SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unilever daje rodzicom specjalne urlopy i elastyczny czas pracy

Koncern Unilever Polska, do którego należą takie marki, jak m.in. Ben&Jerry's, Dove, Axe wprowadza dodatkowy urlop rodzinny, kilka form dodatkowego czasu wolnego oraz elastyczny wymiar pracy dla rodziców.

fot. Shutterstock.comArticle

Od stycznia pracownicy Unilever w Polsce mogą korzystać z dodatkowego urlopu rodzinnego. Spółka wprowadza kilka form dodatkowego czasu wolnego, by wspierać rodziców. Za ten okres przysługuje pełne wynagrodzenie, podobnie jak za urlop wypoczynkowy. Pracownicy wracający po dłuższej nieobecności związanej z wychowywaniem dziecka mogą również przejściowo pracować w elastycznym wymiarze pracy.

Firma uruchomiła też nowe formy dni wolnych związane z określoną sytuacją osobistą. Są to: dodatkowy urlop partnerski, dodatkowy urlop wychowawczy dla rodziców adopcyjnych, wsparcie po poronieniu i stopniowy powrót do pracy.

Dodatkowe urlopy

Zaoferowanie nowych form urlopu to efekt wielomiesięcznych badań wewnętrznych i rozmów z pracownikami. Punktem wyjścia były cykliczne ankiety pracownicze. Ich rezultat, wynikający po części z wyjątkowej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19, kolejnymi lockdown’ami i wprowadzeniem pracy hybrydowej, był impulsem dla firmy do pogłębienia tematu i zadania kolejnych pytań. Nowy, anonimowy kwestionariusz, był o wiele bardziej rozbudowany. Zawierał 25 pytań, z czego około połowy stanowiły pytania otwarte.

- Poziom zwrotu wypełnionych ankiet sięgał 70 proc. - komentuje Sara Ślubowska-Świercz, dyrektor ds. HR dla Polski i krajów bałtyckich w Unilever. – Dostaliśmy 300 ankiet, które zawierały niekiedy bardzo obszerne odpowiedzi. Pracownicy bardzo chętnie dzielili się z nami informacjami ze swojego życia osobistego, problemami, które utrudniały im godzenie życia zawodowego z prywatnym. Na pierwszy plan wysuwały się sytuacje związane z pojawieniem się dziecka w rodzinie i planowaniem potomstwa. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu bliżej, dla osiągnięcia pełniejszego obrazu. Kolejnym etapem były indywidualne, pogłębione wywiady, przeprowadzone przez zespół HR z chętnymi pracownikami.

W efekcie Unilever przeprowadził bardzo rzadkie w skali Polski badanie satysfakcji swoich pracowników, które pozwoliło zidentyfikować kluczowe obszary utrudniające godzenie ról zawodowych i prywatnych. Na podstawie kwestionariuszy i wywiadów została stworzona mapa najczęściej powtarzających się wyzwań, a następnie – oferta nowych urlopów specjalnych. W każdym przypadku wynagrodzenie za okres nieobecności jest pełnopłatne, podobnie jak zwykły urlop wypoczynkowy przewidziany w Kodeksie Pracy.

Urlop partnerski i wychowawczy

Dodatkowy urlop partnerski w wymiarze 14 dni dla pracownika, którego życiowy partner urodził lub przysposobił dziecko - dedykowany jest młodym ojcom, którzy obecnie zgodnie z Kodeksem Pracy mają do dyspozycji 7 dni płatnego urlopu tacierzyńskiego.

Dodatkowy urlop wychowawczy dla rodziców adopcyjnych w wymiarze 12 tygodni należy się pracownikom, którzy przysposobili dziecko powyżej 7. roku życia (lub w specjalnych przypadkach powyżej 10. roku życia – art. 183 Kodeksu Pracy). W przypadku adopcji dziecka do 7. roku życia (lub w specjalnych przypadkach do 10. roku życia) zastosowanie mają przepisy Kodeksu Pracy.

Wsparcie po poronieniu w wymiarze 4 tygodni to dodatkowy urlop zdrowotny w przypadku poronienia, do którego doszło pomiędzy 12. a 22. tygodniem ciąży. W przypadku poronienia po 22. tygodniu ciąży zastosowanie mają przepisy Kodeksu Pracy.

Z kolei stopniowy powrót do pracy to rozwiązanie, z którego mogą korzystać opiekunowie dzieci wracający po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym, w wymiarze do 20 godzin tygodniowo. Pracownik może korzystać z niego przez 30 dni kalendarzowych w ciągu 3 miesięcy od powrotu do pracy. Może być ono wykorzystane jednorazowo na każde dziecko nie starsze niż 36 miesięcy, urodzone w trakcie pracy rodzica w Unilever.

Dołącz do dyskusji: Unilever daje rodzicom specjalne urlopy i elastyczny czas pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl