SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Darmowe pogrzeby emerytów” w SMS-ach promujących PiS. NASK: to dezinformacja

Na kilka dni przed wyborami wiele osób otrzymuje SMS-y i maile zachęcające do głosowania na PiS i obiecujące... darmowe pogrzeby dla emerytów. NASK ostrzega, że to dezinformatorzy podszywający się pod komitet wyborczy partii rządzącej. Zdaniem Niebezpiecznika.pl to jednak zwykły żart.

(fot. NASK)(fot. NASK)

„GlosujNaPiS!Przywrocilismy seniorom prawo do godnej starosci i zrobimy tez pogrzeby emerytow za darmo [pisownia oryginalna – red.]” - SMS-y o takiej treści pojawiły się w ostatnich dniach na telefonach wielu osób. Nadawca? „Info” lub numery telefonów.

CERT Polska ostrzega: To dezinformacja

W ostatnich dniach eksperci CERT Polska otrzymali informacje o trwających w cyberprzestrzeni działaniach dezinformacyjnych. Ostrzegają wyborców – ostatnie dni kampanii wyborczej są okresem szczególnego zagrożenia ze strony zewnętrznych podmiotów, którzy mogą chcieć wpłynąć na przebieg wyborów do Sejmu i Senatu.

Kampanie, które zostały zidentyfikowane przez ekspertów NASK polegają na rozsyłaniu przez dezinformatorów podszywających się pod Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość fałszywych wiadomości e-mail oraz SMS-ów zawierających nieprawdziwe propozycje programowe.

Do rozsyłania takich wiadomości wykorzystano m.in. niezabezpieczone domeny o nazwach podobnych do domen wykorzystywanych przez komitet wyborczy oraz bramki SMS służące do masowej wysyłki wiadomości.

NASK przypomina, że programy komitetów wyborczych znajdują się na ich oficjalnych stronach internetowych oraz na zweryfikowanych profilach w mediach społecznościach. Wiadomości wyborcze pochodzące od niezidentyfikowanych nadawców należy bezwzględnie sprawdzać.

Podano też przykładowe wiadomości, które były wykorzystane do przeprowadzenia ataku.

NASK prosi redakcje o odpowiedzialne podejście do sprawy i niepowielanie nieprawdziwych informacji, których celem jest wpłynięcie przez zagraniczne ośrodki na przebieg wyborów w Polsce.

Niebezpiecznik.pl: To zwykły spam

O sprawie napisał też serwis Niebezpiecznik.pl. Podkreślił, że odbiorcom wiadomości nic nie grozi - „to zwykły spam”.

Jak zaznaczono, wysyłka z nadpisu „Info” oznacza, że prawdopodobnie wykorzystano bramkę internetową (lub usługę API) do wysyłki. Zdaniem Niebezpiecznika wiadomości są zwykłym żartem.

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński zaprzeczył w rozmowie z serwisem, że to oficjalna akcja PiS.

Prezes PiS: chcemy, żeby seniorzy żyli długo i dobrze; rozsyłane SMS-y, to oszustwo

Chcemy, żeby seniorzy żyli długo i dobrze; rozsyłane SMS-y, to jest fejk, bezczelne oszustwo, to jest wyjątkowo wręcz podłe - powiedział w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Około południa rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek napisał na platformie X: "Uwaga! W ostatnich godzinach, wysyłane są masowo dezinformujące SMS-y, z którymi my jako PiS nie mamy nic wspólnego. Stop oszustwom i manipulacji".

Chodzi m.in. o cytowane w mediach SMS-y: "GlosujNaPiS! Przywróciliśmy seniorom prawo do godnej starości i zrobimy też pogrzeby emerytów za darmo".

Wiceprzewodniczący Polski2050 Michał Kobosko skomentował to na X: "PiS obiecuje w smsach, że doprowadzi do masowych pogrzebów emerytów. Strach się bać, co jeszcze wymyślą #TrumnaPlus".

"Uderz w stół, a nożyce się odezwą... Przestrzegamy przed manipulacjami i oszustwami. Prawo i Sprawiedliwość nie ma nic wspólnego z SMS-ową akcją dezinformacyjną" - odniósł się do wpisu Koboski Bochenek.

Prezes PiS podczas czwartkowego wystąpienia dla mediów w Sulejówku nawiązał do rozsyłanych SMS-ów. "Chcę jasno powiedzieć: to jest fejk, to jest oszustwo, bezczelne oszustwo. To jest wyjątkowo wręcz podłe. My chcemy, aby seniorzy żyli długo i dobrze" - podkreślił prezes PiS.

"To się wpisuje doskonale w ich stan świadomości, to są reprezentanci tej grupy, dla których szacunek dla ludzi starszych, chęć, by długo żyli, to jest coś zupełnie obcego. To wynika z najróżniejszych przesłanek społecznych. Z takiego świata się wywodzą" - mówił Kaczyński.

Dołącz do dyskusji: „Darmowe pogrzeby emerytów” w SMS-ach promujących PiS. NASK: to dezinformacja

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Art
"CERT Polska ostrzega: To dezinformacja"

Wiadomo, PiS doi Polaków za życia, a po śmierci radź sobie sam.
odpowiedź
User
gość
A skąd wiadomo że dezinformacja?
Jedynie wiadomo, że władze główne pis tego nie zleciły. A inni?
odpowiedź
User
Solomon Kane
Przecież to PO promuje eutanazję, zabieranie babciom dowodów, podwyższanie wieku emerytalnego, aborcję..
odpowiedź