SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

CMWP apeluje o wyjaśnienie zarzutów mobbingu i molestowania seksualnego w „Newsweeku”

Centrum Monitoringu Wolności Prasy zaapelowało do zarządu wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska o zaniechanie podejmowania kroków prawnych, zapowiadanych względem Ryszarda Holzera, a także o rzetelne wyjaśnienie wszystkich przyczyn i okoliczności zwolnienia Tomasza Lisa. Dziennikarzom, których zechce pozywać RASP, CMWP oferuje pomoc prawną.

Tomasz Lis, fot. akpa Article

Holzer – były sekretarz redakcji „Newsweeka” – jako jedyny z nazwiska wystąpił w tekście Szymona Jadczaka, w którym opisano stosunki panujące w redakcji tygodnika „Newsweek Polska”; mówił też m.in. o roli, jaką w jego przejściu do "Forbesa" odegrał dział HR. RASP poinformował w piątek o podjęciu kroków prawnych względem Ryszarda Holzera. Powodem – jak napisano - są „nieprawdziwe informacje oraz insynuacje” rozpowszechniane przez niego w mediach. W komunikacie podkreślono także, iż sprawy pracownicze nie będą komentowane na publicznym forum, a wszelkie „naruszanie dobrego imienia pracowników i wizerunku firmy” spotka się ze „zdecydowaną reakcją”.

CMWP: To trzeba rzetelnie wyjaśnić

We wtorek CMWP przy SDP zaapelowało o „rzetelne wyjaśnienie zarzutów o mobbing i molestowanie seksualne w redakcji "Newsweek Polska”. Centrum Monitoringu chce także wyjaśnienia wszelkich przyczyn i okoliczności zwolnienia z Tomasza Lisa.

„W opinii CMWP SDP niezwykle ważna jest zarówno prawna, jak i moralno - etyczna ocena wszelkich okoliczności bulwersujących zdarzeń opisywanych w mediach od czasu nagłego zwolnienia z pracy byłego redaktora naczelnego przez wydawcę i właściciela gazety” - podkreślono.  „Sprawa ta jest istotna w kontekście realizacji zasady wolności słowa demokratycznego państwa ze względu na społeczne skutki oddziaływania mediów oraz wpływ na nie warunków pracy dziennikarzy i redaktorów mediów” - dodano.

"Powoduje to efekt mrożący"

W ocenie Centrum Monitoringu, działanie wydawcy nosi znamiona SLAPP (strategic lawsuit against public participation), czyli akcji nakierowanej na ograniczenie niezależności dziennikarskiej oraz ograniczenie praw obywatelskich w zakresie wolności słowa. „Powoduje to tzw. efekt mrożący (tzw. chilling effect), wielokrotnie opisywany na gruncie prawa polskiego, jak i międzynarodowego jako naruszenie niezależności dziennikarzy” – czytamy w upublicznionym liście.

Centrum zapewnia te, że udzieli wsparcia i pomocy prawnej dziennikarzom, którzy w kontekście tej sprawy zostaną pozwani przez wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska.

Działania prawne w swojej sprawie zapowiedział także sam Tomasz Lis. W kontekście informacji o tym, że przyczyną jego zwolnienia miałyby być rozsyłane esemesy, zadeklarował: - Przepraszam, że jeszcze raz muszę ich rozczarować. Znowu pudło. A jak nie przystopują to wkrótce randka w sądzie. Nie będzie darmowa - napisał na Twitterze, dodając w kolejnym wpisie: - Moi prawnicy wciąż są na etapie debaty o tym czy i komu wytoczyć procesy w związku z całą sprawą.

Według danych PBC w pierwszym kwartale br. średnia sprzedaż ogółem „Newsweek Polska” wynosiła 65 885 egz.

Dołącz do dyskusji: CMWP apeluje o wyjaśnienie zarzutów mobbingu i molestowania seksualnego w „Newsweeku”

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl