SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Netflix, Disney+, HBO Max, Canal+ i Viaplay także poza Polską. Jak skorzystać na wakacjach?

Podczas wakacji w kraju Unii Europejskiej można korzystać z treści wideo na żądanie i kanałów telewizyjnych, dostępnych w serwisach streamingowych, które wykupujemy. Nie zawsze jednak łatwo zainstalujemy pożądaną aplikację na telewizorze wynajmowanego pokoju. W przypadku wyjazdu poza UE, lepiej wcześniej pobrać pożądane treści.

Aplikacje na telewizorze z Android TV Aplikacje na telewizorze z Android TV

Prawo do korzystania ze streamingu poza granicami gwarantuje nam Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie zapewnienia możliwości transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści.

Przepisy obowiązują od 1 kwietnia 2018 roku we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Są wśród nich popularne kierunki wakacyjne, takie jak Chorwacja, Cypr, Francja, Grecja, Malta, Hiszpania, Portugalia i Włochy. W skład wspólnoty wchodzą też: Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Niemcy, Austria, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Irlandia i Słowenia.

 - W celu zapewnienia możliwości transgranicznego przenoszenia usług online w zakresie treści należy wprowadzić wymóg, by dostawcy usług online w zakresie treści objęci zakresem niniejszego rozporządzenia umożliwiali abonentom korzystanie z takich usług w państwie członkowskim, w którym są oni czasowo obecni, w taki sam sposób, w jaki odbywa się to w państwie członkowskim ich zamieszkania. Abonenci powinni mieć dostęp do usług online w zakresie treści oferujących te same treści, w tym samym zakresie i na tej samej liczbie urządzeń oraz dla tej samej liczby użytkowników i z tym samym zakresem funkcjonalności co w państwie członkowskim ich zamieszkania. Istotne jest, aby wymóg świadczenia transgranicznego przenoszenia usług online w zakresie treści był obowiązkowy, zatem strony nie powinny mieć możliwości jego wyłączenia, odstąpienia od niego lub zmiany jego skutków. Wszelkie działania dostawcy, które uniemożliwiałyby abonentom dostęp do usług lub korzystanie z nich podczas czasowej obecności w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie ich zamieszkania, na przykład ograniczenie funkcjonalności usługi lub jakości jej świadczenia, powinny być traktowane jako obchodzenie obowiązku świadczenia transgranicznego przenoszenia usług online w zakresie treści, a zatem byłyby sprzeczne z niniejszym rozporządzeniem - można przeczytać w dokumencie.

Polski katalog Netfliksa tylko przez „określony czas”

Netflix informuje, że tylko przez jakiś czas można korzystać z jego pełnej oferty poza granicami. Nie zdradza jak długo. W ostatnich latach wiele osób używało usług VPN, żeby wykupić platformę w Turcji czy Argentynie i płacić za pakiet 4K blisko 20 zł miesięcznie.  Używanie VPN zmienia dostępność treści.

Różnice w tytułach dostępnych na danych terytoriach wynikają z licencji, najczęściej obejmujących konkretne rynki. Netflix to jednak globalny gracz i nawet poza kontynentem można korzystać z jego biblioteki. - Jeśli podróżujesz poza Unię Europejską, dostępne mogą być inne tytuły. W przypadku krajów unijnych przez określony czas zapewniamy Ci dostęp do takiego samego katalogu, jaki znasz ze swojego kraju. Tytuły z sekcji Moja lista i Oglądaj dalej mogą być niedostępne - wyjaśnia najpopularniejszy serwis streamingowy świata.

Platforma nadmienia, że tytuły pobrane wcześniej na telefon, tablet lub komputer mogą być niedostępne w danym kraju. Zmieni się również klasyfikacja wiekowa danych treści, aby dostosować się do wymagań konkretnego państwa.

Ostatnio Netflix zaczął walkę ze współdzieleniem kont. Platforma zapewnia, że będzie można korzystać z jej usług w hotelowym pokoju. Poradnik w odniesieniu do polskiego rynku jednak nie działa. - Przepraszamy, te informacje nie są dostępne dla następującego kraju: Polska – można przeczytać w Centrum pomocy serwisu.

