SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Apple chce zastrzec wizerunek jabłka, walczy o to z sadownikami w Szwajcarii

Firma technologiczna Apple walczy o to, by zastrzec w Szwajcarii wizerunek jabłek. I nie chodzi o wizerunek nadgryzionego jabłka, które firma ma w logo - ale jabłek w ogóle. Żąda, by ze swojego logo usunęła je szwajcarska firma Fruit Union Suisse.

Jak podaje Wired UK, Apple Corporation stara się zastrzec wizerunek jabłek w Szwajcarii. Firma chce zmusić Fruit Union Suisse, największą organizację zrzeszającą szwajcarskich sadowników (istnieje od 111 lat), by ta zrezygnowała z używania w logo wizerunku czerwonego jabłka z białym krzyżem.

Jeżeli jej się to uda, szwajcarscy sadownicy będą zmuszeni do zmiany logo, które pozostaje niezmienne od początku istnienia organizacji.

Fruit Union Suisse zrzesza lokalnych producentów owoców. Jej symbolem jest czerwone jabłko z białym szwajcarskim krzyżem, które symbolizują kierunek organizacji i tożsamość narodową.

- Ich celem (red.: Apple) jest posiadanie praw do prawdziwego jabłka, które dla nas jest czymś niemal uniwersalnym… Co powinno być darmowe dla wszystkich – powiedział Jimmy Marietas, dyrektor Fruit Union Suisse. Dodaje, że wciąż nie wiadomo, dlaczego Apple nie stara się chronić swojego logo – nadgryzionego jabłka.

Według Marietas, Fruit Union Suisse jest zaniepokojona tym, że nie jest do końca jasne, jakie zastosowania kształtu jabłka Apple będzie próbowało chronić, oraz że firma jest bardzo agresywna w ochronie znaków towarowych.

- Obawiamy się, że każda wizualna prezentacja jabłka – czyli wszystko, co jest audiowizualne lub związane z nowymi technologiami lub mediami – może potencjalnie zostać naruszona. To byłoby dla nas bardzo, bardzo duże ograniczenie. Teoretycznie za każdym razem, gdy reklamujemy jabłko, stąpamy po cienkim lodzie – dodał Marietas.

Pierwsze próby w 2017 roku

Wired donosi, że już w 2017 roku firma Apple Corporation po raz pierwszy próbowała zarejestrować znak towarowy w kształcie jabłka w Szwajcarii. Następnie złożyła wniosek o ochronę czarno-białego zdjęcia jabłka Granny Smith. Firma starała się uzyskać prawa do wykorzystania wizerunku całego jabłka, a nie nadgryzionego.

Szwajcarski Instytut Własności Intelektualnej częściowo przychylił się do prośby Apple, ale pod warunkiem, że wizerunek zwykłego jabłka pozostanie publicznie dostępny. Apple z tą decyzją się nie zgodziło i w kwietniu 2023 br. złożyło odwołanie.

Dołącz do dyskusji: Apple chce zastrzec wizerunek jabłka, walczy o to z sadownikami w Szwajcarii

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nickT
iPhone to stan umysłu...
0 0
odpowiedź
User
iPatol
patolstwo
9 4
odpowiedź
User
wertins
Najlepiej nałożyć karę za trolling patentowy. Liczoną w mld dolarów. I dadzą sobie spokój.
22 4
odpowiedź