SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski rynek telekomunikacyjny w dół: internet mobilny dogania stacjonarny, 57,8 mln kart SIM

W 2014 roku polski rynek telekomunikacyjny zanotował spadek wartości o 2,6 procent, jednak segmenty internetowy i komórkowy są w dobrej kondycji i notują wzrosty - wynika z dorocznego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Polska należy do pięciu krajów Unii Europejskiej z największym odsetkiem osób używających internetu mobilnego. W naszym kraju wskaźnik ten wynosi 80,6 proc., najwyższy jest w krajach skandynawskich - Finlandii, Szwecji i Danii.

Ceny za stacjonarny dostęp do internetu uplasowały nasz kraj w środku europejskiej stawki. Średnie koszty za internet o prędkości 1-4 Mb/s wynosiły 28,6 euro, a w przedziałach 4-10 Mb/s oraz powyżej 10 Mb/s - 18,5 euro.

Podsumowując sytuację na rynku telefonii komórkowej w ub.r., UKE podaje, że działało na nim 27 operatorów, ale tylko 7 z nich to podmioty działające w oparciu o własną infrastrukturę (MNO). Pozostali dostawcy usług to tak zwani operatorzy wirtualni (MVNO), którzy wykorzystują stacje bazowe i inne urządzenia dzierżawione od innych firm.

W bazach wszystkich operatorów zarejestrowanych było w sumie 57,8 mln kart SIM, co daje penetrację rynku na poziomie 150,2 proc. Analiza zwraca uwagę na fakt, że pomimo dużego nasycenia usługami telefonii mobilnej w ub.r. zanotowała ona dalszy wzrost wynoszący 1,5 proc. Segment komórkowy wygenerował w ub.r. 17,6 mld zł. przychodów, co stanowi 45 proc. wartości całego rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Oznacza to 5,1-proc. spadek w porównaniu z rokiem 2013, a jego przyczyny leżą w mniejszej liczbie wysyłanych wiadomości SMS i wykonywanych połączeń głosowych. Spadki rekompensują w dużym stopniu opłaty abonamentowe, usługi transmisji danych oraz roaming pasywny. W ub.r. największą część przychodów (81 proc.) przynieśli operatorom klienci abonamentowi.

Wśród operatorów największy udział w rynku miał T-Mobile Polska (26,8 proc.), na drugim miejscu znalazł się Orange (26,7 proc.), a na trzecim Polkomtel (22,6 proc.).

W ub.r. całkowity czas połączeń wychodzących w Polsce wyniósł ponad 82,6 mld min. Średnia długość rozmowy to 2 min. Użytkownik telefonii komórkowej w ub.r. rozmawiał średnio przez 2145 min., o 179 min. dłużej niż w roku 2013.

Wartość segmentu telefonii stacjonarnej w ub.r. spadła o 12,7 proc. i wyniosła 3,8 mld zł. Ze stacjonarnego telefonu korzystało 6,2 mln Polaków.

Największym dostawcą usług telefonii stacjonarnej był Orange (56,1 proc.), który wyprzedził Netię oraz UPC.

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Polski rynek telekomunikacyjny w dół: internet mobilny dogania stacjonarny, 57,8 mln kart SIM

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kiki89
Ja mam neta z Netii i nie moge narzekac, smiga mi i ten stacjonarny i ten mobliny, jeszcze cenowo bardzo sie broni. ostatnio gdzies czytalam, ze na rynku sa najtansi
odpowiedź
User
Gino
ja mam akurat net stacjonarny w pakiecie z tv w gigakablówce. i rzeczywiście taniej nie znalazłem
odpowiedź
User
Lucas
ja mam akurat net stacjonarny w pakiecie z tv w gigakablówce. i rzeczywiście taniej nie znalazłem
i jak internet? daje radę? bo mnei tv raczej nie interesuje, wszystko jest w sieci ;)
odpowiedź