SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ATM Rozrywka straci miejsce na MUX-1. KRRiT: Sprawa została uznana za zamkniętą

Grupa ATM straci miejsce na multipleksie cyfrowym MUX-1. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miała nie dostać wniosku o przedłużeniu koncesji dla kanału ATM Rozrywka. - Sprawa została uznana za zamkniętą - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

fot. materiały prasowe Article

Grupa ATM poinformowała w komunikacie, że w połowie stycznia skierowała do KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji bez postępowania konkursowego na kolejny okres 10 lat. Natomiast pod koniec marca firma zawnioskowała do Krajowej Rady o rozłożenie płatności koncesyjnych na raty w związku z sytuacją gospodarczą spowodowaną pandemią koronawirusa.

Na początku maja organ poinformował ATM Grupę, że nie ma dowodów na to, aby spółka przesłała potrzebne wnioski i by je przedstawiła. Firma przekazała więc wydruk z własnej dokumentacji obiegu dokumentów, a w połowie lipca otrzymała od przewodniczącego KRRiT pismo z informacją, że nie otrzymał on wniosku o przedłużenie koncesji, w związku z tym nie toczy się w tej sprawie żadne postępowanie administracyjne. Wyjaśnił, że otrzymał od firmy inne dokumenty w tej sprawie, ale nie sam wniosek.

ATM Grupa zleciła dwóm zewnętrznym doradcom opinie prawne, jakie działanie może podjąć wobec KRRiT, z opinii prawnych wynikało, że „działanie KRRiT i Przewodniczącego KRRiT w tej sprawie nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach, a wniosek powinien zostać merytorycznie rozpatrzony”. Jednocześnie zdecydowała się na złożenie ponownego wniosku we wrześniu br. Pod koniec października informację na temat skomplikowanej sytuacji dotyczącej przedłużenia wniosku Grupa zdecydowała się upublicznić.

"Sprawa została uznana za zamkniętą"

Jak już informowaliśmy, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisze konkurs na nadawanie na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Ogłoszenie przewodniczącego KRRiT dotyczące nadawania na multipleksie trafiło w czwartek do Rządowego Centrum Legislacji i czeka na publikację w "Monitorze Polskim". - Treść ogłoszenia będzie umożliwiała, podobnie jak ogłoszenie opublikowane w 2011 roku, wystąpienie o udzielenie koncesji na program wyspecjalizowany lub uniwersalny. Termin publikacji - należy śledzić w RCL, KRRiT nie ma na to wpływu - poinformowała nas Teresa Brykczyńska, rzeczniczka Krajowej Rady. Jak dodaje, „sprawa została uznana za zamkniętą i ogłoszenie jest w fazie publikacji”.

Jak KRRiT komentuje fakt, że ATM Grupa miała wysłać dokumenty potwierdzające złożenie wniosku o przedłużenie koncesji, ale urząd miał nie dostać kompletu dokumentów? - Dokumenty do KRRiT nie wpłynęły. Nadawca nie udokumentował, że przedmiotowy wniosek o przedłużenie koncesji został dostarczony - informuje nas krótko Teresa Brykczyńska.

- Grupa ATM wysłała do KRRiT pismo, nadane w placówce publicznego operatora pocztowego, które zostało odebrane w biurze KRRiT, ale dotyczyło zupełnie innej sprawy, a nie przedłużenia koncesji na kolejny okres. Było również adresowane do innego departamentu. Termin przesyłania wniosków o przedłużenie koncesji wynika wprost z zapisu w ustawie RTV. Niezastosowanie się do tego zapisu powoduje, że w odpowiednim terminie, z mocy prawa, koncesja wygasa, co nakłada na KRRiT obowiązek ogłoszenia nowego konkursu. ATM Grupa nie złożyła w przewidywanym terminie wniosku o przedłużenie koncesji, jak również, na wezwanie KRRiT, nie zdołała udokumentować wysłania tegoż pisma w ustawowowyznaczonym terminie - dodaje dla "Pulsu Biznesu" Brykczyńska.

"Regulator musi mieć się na baczności"

O ocenę sprawy poprosiliśmy byłego przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka. Według niego spór między KRRiT a nadawcą rozstrzygnie zapewne sąd, a zbadanie jego istoty - czy dokumenty dotyczące przedłużenia koncesji ATM Rozrywka na kolejny okres 10 lat zostały wysłane i dostarczone we właściwy sposób i we właściwym terminie regulatorowi, wymaga zbadania źródłowych dokumentów.

- Nie mam takiej możliwości, więc nie chcę autorytatywnie wypowiadać się w tej sprawie. Mogę natomiast z własnego doświadczenia pracy w KRRiT przekazać, że żaden nadawca nie rezygnuje dobrowolnie z dobra rzadkiego, jakim jest koncesja. Żaden też nie poddaje się z góry w sytuacji sporu. Regulator musi więc mieć się na baczności, bowiem - choć sprawy w sądach ciągną się latami - jeśli nadawca udowodni swoją rację, konsekwencje poniesie Skarb Państwa, niezależnie czy przywrócenie status quo ante będzie możliwe czy też nie - ocenia Jan Dworak.

Były szef Krajowej Rady nie wyklucza, że KRRiT bierze pod uwagę ryzyko przeprowadzenia konkursu w sytuacji wątpliwości prawnych, ale „być może zna silne argumenty, które za tym przeważają”. - Miejsce na MUX 1 jest bowiem nadal atrakcyjną platformą dla nadawców kierujących się motywami biznesowymi, politycznymi czy też oboma równocześnie, co przecież na rynku mediów nie jest rzadkością - podsumowuje tę kwestię Jan Dworak dla portalu Wirtualnemedia.pl.

10-letnia koncesja na nadawanie ATM Rozrywka wygasa 25 lutego 2021 roku. Nadawcy mogą kierować do KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji bez postępowania konkursowego zgodnie z art. 35a Ustawy o radiofonii i telewizji na minimum 12 miesięcy przed wygaśnięciem obecnej koncesji.

TVP1 i Polsat liderami w DVB-T we wrześniu

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej we wrześniu br. w grupie 4+ była TVP1, a w 16-49 - Polsat. Największym wzrostem pochwalić się mógł Polsat News, a najwięcej straciła TVP Kultura. ATM Rozrywka miała 1,27 proc. udziału w rynku - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

ATM Grupa w drugim kwartale br. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 42,9 proc. do 35,11 mln zł i zysku netto z 10,05 do 2,96 mln zł, a w całym pierwszym półroczu jej wpływy zmalały o 26,4 proc. do 85,8 mln zł. Najmocniej skurczyły się przychody firmy z wynajmu sprzętu i hal producenckich.

W obejmującym ATM Rozrywkę pionie nadawania półroczne przychody sprzedażowe ATM Grupy zmalały z 11,06 do 7,39 mln zł, a wynik netto - z 2,75 mln zł zysku do 1,14 mln zł straty. Firma uzasadniła to przejściem części widzów od kanałów rozrywkowych do informacyjnych w związku z pierwszą falą epidemii.

Dołącz do dyskusji: ATM Rozrywka straci miejsce na MUX-1. KRRiT: Sprawa została uznana za zamkniętą

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl