SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Produkcja przemysłowa pozytywnie zaskoczyła, RPP może już teraz podnieść stopy

Opublikowane we wtorek dane o wrześniowej produkcji przemysłowej potwierdziły, że polska gospodarka jest stale na ścieżce wzrostowej, a na jej siłę pracują już prawie wszystkie sektory.

Nadal ciągnący gospodarkę, choć już nieco słabiej, eksport otrzymał silne wsparcie ze strony czynników wewnętrznych. W naturalny sposób w ślad za poprawą sytuacji producentów pojawia się presja inflacyjna, pchająca w górę wskaźnik PPI.

Podane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wyniki za wrzesień okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków ankietowanych przez agencję ISB zarówno w odniesieniu do produkcji sprzedanej przemysłu, jak i jej cen. Dane te pokazują, że wysokie, dwucyfrowe dynamiki produkcji są tendencją stałą i stabilną, utrzymująca się na tych poziomach mimo coraz słabszego wsparcia czynników statystycznych czyli ubiegłorocznej bazy. Dodatkowo obecnie cieszy fakt, że blisko 12-proc. Dynamika tego wskaźnika została osiągnięta przy identycznej jak rok wcześniej ilości dni roboczych. Optymistyczny wydźwięk dynamiki produkcji zwiększa dodatkowo wskaźnik oczyszczony z czynników jednorazowych, który pokazał 12,1-proc. wzrost, a więc nieznacznie niższy od zanotowanego w posiadającym większą liczbę przepracowanych dni sierpniu.

O tym, że trwałe i mocne ożywienie w polskim przemyśle jest faktem i dotyczy już prawie wszystkich gałęzi świadczą także informacje o tym, że produkcja wzrosła w 28 z 34 działów przemysłu. Istotną wiadomością jest również fakt, że – mimo obaw o stan globalnej gospodarki - najsilniej nadal rosła w branżach z dużym udziałem sprzedaży na eksport, m. in. w produkcji ogólnie pojętej elektroniki, urządzeń elektrycznych czy pojazdów mechanicznych. Budujące jest dodatkowo, że wspierane ożywienie w polskim przemyśle jest obecnie wspierane także przez popyt krajowy, na co wskazuje bardzo dobry odczyt PMI z początku października. Można więc z dużą dozą pewności stwierdzić, że w najbliższym czasie przemysł pozostanie motorem wzrostu polskiej gospodarki, nawet gdyby nastąpiło oczekiwane przez część ekspertów spowolnienie wzrostu u naszych głównych partnerów handlowych. Rolę eksportu powinien przejąć popyt wewnętrzny, np. produkcja b! udowlano-montażowa, której wrześniowy wzrost aż o 13,4% r/r została osiągnięta pomimo wysokiej bazy sprzed roku.

Szybki wzrost produkcji powoduje presję na ceny producentów, choć także wypadku tego wskaźnika mocno jest odczuwalny efekt bazy statystycznej, którą na początku 2009 r. wywindowały m. in duże podwyżki nośników energii. Utrzymywanie się rocznej inflacji PPI na wysokim poziomie wynika także ze wzrostu cen w kategorii górnictwo i wydobywanie, które są związane z sytuacją na rynku surowców oraz lekkiego przyśpieszenia wzrostu cen w przetwórstwie przemysłowym.

W efekcie dzisiejsze, bardzo dobre, dane o produkcji przemysłowej plus szósty kolejny wzrost inflacji PPI wraz z wcześniejszymi zaskakująco negatywnymi danymi o wzroście inflacji CPI do 2,5% we wrześniu mogą stanowić istotne wsparcie dla „jastrzębich" członków Rady Polityki Pieniężnej i skłonić ich do bardzo ostrego forsowania podwyżki stóp procentowych. Jednak większość ekspertów uważa, że jeszcze tym razem „gołębie" zdobędą przewagę w głosowaniu argumentując wstrzemięźliwość sytuacją na rynku walutowym oraz strukturą wzrostu CPI generowanego przez czynniki podażowe i określanym przez część członków Rady jako jednorazowe. Decydujący więc głos będzie miała w tym przypadku projekcja inflacji, z którą władza monetarna zapozna się już za tydzień.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze opinie ekspertów.

"Choć dynamika produkcji sektora przemysłowego nieco wyhamowała w porównaniu do zanotowanej w sierpniu, nadal utrzymywała się na wysokim poziomie. W całym trzecim kwartale dynamika produkcji osiągnęła według naszych szacunków ok. 12,0% r/r, tj. nieco więcej w porównaniu do drugiego kwartału, co sugeruje dynamikę PKB w tym okresie w okolicach 3,6% r/r. Największy wzrost produkcji we wrześniu nadal rejestrowany był w branżach eksportowych, ale przewidujemy że w kolejnych miesiącach br. relatywnie duży wpływ na produkcję będzie wywierać także rosnące zapotrzebowanie wewnętrzne (m. in. w związku z wchodzącymi w życie od 1 stycznia 2011 roku zmianami w podatkach). Nie można zatem wykluczyć, że tempo wzrostu produkcji przemysłowej, mimo coraz mniej korzystnej bazy odniesienia z poprzedniego roku, pozostanie dwucyfrowe do końca br. Wrzesień przyniósł dalszą znaczącą poprawę tempa wzrostu produkcji budowlano-montażowej, na co wpływ miały naszym zdan! iem z jednej strony dobre warunki pogodowe, a z drugiej - nadrabianie narosłych w poprzednich miesiącach zaległości. Korzystna, z punktu widzenia wrześniowej dynamiki produkcji budowlano-montażowej, była także ubiegłoroczna baza odniesienia. W całym trzecim kwartale produkcja budowlana wzrosła według naszych wyliczeń o ok. 7,6% r/r, tj. znacznie wyżej w porównaniu do drugiego kwartału, stąd uzasadniona wydaje nam się prognoza wzrostu inwestycji w gospodarce w tym okresie. Opublikowanym dziś dane dotyczące produkcji będą naszym zdaniem argumentem za podwyżką stóp procentowych dla jastrzębiej części RPP. Podtrzymujemy opinię, że do podwyżki stóp o 25 pb dojdzie już na najbliższym, tj. przyszłotygodniowym, posiedzeniu Rady" - analityk Banku BPH Monika Kurtek.

„Niższe tempo wzrostu produkcji przemysłowej we wrześniu wobec odczytu sierpniowego (13,6%r/r – dane po rewizji) wynika w dużej mierze z faktu, iż przed miesiącem czynnikiem sprzyjającym wyższemu odczytowi była większa liczba dni roboczych w porównaniu z sierpniem 2009 roku. Z kolei we wrześniu takiego „wsparcia" już nie było. W przetwórstwie przemysłowym produkcja wzrosła o 13,3% r/r wobec wzrostu o 14,4% r/r miesiąc wcześniej. W ujęciu r/r najwyższy wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m. in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 40,3%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 40,1%, wyrobów z metali – o 23,8%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 22,3%, urządzeń elektrycznych – o 19,8% oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 16,0%. Spadek dynamiki produkcji przemysłowej wynika przed! e wszystkim z obniżenia tempa wzrostu produkcji w górnictwie. W wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego produkcja obniżyła się o 14,5%, co można wiązać z przejęciem dwóch kopalń węgla brunatnego przez spółkę energetyczną. Odczyt produkcji przemysłowej, mimo, że nieco niższy niż przed miesiącem, jest w dalszym ciągu bardzo dobrym wynikiem. Tempo wzrostu zamówień eksportowych lekko obniżyło się w ostatnich miesiącach, m. in. w konsekwencji umocnienia złotego, jednak wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, z uwagi na coraz większy popyt zgłaszany przez europejskie gospodarki i azjatyckie rynki rozwijające się. Coraz szybciej odbudowuje się popyt krajowy. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła we wrześniu o 13,4% r/r, wyraźnie powyżej mediany prognoz rynkowych wynoszącej 9,5% r/r. We wrześniu odnotowano dalszy wzrost inflacji PPI – do 4,3% r/r. Najbardziej wzrosły ceny w górnictwie i wydobywaniu – o 19,2% r/r. W przetwórst! wie przemysłowym ceny wzrosły o 3,2% r/r. Spośród sekcji przetw órstwa przemysłowego największy wzrost cen w ujęciu miesięcznym odnotowano w produkcji artykułów spożywczych (o 0,5%), metali (o 0,6%), pozostałego sprzętu transportowego (o 1,2%) oraz papieru i wyrobów z papieru (o 1,3%). Dzisiejsze bardzo dobre dane o produkcji przemysłowej oraz kolejny wzrost inflacji PPI (szósty miesiąc z rzędu) wraz z wcześniejszymi wyraźnie wyższymi danymi o inflacji CPI stanowić mogą istotne wsparcie dla członków Rady Polityki Pieniężnej, będących zwolennikami podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Uważamy jednak, że to „gołębie" zdobędą przewagę w głosowaniu odnosząc się do sytuacji na rynku walutowym, jak również do struktury wzrostu CPI generowanego przede wszystkim przez czynniki podażowe" - analityk banku Pekao SA Wojciech Matysiak.

"Produkcja sprzedana polskiego przemysłu wzrosła we wrześniu o 11,8% r/r, co było wynikiem nieco lepszym od oczekiwań i nieco gorszym od naszej prognozy. W sierpniu odnotowano wzrost o 13,6% r/r, jednak tamten odczyt był wspierany przez większą niż przed rokiem liczbę dni roboczych. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja wzrosła we wrześniu o 12,1% r/r oraz o 0,4% m/m. Ożywienie w polskim przemyśle jest faktem i dotyczy już większości działów. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku produkcja wzrosła w 28 z 34 działów przemysłu, najsilniej w branżach z dużym udziałem sprzedaży na eksport, m. in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, urządzeń elektrycznych czy pojazdów samochodowych, przyczep i naczep. Jednak ożywienie w polskim przemyśle jest obecnie wspierane również przez popyt krajowy, na co wskazywał już opublikowany na początku miesiąca indeks PMI. Uważamy! , że w najbliższym czasie przemysł pozostanie motorem wzrostu wartości dodanej w polskiej gospodarce. Jednak wydaje się, że, dzięki ożywieniu popytu krajowego, nawet oczekiwane spowolnienie wzrostu u naszych głównych partnerów handlowych nie powinno oznaczać znaczącego pogorszenia koniunktury w branży. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła we wrześniu silniej od oczekiwań, a dynamika 13,4% r/r została osiągnięta pomimo wysokiej bazy sprzed roku, kiedy odnotowano wzmożoną aktywność w dziedzinie inwestycji infrastrukturalnych. W porównaniu z wrześniem ub. r. najsilniej, bo o 21,4% r/r, wzrosła produkcja w jednostkach zajmujących się robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem budynków, co sugeruje ożywienie w budownictwie mieszkaniowym. W przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne produkcja zwiększyła się o 14,3%, a w podmiotach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowe! j i wodnej wzrost wyniósł 5,4%% r/r. Widać więc wyraźne ożywien ie inwestycji budowlanych po bardzo trudnym początku roku. W całym III kw. produkcja budowlana wzrosła o ponad 7,0% r/r. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły we wrześniu o 4,3% r/r, nieco mniej od oczekiwań, co wynika jednak z rewizji w dół danych za sierpień. W ciągu miesiąca ceny produkcji wzrosły o 0,1% r/r. Utrzymywanie się rocznej inflacji PPI na wysokim poziomie wynika głównie ze wzrostu cen w kategorii górnictwo i wydobywanie, które są związane z sytuacją na rynku surowców. We wrześniu do 3,2% r/r z 2,9% r/r w sierpniu przyśpieszył wzrost cen w przetwórstwie przemysłowym. W naszej ocenie wzrosty cen uzyskiwanych przez producentów, w początkowej fazie ożywienia gospodarczego, nie powinny się przełożyć na wzrost cen płaconych przez końcowych odbiorców. Dane są neutralne z punktu widzenia RPP. Nie miały większego wpływu na rynek. Dane potwierdzają naszą prognozę wzrostu PKB w III kw. na poziomie 3,6% r/r"! ; - ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski.

"Nieco powyżej oczekiwań ukształtowała się we wrześniu produkcja sprzedana przemysłu. Roczna dynamika produkcji sprzedanej wyniosła 11,8% (oczekiwano 11,0%), przy czym w przetwórstwie przemysłowym wzrost wyniósł 13,3%. Inflacja PPI nie zaskoczyła rynku, zgodnie z prognozą wyniosła 4,3% r/r. Znaczną pozytywną niespodziankę sprawiła natomiast produkcja budowlana, rosnąc o 13,4% r/r. Opublikowane dane potwierdzają dobrą kondycję sektora przemysłowego. Jak dotąd nie ma sygnału aby produkcja miała zwolnić, a spadek dynamiki rocznej w porównaniu z sierpniem to głównie efekt kalendarzowy. Dynamika odsezonowana była tylko o 0,6 pp. niższa niż przed miesiącem i wyniosła 12,1% r/r. Na pewno zwraca uwagę duże ożywienie w budownictwie, przede wszystkim w firmach zajmujących się wznoszeniem budynków, te dobre dane częściowo korespondują z niedawnymi pozytywnymi sygnałami dotyczącymi budownictwa mieszkaniowego. Dla polityki monetarnej dzisiejsze st! anowią zachętę do podwyżki stóp, mimo iż w zasadzie potwierdzają znany już wcześniej fakt: przemysł ma się dobrze a sprawcą tego jest eksport. Sądzimy, że RPP może chcieć wstrzymać się z podwyżką stóp do momentu, gdy szybkie ożywienie rozszerzy się poza sektor przemysłowy – informacje na ten temat mogą przynieść listopadowe dane o PKB i mogą one mieć znacznie większe znaczenie dla decyzji Rady niż projekcja inflacyjna. Nadal oczekujemy, że w październiku stopy pozostaną niezmienione" - analityk banku BGK Tomasz Kaczor.

Dołącz do dyskusji: Produkcja przemysłowa pozytywnie zaskoczyła, RPP może już teraz podnieść stopy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl