpert w Gorzowie Wielkopolskim”. UOKiK ustalił, że organizuje ona pokazy w domach konsumentów, podczas których sprzedaje sprzęt AGD i urządzenia do masażu. Jej klientami są głównie osoby starsze.

- Pierwszy zarzut dotyczył fikcyjnych promocji – przedsiębiorca podaje klientom ceny z katalogu, po których nigdy nie prowadzi sprzedaży, a następnie oferuje obniżkę, aby zakup uczynić atrakcyjnym. Co więcej, sam nabywał produkty wielokrotnie taniej. Przykładowo odkurzacz wg ceny katalogowej kosztował 5900 zł, a w rzekomej „promocji” - 2900 zł, przy czym nawet wtedy marża przedsiębiorcy jest bardzo wysoka - opisano w komunikacie UOKiK.

- Druga nieuczciwa praktyka to wprowadzanie konsumentów w błąd co do braku możliwości odstąpienia od umowy. Przedsiębiorca zamieszczał w umowach np. takie adnotacje „Towar wydano na miejscu, rozpakowano, zerwano plombę, urządzenie nie podlega zwrotowi”, „Oferta wyprzedaży letniej, towar pokazowy, nie podlega zwrotowi”. Tymczasem zakup w promocji czy rozpakowanie opakowania (z wyjątkiem filmów czy nagrań oraz rzeczy dostarczanych w zapieczętowanych opakowaniach, których nie można zwrócić ze względów zdrowotnych lub higienicznych) w niczym nie ogranicza prawa do bezkosztowego odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej na pokazie - dodano.

Wszystkie decyzje o grzywnach są nieprawomocne, ukarane osoby i firmy mogą odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dołącz do dyskusji: 900 tys. kar od UOKiK za pokazy handlowe, grzywna także dla szefa firmy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TxT
Tępić drani. Ludzie pracujący w tego typu firmach nie mają za grosz przyzwoitości. Osoby prowadzący bezpośrednio te pokazy, też powinny dostać po kieszeni (to by może odstraszyło ludzi od tego typu zajęcia).
odpowiedź
User
d
te kary sa smiesznie niskie. powinni tych b y d l a k ó w okradajacych emerytów wsadzac do wiezienia na dlugie odsiadki. hatfuuuu na tych sk r wieli
odpowiedź