W USA Disney+ bez katalogu Star

Globalny charakter ma także Disney+. Polski użytkownik wyjeżdżając do innego kraju UE „widzi” w aplikacji treści dostępne dla Polski czy dla konkretnego kraju UE (będą to treści dostępne dla tego kraju, w którym przebywa). Jeśli wyjedzie do Francji czy Włoch, to będzie widział tytuły dostępne we Francji czy Włoszech. Natomiast jeśli wyjedzie poza UE, np. do Stanów Zjednoczonych, będzie miał amerykański Disney+ (czyli bez treści Star).

W USA wiele produkcji z tego katalogu jest oferowanych w serwisie Hulu, którego Disney jest udziałowcem. Aby mieć pewność, że obejrzymy daną produkcję, można skorzystać z funkcji download i ściągnąć konkretny serial lub film na swoje urządzenie. Disney+ powinien działać na wszystkich urządzeniach, a więc także na telewizorach hotelowych. Serwis kojarzony z „Myszką Miki” nie prowadzi walki z użytkownikami, którzy na niewielką skalę dzielą się hasłami.

Amazon Prime Video przypomina: Wielka Brytania poza UE

W przeciwieństwie do Netfliksa, użytkownicy Amazon Prime Video mogą bez ograniczeń oglądać pobrane wcześniej treści. Powinniśmy z nich skorzystać więc także w Turcji, Tunezji czy Egipcie, które są poza UE. - Poza granicami kraju zamieszkania oferta tytułów, które można odtwarzać w usłudze Prime Video, może ulec zmianie. Jeśli masz zgodne urządzenie, możesz pobrać tytuły przed podróżą, aby oglądać je w trybie offline w dowolnym miejscu na świecie - zapewnia platforma.

Dalej serwis tłumaczy, że dostosował się do unijnych serwisów. - Mieszkańcy Unii Europejskiej podczas podróży po Unii Europejskiej mają dostęp do tych samych tytułów, które są dostępne do odtwarzania w kraju zamieszkania. Podczas podróży poza Unią Europejską mieszkańcy Unii Europejskiej mają dostęp do odtwarzania i pobierania seriali i filmów Amazon Originals. Ponieważ Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, klienci z Unii Europejskiej podróżujący do Wielkiej Brytanii nie będą mieli dostępu do takich samych tytułów jak podczas korzystania z usługi Prime Video na terytorium kraju zamieszkania - wyjaśnia Prime Video.

HBO Max zachęca do pobierania treści

Na wakacjach można też skorzystać z oferty platformy Warner Bros. Discovery. - Jeśli podróżujesz do innego kraju lub regionu poza EOG, w którym dostępna jest usługa HBO Max, oferta programów i filmów do oglądania może ulec zmianie. Twój kraj podstawowy to kraj, w którym zostało zarejestrowane konto HBO Max. W przypadku podróży do kraju na terenie EOG oferta programów i filmów pozostaje taka sama, jak w Twoim kraju podstawowym. Będziesz mieć możliwość odtwarzania programów i filmów pobranych wcześniej na telefon lub tablet - zachęca HBO Max. W skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego poza krajami UE wchodzą też Islandia, Norwegia i Liechtenstein.

Możliwe jest pobranie do 30 filmów i programów. Co się stanie w przypadku podróży do kraju poza EOG, gdzie nie ma HBO Max? - Otrzymasz komunikat, że HBO Max nie jest dostępne, a korzystanie z serwisu i dostęp do konta nie będą możliwe. Będziesz jednak mieć możliwość odtwarzania pobranych wcześniej programów i filmów (wymaga to wcześniejszego zalogowania) - wyjaśnia platforma.

Viaplay bez ograniczeń w UE i Norwegii

Biuro prasowe skandynawskiej platformy zapewnia Wirtualnemedia.pl, że także jej użytkownicy mogą korzystać bez przeszkód z transmisji na żywo i produkcji rozrywkowych. - Viaplay zapewnia polskim subskrybentom dostęp do szerokiego wachlarza treści rozrywkowych i transmisji sportowych, spełniając jednocześnie wymagania transgranicznej dostępności treści online. Dzięki temu polscy użytkownicy mają możliwość korzystania z Viaplay w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii na takich samych zasadach jak w Polsce. Dotyczy to bogatej oferty filmów, seriali, treści dla dzieci oraz transmisji wydarzeń sportowych. Z platformy streamingowej Viaplay można korzystać za pośrednictwem takich urządzeń, jak telefony komórkowe, tablety, komputery, smart TV oraz konsole do gier - informuje Viaplay.

Na innych rynkach oferta programowa może być uszczuplona. - Warto pamiętać, że poza wymienionymi wyżej krajami dostęp do Viaplay może być ograniczony ze względu na prawa autorskie oraz licencje treści. Osoby, które w okresie wakacyjnym wybierają się poza terytorium krajów Unii Europejskiej czy Norwegii, ale mimo to chcą korzystać z unikalnej oferty Viaplay, zachęcamy do pobrania interesujących je treści przed wyjazdem. W ten sposób zachowają możliwość korzystania z funkcji odtwarzania treści pochodzących z platformy Viaplay w trybie offline na urządzeniach przenośnych, takich jak tablet czy telefon komórkowy – tłumaczy biuro prasowe Viaplay.

SkyShowtime w EOG działa do 37 dni

Uruchomiony na polskim rynku w lutym SkyShowtime, podobnie jak Netflix, ogranicza czasowo możliwość korzystania z pełnej oferty. - Możesz oglądać SkyShowtime w innym kraju UE/EOG przez maksymalnie 37 dni. Podczas oglądania SkyShowtime poza krajem, w którym dokonano rejestracji lub podczas podróży, możesz doświadczyć zmian w dostępności do niektórych programów lub filmów - wyjaśnia serwis SVoD.

Również w przypadku najmłodszej platformy, możliwe jest pobranie treści na smartfon, tablet czy komputer. - Zabierz SkyShowtime ze sobą, gdziekolwiek jesteś na terenie UE/EOG; pobierz aplikację SkyShowtime i oglądaj swoje ulubione treści w trybie offline i w podróży - proponuje firma.

Aby oglądać Canal+ online i Playera, konieczne potwierdzenie

Kanały linearne i treści VOD z Canal+ online również obejrzymy poza krajem. - Subskrybenci Canal+ online mogą korzystać z tych samych treści na terenie całej UE, oczywiście po wymaganej prawem pozytywnej weryfikacji rezydencji – tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska.

Podobne zasady obowiązują w przypadku Playera. - Jesteś tymczasowo za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej lub w Norwegii, Islandii lub Liechtensteinie? Może wybierasz się w podróż w najbliższym czasie?  Teraz możesz korzystać z płatnych pakietów zakupionych w Polsce i oglądać swoje ulubione programy w całej Unii Europejskiej. Aby było to możliwe, poprosimy Cię o potwierdzenie, że na stałe mieszkasz w Polsce. Jeżeli zakupu pakietu dokonasz polskim środkiem płatniczym, weryfikacja nastąpi automatycznie – od razu będziesz mógł skorzystać z pakietu na terenie całej Unii Europejskiej. Status swojej weryfikacji możesz zawsze sprawdzić w historii zakupów. Jeśli Twoje miejsce zamieszkania nie zostało zweryfikowane automatycznie, a chciałbyś skorzystać z usług na terenie UE, zgłoś się do nas przez specjalny formularz. Zostaniesz tam poproszony o przesłanie dodatkowych dokumentów - wyjaśnia platforma Warner Bros. Discovery. Do weryfikacji może służyć dowód osobisty, rachunek za abonament RTV, umowa z dostawcą internetu lub telefonii.

