SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W „Wiadomościach” sprostowanie nieprawdy o dziennikarzu TVN. To wykonanie wyroku sprzed 3 lat

W sobotnich „Wiadomościach” TVP wyemitowano sprostowanie przesłane przez Bertolda Kittela, dziennikarza „Superwizjera” TVN. Chodzi o nieprawdziwą informację o nim w materiale autorstwa Bartłomieja Graczaka z października 2018 roku.

Bertold Kittel, fot. TVNArticle

Sprostowanie podpisane przez Bertolda Kittla odczytała prowadząca Edyta Lewandowska na koniec sobotniego wydania „Wiadomości”.

- Nieprawdą jest, że Bertold Kittel, dziennikarz TVN i autor reportażu „Układ radomski” od kilkunastu lat zna prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Ja, redaktor Bertold Kittel nigdy nie byłem i nie jestem znajomym prezydenta Radosława Witkowskiego. Podpisał Bertold Kittel - brzmi sprostowanie.

Jego publikacja jest wykonaniem prawomocnego wyroku sądowego sprzed trzech lat.

Pod koniec września 2018 roku w „Superwizjerze” TVN wyemitowano reportaż Bertolda Kittla o tzw. układzie radomskim. Dziennikarze opisał powiązania kilku polityków PiS z miejscowym biznesmenem z branży budowlanej i to, że firmy należące do nich i członków ich rodzin mają nieruchomości na terenie, przez który przebiega nowy wariant planowanej trasy S12.

W „Wiadomościach” i TVP Info skupiano się wtedy na innej sprawie określanej jako układ radomski. Twierdzono, że tworzą go tajni współpracownicy SB i ludzie z prokuratorskimi zarzutami, którym bezkarność miał zapewniać jeden z najważniejszych polityków PSL. Informacja, jakoby Bertold Kittel od kilkunastu lat znał Radosława Witkowskiego, pojawiła się materiale Bartłomieja Graczaka wyemitowanym 2 października 2018 roku.

Kittel podkreślił, że przed realizacją o układzie radomskim nie widział się nigdy z Radosławem Witkowskim, a nikt z redakcji „Wiadomości” nie skontaktował się z nim, żeby potwierdzić informację co do rzekomej znajomości z tym politykiem.

Dziennikarz „Superwizjera” pozwał w tej sprawie Telewizję Polską także za naruszenie dóbr osobistych. W prawomocnym orzeczeniu sąd nakazał nadawcy zamieszczenie przeprosin podkreślających, że nieprawdziwa informacja o znajomości Kittla z prezydenta Radomia „godzi w dobre imię i podważa wiarygodność zawodową Bertolda Kittla, a także naraża go na utratę zaufania niezbędnego dla wykonywania zawodu dziennikarza”.

Przeprosiny został wyemitowane przed głównym wydaniem „Wiadomości” na początku marca ub.r. Wyjątkowo zaczęło się ono nie o godz. 19:30, tylko parę minut wcześniej.

TVP przegrała też z Moniką Olejnik

Niedawno TVP przegrała proces sądowy dotyczący innej relacji Bartłomieja Graczaka – reportażu z lutego 2018 roku o podejrzanych okolicznościach reprywatyzacji kamienic w Warszawie, w których mieszkania kupili później m.in. Edward Miszczak i Monika Olejnik z TVN.

W pierwszej instancji nakazano nadawcy przeproszenie Moniki Olejnik po głównym wydaniu „Wiadomości” i w TVP Info oraz zapłatę po 25 tys. złotych na Caritas i Fundację TVN. - Sąd potwierdził, ze wszystkie te sugestie wobec mnie były nieprawdziwe i nieuprawnione. Wskazał, ze nabycie mieszkania było w pełni uczciwe, bez wad prawnych i nie miało żadnego związku z tym, co przypisywała mi Telewizja publiczna. Sąd podkreślił też, że dziennikarze naruszyli standardy pracy dziennikarskiej - opisała dziennikarka TVN.

TVP zapowiedziała, że odwoła się od tego orzeczenia.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lipcu br. głównie wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 1,98 mln osób, z czego 1,43 mln w TVP1, a 545,5 tys. w TVP Info. Program miał o 146 tys. widzów mniej niż „Fakty” TVN.

Telewizja Polska jest zdecydowanie najmniej wiarygodną z czołowych marek medialnych w Polsce. W sondażu na potrzeby tegorocznego raportu Reuters Institute zaufanie wobec niej wyraziło tylko 24 proc. respondentów (mniej niż w przypadku „Gazety Polskiej”, „Super Expressu” i „Faktu”), a nieufność - aż 49 proc.

Dołącz do dyskusji: W „Wiadomościach” sprostowanie nieprawdy o dziennikarzu TVN. To wykonanie wyroku sprzed 3 lat

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl