SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wirtualna Polska ma co najmniej 600 mln zł na przejęcia

Wirtualna Polska, która w styczniu 2024 roku kupiła portal Wirtualne Media, chce w bieżącym roku przeprowadzić kolejne akwizycje, zarówno na rynku medialnym, jak i turystycznym - poinformował w wywiadzie dla PAP Biznes prezes WP Holding Jacek Świderski. Dodał, że grupa ma co najmniej 600 mln zł na przejęcia.

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

"W Wirtualnej Polsce Holding lubimy rozwój poprzez akwizycje, mamy to w swoim DNA. Lubimy przejęcia z wielu powodów, one przyspieszają i katalizują rozwój, motywują nas do nadzwyczajnego wysiłku. Jest to też sposób pozyskiwania talentów do organizacji. W turystyce rozglądamy się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, bo tu jest szansa na większą akwizycję. W Chorwacji mamy już biznes tak, że dołożenie do tego Bułgarii, Czarnogóry, czy Grecji jako popularnej destynacji byłoby zasadne. Patrzymy też na Europę Zachodnią. W mediach też jesteśmy oczywiście cały czas zainteresowani przejęciami, ale tylko w Polsce, o czym świadczy, chociażby ostatni zakup portalu Wirtualne Media. Zakładamy, że kupimy coś jeszcze w tym roku, zarówno na rynku medialnym, jak i turystycznym" - powiedział Świderski.

"Nasze zadłużenie, czyli dług netto/EBITDA to 1x. Moglibyśmy teoretycznie zwiększyć je do 2,5x, czyli w zależności od poziomu EBITDA przejmowanego podmiotu, mówimy o co najmniej 600 mln zł na akwizycje" - dodał.

Prezes poinformował, że WP jest spółką, która regularnie wypłaca dywidendę.

CZYTAJ TEŻ: Wirtualna Polska nie dopłaci za wydawcę Jastrząbpost.pl. Odwiedzalność poniżej celów

Wirtualna Polska kupiła w styczniu 2024 roku portal Wirtualne Media. Po przejęciu portal będzie funkcjonować jako osobna spółka, niezależna od części mediowej WP.

Pod koniec lipca 2023 Wirtualna Polska Media oraz Stacja Służew, spółki z grupy WP Holding, sfinalizowały transakcję nabycia akcji oraz warrantów subskrypcyjnych spółki Audioteka. Wartość transakcji sięga 74,64 mln zł. W wyniku transakcji WP Holding poprzez podmioty zależne będzie posiadać, razem z akcjami nabytymi wcześniej, akcje stanowiące łącznie 100 proc. kapitału zakładowego Audioteki.

We wrześniu 2022 roku Camellia Investments Kft, spółka z grupy Wirtualna Polska Holding poinformowała o zawarciu umowy kupna Szallas Group. Szallas obsługuje portale turystyczne umożliwiające rezerwację noclegów na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji. Wartość transakcji to 72 mln euro, powiększona o gotówkę netto w spółce w szacowanej wysokości ok. 10 mln euro na dzień zamknięcia transakcji, co oznacza łącznie kwotę 82 mln euro.

W październiku 2022 roku spółka zależna Wirtualnej Polski Holding podpisała przedwstępną warunkową umowę nabycia udziałów, stanowiących ok. 44,5 proc. kapitału zakładowego w spółce Selsey za 32,9 mln zł. Selsey to sklep e-commerce, oferuje meble, wyposażenie wnętrz, dekoracje i akcesoria ogrodowe.

We wrześniu 2022 roku Komputronik zawarł z Wirtualną Polską Media umowę sprzedaży wszystkich posiadanych udziałów w spółce Benchmark, stanowiących 80 proc. jej kapitału zakładowego. Cena sprzedaży udziałów przez Komputronik została ustalona na ok. 11,3 mln zł. Łączna cena za 100 proc. udziałów w spółce Benchmark wynosi 14,1 mln zł.

Wirtualna Polska to holding technologiczny, prowadzi działalność mediową, reklamową oraz e-commerce. Spółka wypłaciła 2,5 zł dywidendy na akcję za 2022 rok.

W trzecim kwartale ub.r. Wirtualna Polska Holding przy wzroście przychodów o prawie 50 proc. do 405,29 mln zł zwiększyła zysk netto z 50,76 do 71,7 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska ma co najmniej 600 mln zł na przejęcia

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AnNi
Soros kasę dorzucił za wierną służbę dla niego? WP jest uważana za najbardziej reżimowy portal służący z oddaniem władzy Tuska, który cały czas atakuje agresywnie opozycję. A domaganie się więzienia dla posłów opozycji przez zatrudnionego tam redaktora to istne kuriozum lizusostwa.
16 20
odpowiedź
User
watart
Soros kasę dorzucił za wierną służbę dla niego? WP jest uważana za najbardziej reżimowy portal służący .


Choć WP to medialny dyskont, to jednak teorie spiskowe to o trzy mosty za dalego.
17 5
odpowiedź
User
walter
szkoda gadać
7 2
odpowiedź