SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KE zgadza się ze Spotify. Apple ma zapłacić 1,8 mld euro kary

Komisja Europejska nałożyła na Apple 1,8 mld euro za nadużywanie dominującej pozycji na rynku streamingu muzyki. Amerykański gigant złamał przepisy antymonopolowe, ograniczając użytkownikom urządzeń z iOS informacje o opcjach tańszych płatności poza aplikacją App Store. 

Decyzja Komisji Europejskiej została podjęta w związku ze skargą z 2019 r., złożoną przez szwedzką platformę Spotify.

Komisja stwierdziła w poniedziałek, że Apple nałożył ograniczenia na twórców aplikacji, uniemożliwiając im informowanie użytkowników systemu iOS o alternatywnych i tańszych usługach subskrypcji muzyki, dostępnych poza aplikacją. Zdaniem unijnych urzędników te ograniczenia stosowane przez amerykański koncern stanowią nieuczciwe praktyki handlowe.

Zobacz: Apple rezygnuje z planów budowy własnych samochodów elektrycznych 

Apple nadużył pozycji rynkowej

"Przez dekadę Apple nadużywał swojej dominującej pozycji na rynku dystrybucji aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki za pośrednictwem App Store. Zrobił to poprzez ograniczenie deweloperom możliwości informowania konsumentów o alternatywnych, tańszych usługach muzycznych dostępnych poza ekosystemem Apple. Jest to nielegalne w świetle unijnych przepisów antymonopolowych, dlatego dzisiaj nałożyliśmy na Apple karę w wysokości ponad 1,8 mld euro" - powiedziała Margrethe Vestager, wiceszefowa KE odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Zdaniem Komisji w wyniku postępowania Apple, które trwało prawie 10 lat, wielu użytkowników iOS płaciło znacznie wyższe ceny za subskrypcje strumieniowego przesyłania muzyki ze względu na wysoką prowizję nałożoną przez Apple na deweloperów i przerzuconą na konsumentów w postaci wyższych cen abonamentu za tę samą usługę w sklepie Apple App Store.

Apple skrytykował decyzję KE, informując, że zaskarży ją do Sądu UE w Luksemburgu. Postępowanie prawdopodobnie potrwa kilka lat. Do tego czasu Apple będzie musiało zapłacić karę i zastosować się do unijnego nakazu.

„Decyzja została podjęta, mimo że Komisja nie znalazła żadnych wiarygodnych dowodów na szkodę konsumenta i ignoruje realia rynku, który dobrze się rozwija, jest konkurencyjny i szybko rośnie” – stwierdziła firma w oświadczeniu.

„Głównym orędownikiem tej decyzji – i największym beneficjentem – jest Spotify, firma z siedzibą w Sztokholmie w Szwecji. Spotify posiada największą na świecie aplikację do strumieniowego przesyłania muzyki i w trakcie tego dochodzenia (przedstawiciele spółki) spotykali się z Komisją Europejską ponad 65 razy" - dodał koncern, cytowany przez agencję Reutera.

Dołącz do dyskusji: KE zgadza się ze Spotify. Apple ma zapłacić 1,8 mld euro kary

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl