SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarka TVN odznaczona przez prezydenta Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał ordery państwowe dziennikarce TVN Blance Zalewskiej i wolontariuszowi Damianowi Dudzie. Wiosną br. Zalewska otrzymała nagrodę International Women of Courage (IWOC) Award.

Wołodymyr Zełenski i Blanka Zalewska, fot. twitter.com/ZelenskyyUaWołodymyr Zełenski i Blanka Zalewska, fot. twitter.com/ZelenskyyUa

- W drodze na Ukrainę miałem zaszczyt uhonorować w Lublinie wysiłki obywateli Polski, wolontariuszy, nieobojętnych serc - napisał w komunikatorze Telegram prezydent Wołodymyr Zełenski. - Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie i solidarność, która pomaga bronić wolności całej naszej Europy!" - dodał.

Biuro prezydenta poinformowało w komunikacie, że prezydent przyznał ordery dziennikarce Blance Zalewskiej i wolontariuszowi Damianowi Dudzie. - To, co robicie, to wielka praca, pomagać, wspierać Ukraińców na froncie, którzy rzeczywiście bronią nie tylko Ukrainy, ale też, jak uważam, Europy, całego świata, naszych wspólnych wartości - powiedział Zełenski, wręczając ordery.

Podziękował narodowi Polski za takich synów i córki - przekazało biuro prezydenta. - Jestem dumny z tego, że Ukraina ma takie silne sąsiedztwo. Chcę wam podziękować. Chcę podziękować całemu polskiemu narodowi, wszystkim ludziom, którzy od pierwszych dni otwierali swoje rodziny, swoje domy, otwierali siebie i pomagali. Uważam, że jakiekolwiek wyzwania na naszej wspólnej drodze to nic w porównaniu z tym, że jest taka siła między naszymi ludźmi - oznajmił prezydent.

Bianka Zalewska w 2014 r. ranna w Ukrainie

We wpisie w Telegramie Zełenski przybliżył sylwetki Blanki Zalewskiej i Damiana Dudy. - Pani Bianka Zalewska to dziennikarka (TVN Discovery Poland), która od 2014 roku relacjonuje rosyjską agresję przeciwko Ukrainie i rozpowszechnia prawdę o tym, co dzieje się z powodu wtargnięcia rosyjskiego zła. W lipcu 2014 roku została ciężko ranna, ale nie porzuciła walki o dobro. Jej wolontariackie wysiłki uratowały wiele ukraińskich żyć, w tym dzieci, które były przetransportowane na leczenie do dziecięcych szpitali Polski. Dziękuję za to! - czytamy we wpisie prezydenta.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Damian Duda to ratownik medyczny, szef wolontariackiego zespołu medycznego i wykładowca UMCS w Lublinie. - Ze swoim zespołem przyjeżdżał na Ukrainę: do Bachmutu, Sołedru, na linię frontu na południu. Ratował naszych chłopaków, naszych wojskowych, założył fundację, która finansuje zakup leków, i utworzył centrum przygotowujące medyków wojskowych, aktywnie prowadzi szkolenia dla dziennikarzy i wolontariuszy, którzy wyruszają do strefy działań zbrojnych. Dzięki takiej nieobojętności życia są naprawdę ratowane. Dziękuję, Damianie! - napisał prezydent Ukrainy

W marcu br. Bianka Zalewska otrzymała nagrodę International Women of Courage (IWOC) Award, przyznawaną wybitnym kobietom z całego świata. Wyróżnienia wręczyli w Białym Domy żona prezydenta USA Jill Biden i szef dyplomacji Antony Blinken.

W komunikacie Departament Stanu USA przypomniano, że, Bianka Zalewska, która relacjonuje wojnę na Ukrainie od samego jej początku, a w 2014 r. została ranna w wyniku ostrzału przez rosyjskie siły w Donbasie, odznaczyła się odwagą i determinacją, mimo kierowanych wobec niej pogróżek i kampanii dezinformacyjnych. Doceniono też jej działalność humanitarną i dokumentowanie rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

- W obliczu stale obecnych zagrożeń, p. Zalewska pozostaje nieustraszona i w dalszym ciągu przyjmuje uchodźców z Ukrainy, rzuca światło na rosyjskie zbrodnie, odpowiedzialnie i zgodnie z prawdą prowadzi relacje z linii frontu i osobiście dostarcza pomoc na Ukrainę - napisano.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarka TVN odznaczona przez prezydenta Ukrainy

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiSarro
O, Dudę też odznaczył😁
odpowiedź
User
u
Ciekawe czy w TVP powiedzą o odznaczeniu dziennikarki przez prezydenta Ukrainy ;)
odpowiedź
User
olo
Ciekawe czy w TVP powiedzą o odznaczeniu dziennikarki przez prezydenta Ukrainy

W TVN powiedzą na początku Faktów?
odpowiedź