SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Posłowie PiS chcą odwołania Bartłomieja Sienkiewicza

Posłowie PiS Mariusz Błaszczak i Waldemar Buda, zapowiedzieli w piątek złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. W ich ocenie, Sienkiewicz dopuścił się m.in. złamania konstytucji i ustawy o radiofonii i telewizji.

Bartłomiej Sienkiewicz, fot. mswia.gov.plBartłomiej Sienkiewicz, fot. mswia.gov.pl

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie PiS Mariusz Błaszczak i Waldemar Buda zapowiedzieli złożenie wniosku o wotum nieufności wobec szefa resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Jak ocenił Błaszczak, Sienkiewicz dopuścił się "złamania konstytucji poprzez odebrania praw do informacji, również złamanie innych ustaw, w tym przede wszystkim ustawy o radiofonii i telewizji".

"Również zarzucamy Sienkiewiczowi odpowiedzialność za straty, jakie ponosi spółka Skarbu Państwa - nie jedna, trzy - które są przejmowane nielegalnie na podstawie tej operacji specjalnej. Wyłączenie sygnału TVP Info 19 grudnia niewątpliwie spowodowało straty dla tej spółki - to już jest odpowiedzialność karna" - dodał.

"Za nadużycia odpowiedzą ci, którzy się tych nadużyć dopuścili - zarówno Sienkiewicz, jak i neoprezesi tych spółek. Domagamy się odpowiedzialności politycznej w postaci odwołania Sienkiewicza ze stanowiska ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W przyszłości jesteśmy przekonani, że odpowiedzialność także karna czeka Sienkiewicza" - ocenił Błaszczak. Stwierdził też, że wyłączenie TVP Info to także uderzenie w bezpieczeństwo państwa.

Będzie wniosek o wotum nieufności dla Bartłomieja Sienkiewicza

Błaszczak ocenił, że Sienkiewicz swoimi działaniami "realizuje plan Donalda Tuska". "Donald Tusk wielokrotnie mówił o tym planie przejęcia mediów publicznych. Odpowiedzialność za to wszystko, za ten skok na media, za próbę przejęcia mediów publicznych spoczywa także na Donaldzie Tusku" - podkreślił.

Jak dodał, wniosek o wotum nieufności zostanie złożony lada dzień. "Oczekujemy, że będzie on rozpatrywany zgodnie z regulaminem Sejmu na najbliższym, albo kolejnym posiedzeniu" - oświadczył ponadto Błaszczak.

Poseł PiS Waldemar Buda przytoczył fragment opinii Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, który brzmiał: "Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne".

Na pytanie jak długo posłowie PiS planują przebywać w siedzibach mediów publicznych, Błaszczak opowiedział, że "interwencja poselska wynika wprost z ustawy o wykonywaniu posła i senatora". "Parlamentarzyści PiS są aktywni, sprzeciwiamy się łamaniu prawa. W związku z tym będziemy prowadzili interwencje poselskie tak długo, jak to będzie konieczne" - zapowiedział.

HFPC wydała w piątek komunikat odnoszący się do sytuacji w mediach publicznych. "Dotychczasowy sposób funkcjonowania Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej w jaskrawy sposób przeczył temu, czym powinny być media publiczne w demokratycznym państwie prawnym. Publiczna telewizja i radio w ewidentny sposób naruszały swój prawny obowiązek oferowania treści cechujących się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością" - czytamy.

"W mediach tych niejednokrotnie miały miejsce również przypadki szykanowania zatrudnionych tam dziennikarzy i dziennikarek rzetelnie wykonujących swoje obowiązki zawodowe. Nie ulega więc wątpliwości, że media publiczne wymagają pilnych i gruntownych reform. Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają takie reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne. 

Dołącz do dyskusji: Posłowie PiS chcą odwołania Bartłomieja Sienkiewicza

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
Wniosek jak najbardziej zasadny, Sienkiewicz powinien trafić za kratki , jak K i W z pis
odpowiedź
User
Jose Arcadio Morales
A tam nie da się na Placu wyłączyć prądu, żeby sobie dali na luz z tą kontrolą poselską i poszli do domu ubierać choinkę?
odpowiedź
User
Klakier
U, jaki pech, że pisiory nic z tym wnioskiem nie zrobią, bo nie mają większości. Boli odrywanie od koryta, co?
odpowiedź