SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Serialowa droga Idrisa Elby. Co warto obejrzeć?

Pewnie mało kto pamięta, że jedną z pierwszych telewizyjnych ról Idris Elba zagrał w kultowym, ale niepasującym do jego portfolio, serialu „Absolutnie fantastyczne”. Jakie jeszcze role małego ekranu aktor ma w swoim dorobku? Niewykluczone, że następnym filmowym wcieleniem aktora będzie postać Jamesa Bonda i nieprędko zobaczymy go w kolejnym serialu.

„Luther: Zmrok”, Netflix „Luther: Zmrok”, Netflix

1. „Absolutnie fantastyczne” – BBC (1992-2012)

Kultowy brytyjski serial opowiada losy dwóch nietuzinkowych przyjaciółek. Edina Monsoon (Jennifer Saunders), pijąca i nadużywająca narkotyków agentka PR, spędza czas na nieudanych próbach zrzucenia wagi i gonienia za zmieniającą się modą w desperackiej próbie pozostania młodą i „na czasie”.

Jej najlepszą przyjaciółką jest emerytowana modelka i dyrektorka domu mody, Patsy Stone (Joanna Lumley). Patsy jest uzależniona od narkotyków, alkoholu, a jej rozwiązłość znacznie przyćmiewa wszystkie ekscentryzmy Ediny. Edina zdana jest na pomoc swojej córki Saffron (Julia Sawalha), studentki i początkującej pisarki, której ciągła opieka nad niedojrzałą matką bardzo ciąży i sprawia, że dziewczyna staje się zgorzkniała i cyniczna. Jest jedyną dojrzałą emocjonalnie dorosłą w tym trio.

Idris Elba pojawił się w epizodycznej roli w 1995 roku (odcinek „Sex” wyemitowany premierowo 20.04.1995 r.) i był to jego pierwszy występ telewizyjny uwieczniony w napisach końcowych. Aktor wcielił się w postać Hiltona, znajomego córki Ediny, o którym bohaterki sądzą, że jest wynajętym przez nie żigolakiem. Patsy mówi do Hiltona, że przypomina jej Seana Connery…

2. „Prawo ulicy” – HBO (2002-2008)

„Prawo ulicy” Davida Simona obnaża rozkład publicznych instytucji w Baltimore i pokazuje nam, co to znaczy, żyć „w systemie”. Simon jako reportażysta i aktywista społeczny zawsze w swoich serialach opowiada o podziałach społecznych w Ameryce, rasizmie, niemożności wyjścia z getta i politycznej korupcji. Nie brzmi to jak przepis na sukces, a jednak „Prawo ulicy” mimo słabej premierowej oglądalności, przy kolejnych emisjach zyskało status serialu kultowego.

Następne produkcje Simona także zwróciły uwagę widowni, jak choćby „Treme”, „Show Me a Hero”, „The Deuce”, „The Plot Against America” oraz najnowszy serial „We Own This City”. Nie zmienia to jednak faktu, że „Prawo ulicy” z niezapomnianą rolą Dominica Westa (jako policjant Jimmy McNulty) i Idrisa Elby (jako Russell „Stringer” Bell) wytyczyło ścieżkę produkcjom zaangażowanym społecznie.

Stringer Bell współpracuje z Avonem Barksdale’em i razem rozwijają biznes narkotykowy. W przeciwieństwie do innych narkotykowych bossów wygląda jak dyrektor generalny jakiejś korporacji – szyte na miarę garnitury, buty wysokiej jakości i kosztowne dodatki, to jego znak rozpoznawczy. Chce też na wszelkie możliwe sposoby cynicznie legalizować swój biznes, co doprowadza do furii Jimmy’ego McNulty’ego. Kultowa rola w kultowym serialu.

3. „Luther” – BBC (2010-)

Brytyjski thriller psychologiczny, w którym występują Idris Elba jako DCI John Luther i Ruth Wilson jako Alice Morgan, scenariusz napisał Neil Cross. Głównym bohaterem serialu jest detektyw John Luther. Odnosi sukcesy w prowadzonych przez siebie śledztwach, walcząc jednocześnie z własnymi demonami. Londyński detektyw, bardzo dobrze zna granice dobra i zła, gdyż wielokrotnie sam je przekraczał.

Dla Luthera praca jest zawsze na pierwszym miejscu. Jego poświęcenie jest przekleństwem i błogosławieństwem zarówno dla niego, jak i jego bliskich. Już w pierwszym odcinku serialu prowadzi śledztwo w sprawie genialnej psychopatki i morderczyni Alice Morgan. Ostatecznie nie jest w stanie jej aresztować z powodu braku dowodów, ale w miarę rozwoju serii staje się zarówno jego nemezis, jak i towarzyszką niedoli.

Serial zasłynął pokazaniem ciemnej strony pracy w policji, nie unikał brutalnych przestępstw, które mogliśmy oglądać z bliska i zacierał granice między superbohaterem a antybohaterem. Twórcy pokazali nam Luthera jako postać w strefie szarości – zmagającą się między wyborem dobra albo zła.

4. „Guerilla” – Sky Atlantic, Showtime (2017)

Sześcioczęściowy brytyjski miniserial dramatyczny, którego akcja toczy się we wczesnych latach 70. ubiegłego wieku w Londynie, na tle Ustawy o imigracji z 1971 r., został napisany i wyreżyserowany przez Johna Ridleya, a w głównych rolach występują Idris Elba, Freida Pinto i Babou Ceesay.

„Guerrilla” zadebiutowała na Sky Atlantic 13 kwietnia 2017 r. oraz w Showtime 16 kwietnia 2017 r. W Polsce serial był dostępny w ofercie HBO 3.

Historia miłosna osadzona na tle jednego z najbardziej wybuchowych politycznie okresów w historii Wielkiej Brytanii. Aktywna politycznie para (w tej roli Freida Pinto i Babou Ceesay) wystawia swój związek i wartości na próbę, kiedy uwalnia więźnia politycznego i tworzy radykalną komórkę podziemną w Londynie lat 70.

5. „W powietrzu” – Apple TV+ (2023-)

Głównym bohaterem serialu jest pasażer samolotu Sam Nelson (w tej roli Idris Elba), doświadczony negocjator biznesowy. Nic nie zapowiada tego, że zwyczajny lot zamieni się w walkę o przetrwanie, gdy samolot zostaje uprowadzony przez terrorystów. Sam decyduje się podjąć działania, aby uratować siebie i swoich współpasażerów, nawet jeśli może to dla wszystkich skończyć się tragicznie.

Akcja serialu skupia się na perspektywie kilku pasażerów oraz zespołu specjalistów ds. walki z terroryzmem i negocjatorów pracujących nad odbiciem uprowadzonego samolotu, z ekspertką Zahrą Gahfoor (w tej roli Archie Panjabi) na czele, a także ratowaniu zakładników. Sam ma zaledwie siedem godzin do wyczerpania zapasu paliwa i uratowania współpasażerów. Serial porównywany jest do „24 godzin”, ponieważ także dzieje się w czasie rzeczywistym.

Na zakończenie nie moglibyśmy pominąć pamiętnej roli epizodycznej w amerykańskim serialu „Biuro”, o którym więcej przeczytacie tutaj. Aktor zagrał Charlesa Minera, nowego szefa Michaela Scotta. Wystąpił w sześciu odcinkach sezonu piątego w 2009 roku. Jego rola do dzisiaj uznawana jest za jeden z lepszych występów gościnnych w historii „Biura”.

Dołącz do dyskusji: Serialowa droga Idrisa Elby. Co warto obejrzeć?

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bom
Ale, że murzyn bondem?
0 0
odpowiedź
User
Ya
Zero szacunku za promowanie arabskiego mundialu za kasę. Hańba na lata. Tak czy inaczej luther z jego udziałem wybitny przez 3,4 sezony, potem już rozmienianie się na drobne
0 0
odpowiedź