SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

O prawie 25 proc. wzrosły średnie stawki polskich freelancerów

Najbardziej urosły zarobki freelancerów zajmujących się animacją, a zmalały specjalistów od programowania i tworzenia sklepów internetowych - wynika z raportu "Stawki freelancerów – w których branżach w I połowie 2023 r. wzrosły najbardziej?". Średni ich wzrost wyniósł prawie 25 procent.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

"Prezentowane kwoty jasno pokazują, że sytuacja gospodarcza oraz wzrost popularności współpracy z freelancerami wpływają na popyt i cenę za świadczone przez nich usługi" – skomentował prezes Useme Przemysław Głośny, cytowany w raporcie "Stawki freelancerów – w których branżach w I połowie 2023 r. wzrosły najbardziej?", opracowanych przez Useme.

Zastrzegł, że wysokość stawek freelancerów w dużej mierze uzależniona jest od charakteru konkretnej profesji, a specjaliści realizujący zlecenia w takich branżach jak copywriting, tłumaczenia social media czy SEO są w stanie podjąć miesięcznie więcej prac niż np. programiści.

Według raportu w I połowie 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem ub.r. najbardziej w górę poszły stawki specjalistów zajmujących się animacją. "W kategorii animacja możemy zaobserwować największą zmianę w wysokości średnich stawek za zlecenie. Wzrosły one aż o 95 proc. i w czerwcu 2023 r. wyniosły 3194 zł w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej" - wskazano. Z kolei wynagrodzenia wolnych strzelców zajmujących się wideo oraz fotografią poszły w górę odpowiednio o 40 proc. (2281 zł) i 37 proc. (2058 zł).

Z kolei niezależni specjaliści realizujący zlecenia w kategorii architektura – zarówno projekty aranżacji wnętrz, jak i rendery 3D przedmiotów oraz wizualizacje – mieli średnie stawki wyższe o 29 proc. (3348 zł). Zarobki grafików kształtowały się zaś na poziomie 1615 zł za zlecenie (wzrost o prawie 15 proc.).

Średnie stawki polskich freelancerów wzrosły o blisko 25 proc.

Z przedstawionych w raporcie danych wynika, że średnie stawki polskich freelancerów w ciągu roku wzrosły o blisko 25 proc.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w czołówce najpopularniejszych branż freelancingu jest copywriting, czyli pisanie tekstów na zamówienie. Stawki niezależnych specjalistów w tej kategorii, jak wskazano, wzrosły prawie o 25 proc. rdr, "choć średnia wartość zlecenia była najniższa wśród wszystkich branż i wyniosła 1159 zł". W przypadku tłumaczy wynagrodzenia zwiększyły się natomiast o 15 proc. i wynosiły średnio 1563 zł.

Jak podano, freelancerzy specjalizujący się w optymalizacji stron internetowych oraz social media (prowadzenie i moderacja profili w mediach społecznościowych czy realizowanie kampanii reklamowych) podnieśli stawki o 20 proc. rdr i mogli liczyć na średnie zarobki w wysokości prawie 1777 zł za zlecenie.

"Nierówności w branży IT freelancerzy świadczący usługi związane z szeroko rozumianym IT, czyli programiści, twórcy aplikacji mobilnych, platform e-commerce czy ci zajmujący się budowaniem stron, a także ich modernizacją oraz specjaliści realizujący pozostałe działania IT np. testujący oprogramowanie, to najbardziej zróżnicowana grupa, jeżeli chodzi o zmiany w wysokości stawek za zlecenia w okresie czerwiec 2022 – czerwiec 2023" - przekazano.

W tej kategorii największy, blisko 27-proc. wzrost odnotowali freelancerzy podejmujący zlecenia w kategorii "Inne usługi IT" - ich średnia stawka za zlecenie w czerwcu br. wyniosła 2463 zł. Specjaliści zajmujący się budowaniem i modernizacją stron internetowych zanotowali 20-proc. wzrost wynagrodzenia – 1876 zł. Z kolei najmniej swoje stawki podnieśli twórcy aplikacji mobilnych – blisko 2,5 proc. rdr, "mimo to, ich średnia stawka za zlecenie wyniosła aż 6048 zł".

W porównanie do czerwcem zeszłego roku stawki zmalały jedynie w kategorii programowanie oraz tworzenie sklepów internetowych - odpowiednio o 3 proc. (3181 zł) i 0,5 proc. (1684 zł).

"Średni wzrost wynagrodzeń freelancerów o 25 proc. rdr daje ciekawy kontrast w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Według danych GUS w czerwcu br. wzrosło ono o ponad połowę mniej, czyli 11,9 proc. rdr" – zwrócił uwagę Przemysław Głośny z Useme.

"Raport: Stawki freelancerów – w których branżach w I połowie 2023 roku wzrosły najbardziej?" został opracowany przez Useme.com na podstawie danych Index Useme z czerwca br. Useme to platforma dla freelancerów oraz zleceniodawców z siedzibą we Wrocławiu.

Dołącz do dyskusji: O prawie 25 proc. wzrosły średnie stawki polskich freelancerów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl