SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Norwegia przechodzi na radio cyfrowe, w Polsce radiowa cyfryzacja kuleje

Zgodnie z zapowiedziami Norwegia jako pierwszy kraj na świecie przeszła na cyfrowy sposób nadawania audycji radiowych. Decyzja dotyczy na razie jedynie rozgłośni obejmujących zasięgiem całe terytorium Norwegii, lokalne stacje do 2022 roku będą mogły nadawać korzystając z sygnału FM.

Dołącz do dyskusji: Norwegia przechodzi na radio cyfrowe, w Polsce radiowa cyfryzacja kuleje

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M/V/O
Alternatywne fakty redaktorów wirtualnemedia.pl:
Dzięki temu Norwegia stanie się pierwszym państwem na świecie które przejdzie na cyfrowy przekaz radiowy.

Głupota, komercyjne rozgłośnie lokalne mogą nadal nadawać w całej Norwegii na UKF-ie aż do 2022 r., jedynym wyjątkiem jest stolica. Tam, gdzie nie wyłączono rozgłośnie lokalne, zyskują one słuchaczy, szczególnie tych którzy nie zmienili odbiornik samochodowy na DAB+.

Norwegia będzie pierwszym krajem przechodzącym na format cyfrowy, ale nie jedynym. Pomysł ten rozważa także kilka innych państw, m.in. Dania, Szwecja, Szwajcaria czy Korea Południowa.


Szwecja rozdała właśnie koncesje na nowe sieci UKF, nadawcy komercyjni dostali więcej częstotliwości i zliberalizowano ustawę medialną umożliwiając tworzenie większych sieci. DAB wprawdzie nie wyłączono, ale nie ma planów na rozbudowę sieci.

Norwegów opowiada się za całkowitą cyfryzacją radia, a niechęć wobec nowej technologii budzi głównie konieczność zakupu odbiorników w cenach od ok. 100 do ponad 200 dol.


Znowu straszenie cenami odbiorników, najtańszy odbiornik DAB+ w norweskiej wyszukiwarce cen kosztuje 120 zł nie dolarów!

Thor Gjermund Eriksen i szef NRK nie jest szczęśliwy z decyzją parlamentu. Pokrycie kraju musiało osiągnąć 99,95 % powierzchni i nadawcy komercyjni musieli brać udział w cyfryzacji, cele zostały osiągnięte.

Jon Branæs, z NRK twierdzi że na UKF-ie można było odbierać w całej Norwegii tylko 3 programy, obecnie jest ich 13.

56 % Norwegów nie jest zadowolona z cyfryzacji radia, wszystko szło im za szybko.

http://www.deutschlandfunk.de/norwegen-ukw-abschaltung-mit-nebenwirkungen.2907.de.html?dram:article_id=408042
odpowiedź
User
Waidmanns
Jesli mam byc szczery to cyfrowe radio jest mi obojetne.Po prostu dlatego,ze nie slucham zadnego radia.W samochodzie slucham zawsze moich ulubionych utworow z Pendrive.Wiekszosc mojej Playlisty zajmuje RAMMSTEIN,bo bardzo ich kocham.Jeg elsker RAMMSTEIN.
odpowiedź
User
Faren
Odbiór polskich audycji za granicą jest obecnie masakryczny!
PR1 na obszarze Europy Zach. jest mocno zakłócany przez sąsiadujące po obu stronach 225 kHz Radio France i R. Luxemburg, rzecz jasna po strone wschodniej i Pd-Wsch. od W-wy odbiór PR1 jest lepszy. I na tym koniec!
Nie ma więcej znaczących serwisów radiowych z Polski!
Godzinnych transmisji "Radio Poland" po rosyjsku i białorusku via Radio Baltic Waves z litewskiego nadajnika 1386 kHz czy chińskiego serwisu SW via Albania lub maleńka stacyjka SW nadająca po polsku z Karoliny czy Wirgini (USA)
W tle tego artykułu widać, że ktoś "na Górze" stara się nie dopuścić do zagrzebania bardziej uniwersalnej niż DAB+ rozwojowej opcji dla Naszego radia, tj. radia w Polsce.
odpowiedź

najnowsze wiadomości