SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska ma zapłacić miliony euro za niewdrożenie dyrektywy. Ministerstwo zapowiada ustawę

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę za niewdrożenie w ciągu kilku lat ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności elektronicznej. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że do czerwca zakończą się rządowe prace nad ustawą wprowadzającą tę dyrektywę.

Flagi Unii Europejskiej, fot. materiały prasowe Komisji Europejskiej Flagi Unii Europejskiej, fot. materiały prasowe Komisji Europejskiej

W czwartkowym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji podkreśliło, że jest w trakcie prac nad prawem komunikacji elektronicznej oraz wprowadzającymi je przepisami. Pod koniec lutego projekty skierowano do uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych (z terminem 14-dniowym) oraz zaopiniowania przez związki zawodowe i organizacje pracodawców (z terminem 21-dniowym).

Obecnie Ministerstwo Cyfryzacji analizuje uwagi oraz przygotowuje projekt do przedstawienia na Stałym Komitecie Rady Ministrów.

CZYTAJ TEŻ: UE chce chronić dziennikarzy przed Pegasusem i gigantami internetowymi. Przyjęto akt o wolności mediów

Resort chce, żeby na etapie rządowym prace legislacyjne zostały zakończone w maju, tak żeby projekty mogły zostać skierowane do Sejmu najpóźniej w czerwcu.

TSUE karze Polskę po skardze Komisji Europejskiej

Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji jest odpowiedzią na wydane w czwartek przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeczenie w sprawie, w której Komisja Europejska skierowała skargę na Polskę za niewdrożenie do krajowego systemu prawnego dyrektywy ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności elektronicznej.

Dyrektywa, obejmująca pakiet przepisów kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, weszła w życie w grudniu 2018 roku. Krajowe członkowskie UE miały ją wdrożyć w ciągu dwóch lat.

Komisja Europejska skargę w tej sprawie wobec Polski skierowała w lipcu 2022 roku. Domagała się zapłaty 3,27 mln zł ryczałtu oraz 59,3 tys. euro za każdy dzień bez wdrożenia dyrektywy od ogłoszenia wyroku.

Zgodnie z czwartkowym wyrokiem TSUE Polska ma zapłacić 4 mln euro ryczałtu oraz 50 tys. euro za każdy kolejny dzień aż do wdrożenia dyrektywy.

CZYTAJ TEŻ: Nowe prawo ma ułatwić likwidację MUX-ów naziemnych. „Wyrównanie czasu uprawnień”

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że prace nad prawem komunikacji elektronicznej ruszyły w połowie 2020 roku, ale nie zakończono ich do końca poprzedniej kadencji parlamentu. - Spowodowane to było przede wszystkim pojawieniem się w projekcie ustawy przepisów niewynikających bezpośrednio z implementowanej dyrektywy, a dotyczących m.in. kontroli operacyjnej oraz retencji danych, a także zmian w ustawie o radiofonii i telewizji (tzw. Lex pilot) - zaznaczono.

- Pozostajemy w dialogu z Komisją Europejską, dążąc do sprawnego i pełnego wdrożenia przepisów Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Jest to jeden z naszych priorytetów - zapewnia wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Dołącz do dyskusji: Polska ma zapłacić miliony euro za niewdrożenie dyrektywy. Ministerstwo zapowiada ustawę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl