SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rok wojny w Ukrainie: 64 mln publikacji w mediach i social mediach

W piątek 24 lutego mija dokładnie rok od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W tym czasie, zarówno w mediach tradycyjnych, jak i w przestrzeni mediów społecznościowych, opublikowano w Polsce ponad 64 mln publikacji – wynika z analizy PSMM Monitoring & More, która przygotowała raport podsumowujący rok wojny w Ukrainie w przestrzeni medialnej.

PSMM Monitoring & More przeanalizował dane za okres od 24 lutego 2022 roku do 19 lutego 2023 roku, na podstawie których opracowano raport podsumowujący szeroki przekaz w mediach na temat wojny w Ukrainie. Dane zebrano z ponad 1000 tytułów prasowych, 5 mln polskojęzycznych portali internetowych, mediów społecznościowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych.

W okresie objętym analizą w mediach tradycyjnych pojawiło się ponad 8,4 mln publikacji. Z kolei w mediach społecznościowych dyskusja wygenerowała łącznie prawie 54 mln postów i komentarzy.
 


Wojna a media tradycyjne

W lutym 2022 roku udział artykułów na temat wojny w Ukrainie na tle wszystkich publikacji wyniósł 35,4 proc. – jest to czas, kiedy rozpoczęła się inwazja na naszych wschodnich sąsiadów. Później zainteresowanie mediów, choć wciąż na wysokim poziomie, malało z miesiąca na miesiąc.

Ponowny delikatny wzrost odnotowano we wrześniu, kiedy miały miejsce przełomowe zwycięstwa Ukraińców. Przynosząca zdumiewające sukcesy kontrofensywa wpłynęła na zmianę układu sił w tej wojnie – rosyjska armia została zepchnięta do defensywy, a ukraińska wyzwoliła znaczący obszar okupowanych dotąd terenów, odbijając tym samym dziesiątki miejscowości, w tym kilka znaczących miast” – tłumaczy Tomasz Lubieniecki, kierownik działu raportów medialnych PSMM Monitoring &More.

Najwięcej publikacji w mediach tradycyjnych ukazało się w internecie (82 proc.). W pierwszej trójce najaktywniejszych serwisów internetowych znalazły się: wnp.pl, wiadomości.onet.pl. oraz rp.pl. Udział publikacji na temat wojny w Ukrainie w radiu, prasie oraz telewizji był znacznie niższy i stanowił kolejno 10 proc., 5 proc. i 3 proc. Najwięcej audycji radiowych opublikowało Polskie Radio 24, z kolei najaktywniejszym medium w segmencie prasy i telewizji były: "Rzeczpospolita" oraz TVP Info.

Aspekt wojny w mediach społecznościowych

Najpopularniejszym miejscem dyskusji na temat wojny w Ukrainie były Facebook (47 proc.) oraz Twitter (40 proc.). Ponad 1,5 mln aktywności odnotowano na YouTube. Na portalu wykop.pl ukazało się z kolei 2,8 mln wzmianek.

Do najbardziej angażujących profili na Facebooku zaliczymy: SokzBuraka (2 705 847 interakcji), FAKT24.pl (2 593 275) oraz Onet Wiadomości (2 540 086). Z kolei na Twitterze najwięcej treści w temacie wojny pojawiło się na profilach: Radosław Sikorski MEP (733 956 interakcji), Tomasz Lis (577 285) oraz Kancelaria Prezydenta (520 320).

 

Dołącz do dyskusji: Rok wojny w Ukrainie: 64 mln publikacji w mediach i social mediach

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romek
było trzeba wcześniej myśleć a nie putin siedział 8 lat siedział spokojnie na krymie i Ukraincy na czele z wolnym swiatem jakośc się nie interesowali , przepraszam interesowali się około roku a przez następne lata temat ucichł i nawet ukraińcy jakoś głośno nie krzyczeli , skoro putin siedzi 9 rok na ukrainie to go tak łatwo nie wykopią , no chyba że zrobią z@m@ch
0 0
odpowiedź
User
A
A ile było publikacji gdy USA napadły na Irak czy Afganistan. Reszty nie będę pisał bo napewno skasuja.
0 0
odpowiedź
User
Stan
Jako początek rzeźi wolynskiej przyjmuje się datę 09,02.1943 gdy ukraincy zabili 172 polakow we wsi Porosl. Ostatnio Zelenski w tym czasie w Rzeszowie wydawał rozkazy i żądania Dudzie. Zapewne komentarz zostanie skasowany, jak zwykle gdy przypomina się miłość ukraincow do Polski.
0 0
odpowiedź