SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Były minister finansów USA tworzy grupę inwestorów chcących kupić TikToka

Były minister finansów USA Steven Mnuchin zapowiedział, że stworzy grupę inwestorów, którzy kupią chińską aplikację TikTok - przekazał telewizji CNBC.

Amerykańska Izba Reprezentantów przytłaczającą większością głosów przyjęła ustawę, która ma zmusić chińskiego właściciela TikToka do sprzedaży platformy w USA lub zablokowania jej działalności. Przeciwko ustawie lobbował były prezydent Donald Trump, a prezydent Joe Biden zapowiadał jej podpisanie. Ustawa zostanie jeszcze skierowana do Senatu.

"Uważam, że ustawa powinna być przegłosowana i TikTok powinien zostać sprzedany" - powiedział Mnuchin, który był ministrem w administracji Trumpa. "To świetny biznes i stworzę grupę (inwestorów), która kupi TikToka" - zadeklarował.

TikTok nazwał ustawę "zakazem" i wezwał senatorów, by posłuchali swoich wyborców przed podejmowaniem jakichkolwiek działań. Szef TikToka Shou Zi Che powiedział w środę, że firma skorzysta ze ścieżki prawnej, aby bronić swoich praw - informuje agencja Reutera.

Projekt ustawy zapoczątkowany przez szefa specjalnej komisji Izby ds. Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Mike'a Gallaghera zakłada możliwość zakazania działalności TikToka w Stanach Zjednoczonych, jeśli jego właściciel, chińska firma ByteDance, nie sprzeda platformy podmiotowi niezwiązanemu z władzami ChRL. Dodatkowo ustawa da prezydentowi uprawnienia do podobnych działań wobec innych platform społecznościowych mających związki z władzami przeciwników USA.

Członkowie Kongresu i przedstawiciele władz wielokrotnie wyrażali ostrą krytykę i obawy na temat popularnej wśród młodych Amerykanów aplikacji. Przed platformą ostrzegały też służby, w tym dyrektor FBI Christopher Wray, który stwierdził, że stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Argumentował m.in., że ze względu na praktycznie nieistniejące granice między biznesem i władzami w ChRL, chińskie służby mogą mieć możliwość pozyskiwania wrażliwych danych o amerykańskich użytkownikach, manipulowania algorytmem rekomendacji, który może być wykorzystywany do prowadzenia operacji wpływu oraz potencjalnie inwigilować urządzenia, na których zainstalowana jest aplikacja. 

Dołącz do dyskusji: Były minister finansów USA tworzy grupę inwestorów chcących kupić TikToka

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
redd
Drogie Wirtualne, w USA nie ma stanowisk ministrów…
0 0
odpowiedź
User
;-)
Ludzkość tylko zyska na pozbyciu się TikToka ;-)
0 0
odpowiedź