TVP VOD dostępna dla płacących za subskrypcję lub abonament

Stałego pobytu w Polsce i zalogowania wymaga też serwis TVP VOD, który niedawno wprowadził do oferty kanały linearne. Problemu z dostępem do serwisu nie powinni mieć użytkownicy, którzy zdecydowali się na płatną subskrypcję. - Ze względów licencyjnych niektóre treści są dostępne tylko dla użytkowników na terytorium Polski.  Zgodnie z artykułem 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2017/1128 z dnia 14 czerwca 2017r. w sprawie transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści świadczonej za odpłatnością w formie pieniężnej korzystanie z wykupionego pakietu SVOD poza Polską jest możliwe tylko dla zalogowanego użytkownika mającego stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski i przebywającego tymczasowo na terytorium innego państwa należącego do Europejskiej Strefy Gospodarczej – wyjaśnia Telewizja Polska.

Podobne zasady dotyczą osób opłacających abonament radiowo-telewizyjny. - Korzystanie z treści pakietu ABO poza Polską jest możliwe po zweryfikowaniu opłacanego abonamentu RTV dla zalogowanego użytkownika przebywającego tymczasowo na terytorium innego państwa należącego do Europejskiej Strefy Gospodarczej – można przeczytać na stronie serwisu streamingowego nadawcy publicznego.

Specjalny pakiet dla osób spoza Polski w Polsat Box Go

Także z Polsat Box Go można skorzystać na zagranicznych wakacjach. - Mieszkający w Polsce użytkownicy Polsat Box Go podczas tymczasowego pobytu w innych krajach Unii Europejskiej mogą korzystać z posiadanych pakietów w takim samym zakresie, na tej samej liczbie urządzeń oraz z identycznymi funkcjami jak w Polsce - wyjaśnia Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

Firma chwali się też pakietem, który może być atrakcyjny dla Polonii, rozsianej po całym świecie. - Dla klientów z zagranicy, także spoza UE, Polsat Box Go oferuje pakiet Polsat Box Go Polonia z wybranymi treściami oraz kanałami linearnymi, których zakres może się różnić w zależności od terytorium z uwagi na prawa - dodaje Zomer.
 
Problem z telewizorami Smart TV

Choć na smartfonach, tabletach i komputerach nie powinny występować problemy z dostępem do subskrypcji streamingowych, to nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja telewizorów do Smart TV czy przystawek obecnych w hotelach czy wynajmowanych mieszkaniach. Na przykład w sklepie Google Play w Android TV nie wyświetlają się aplikacje niedostępne w danych krajach. W Polsce bez trudu nie można więc pobrać Paramount+, bo w naszym kraju ta platforma nie działa. We Francji zamiast Canal+ online znajdziemy „bliźniaczy” MyCanal. W tym kraju, Niemczech i Wielkiej Brytanii, HBO Max nie działa.

W takiej sytuacji możemy spakować do walizki niewielką przystawkę do streamingu. Jeśli takowej nie mamy, to musimy zadowolić się oglądaniem na urządzeniu mobilnym albo skorzystać z usługi VPN. Dzięki niej nawet wiele tysięcy kilometrów od domu, system będzie odbierał nas jako użytkownika z Polski i pozwoli pobrać oraz zainstalować pożądane aplikacje. O ile nasz telewizor na wyjeździe pozwala w ogóle korzystać streamingu. W tańszych obiektach to często starsze sprzęty. Wtedy musimy zadowolić się „hotelową kablówką”. Często nie ma w niej ani jednego polskiego kanału lub są niekodowane stacje z satelity, takie jak TVP Polonia, TVP Info, TV Trwam czy Polonia 1.

Dołącz do dyskusji: Netflix, Disney+, HBO Max, Canal+ i Viaplay także poza Polską. Jak skorzystać na wakacjach?

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wacekkkkkkk
Podziwiam ludzi,którzy jadą na zagraniczne wakacje oglądać filmy. Ja będąc przez tydzień nad Bałtykiem ledwo finał ligi Mistrzów obejrzałem i to nie cały.
16 4
odpowiedź
User
Jan
W teorii chodzi o tych co przebywają na wakacjach a w praktyce większość osób mieszkających poza Polską może korzystać z tego przepisu.
10 4
odpowiedź